6 milijonai žmonių gyvybių – tiek, kiek žmonių gyvena Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje kartu sudėjus, pasaulyje kasmet nusineša tabako vartojimas. Pagrindinė mirčių priežastis, anot sveikatos specialistų, yra smilkstančių cigarečių dūmuose esančių medžiagų sukeltos onkologinės ligos
Cigaretės šienauja milijonus
Vasario 4-ąją – Pasaulinės kovos su vėžiu dieną – verta prisiminti, kokią žalą daro į plaučius įtrauktas cigaretės dūmas. Mat į plaučius įtraukiami dūmai sukelia aibę sveikatos problemų.
Onkologinės ligos – pačios rimčiausios iš jų, teigia Nacionalinio vėžio instituto (NVI) specialistai. Anot jų, daugelio onkologinių ligų pagrindinė priežastis yra būtent rūkymas. Šis žalingas įprotis lemia net 90 proc. plaučių vėžio atvejų. Šia liga rūkantieji serga 10–20 kartų dažniau nei nerūkantieji.
Tačiau ne tik suserga, bet ir miršta. Skaičiuojama, kad nuo rūkymo sukeltų onkologinių ligų kasmet pasaulyje miršta 6 mln. žmonių. O Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai teigia, kad cigaretės mūsų šalyje kiekvienais metais pasiglemžia virš 6 tūkst. gyvybių. Taigi per daugiau nei 3 metus nuo rūkymo miršta tiek žmonių, kiek jų gyvena Tauragėje.
Sukelia įvairių formų vėžį
Vėžiniai susirgimai, neretai pasibaigiantys mirtimi, išsivysto dėl tabako gaminiuose esančių nuodų. Cigaretėms degant itin aukštoje temperatūroje, jų dūmuose išsiskiria apie 6 tūkst. cheminių medžiagų. Pavojingiausi iš jų – kancerogenai. Jų cigaretei degant išsiskiria apie 100.
Mokslininkai nustatė, kad kancerogenai sukelia arba skatina onkologinių ligų vystymąsi. Jie patenka į organizmą su kita nuodinga, cigaretei degant išsiskiriančia medžiaga – dervomis. Toks nuodų kokteilis labiausiai kenkia lūpų, burnos, gerklų, bronchų gleivinei. Todėl ilgus metus rūkant išsivysto ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, taip pat skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžys. Be to, dervos apskritai silpnina imuninę sistemą.
Negana to, cigarečių dūmuose yra ir anglies monoksido. Tai bekvapės ir bespalvės dujos, pagrindinė rūkančiųjų širdies ir kraujagyslių ligų priežastis. Cigaretėse yra ir nikotino. Tačiau mokslininkai pažymi: nors jis sukelia priklausomybę, nikotinas nėra pagrindinė su rūkymu susijusių ligų priežastis.
Ateities prognozės – neramios
Nors cigarečių sukeliama žala – didžiulė, vis tiek daugybė žmonių ryžtasi vartoti tabako gaminius. Vien Lietuvoje kasdien rūko beveik kas ketvirtas šalies gyventojas, didele problema išlieka ir jaunimo rūkymas. Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad 2025 m. visame pasaulyje tabako gaminius vartos 1,25 mlrd. žmonių, o per artimiausią šimtmetį, situacijai drastiškai nesikeičiant, cigarečių sukelti vėžiniai susirgimai nužudys dar milijardą planetos gyventojų. Tai tris kartus daugiau žmonių, nei gyvena JAV.
Nenorint tapti šios liūdnos statistikos dalimi, sveikatos specialistai ragina mesti rūkyti arba bandyti ieškoti kitų būdų, kaip sumažinti rūkymo žalą jau dabar. Vienas tokių – rinktis mažiau kenksmingų medžiagų išskiriančius gaminius. Tad galimybių išties yra, tereikia tik noro.