Skiepai jau pakeliui: ar Tauragė pasiruošusi?

Dalintis:

Skiepai nuo koronaviruso, rodos, jau ranka pasiekiami. Vakcinacijos nuo COVID-19 koordinatorė Tauragėje mero patarėja Aušra Kulikauskienė sako, kad, jos žiniomis, pirmosios vakcinos nuo koronaviruso dozės Lietuvą pasiekti turėtų iškart po Kalėdų ar sausio pradžioje. Kada jos pasieks Tauragę, kiek vakcinos dozių gali būti skirta Pirminės sveikatos priežiūros centrui, kuriam pavesta organizuoti skiepijimo procesą, ir ar turės ši įstaiga kur vakcinas laikyti? Tačiau labiau neramina ne tai – skiepytis sutinka vos pusė apklaustų medikų.

Nusipirko šaldiklių

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad maždaug prieš savaitę Lietuvą pasiekė du šaldikliai, skirti vakcinoms, kuriomis bus skiepijami žmonės nuo koronaviruso, laikyti. Šie du ultra žemos temperatūros (-75 laipsnių) šaldikliai bus naudojami tik daliai vakcinų, kurioms būtina labai žema temperatūra. Kitoms vakcinoms, kurias užteks laikyti 2–8 laipsnių temperatūroje, Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldus Ekstremalių sveikatai situacijų centras turi tam pritaikytas patalpas (šaldymo kamerą), kuriose saugomi vaistiniai preparatai, reikalaujantys tokio temperatūrinio režimo.

Tai tik dalis priemonių vakcinai nuo koronaviruso laikyti ir gabenti, vykdant vakcinacijos planą, šiuo metu atliekamos kitos būtinos reikalingų priemonių įsigijimo procedūros, – praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Trečiadienį paskelbta, kad pirmosios vakcinos Lietuvą gali pasiekti jau kitą savaitę – per Kalėdas.

Atlieka apklausas

Kalbėti apie konkrečias vakcinų dozes, pasieksiančias Tauragę, dar anksti, – sako vakcinacijos koordinatore Tauragėje paskirta Tauragės mero patarėja Aušra Kulikauskienė. Vakcinacijos koordinatorė informavo, kad šiuo metu Tauragės sveikatos priežiūros ir kitos savivaldybės įstaigos renka duomenis, kurie darbuotojai sutinka skiepytis.

– Kol kas daug naujų žinių nėra. Į Lietuvą vakcina turėtų atvykti maždaug gruodžio pabaigoje ar sausio pradžioje, o kada ji atkeliaus iki mūsų savivaldybės, jokių konkrečių žinių kaip ir nėra. Šiuo metu sudarinėjame medicinos darbuotojų, kurie patenka į prioritetinę grupę, sąrašus. Pirmiausia turėtų būti skiepijami medikai. Tiksliau, ta grupė kiek platesnė, yra dar socialinių įstaigų darbuotojai ir gyventojai. Šitie žmonės pirmiausia bus skiepijami, – sakė A.Kulikauskienė.

Vakcinacijos koordinatorei įstaigos pateiks sąrašus, kiek kokios grupės darbuotojų ir pacientų yra, ir klausiama, kiek jų norės skiepytis.

Ar bus vykdomas komercinis skiepijimas, A.Kulikauskienė šiuo metu atsakyti negali. Jos teigimu, šis klausimas dar apskritai negvildenamas. Kaip ir tai, ar verta skiepytis, jei koronavirusu žmogus persirgo – tokios informacijos Tauragės savivaldybė neturi. Tačiau trečiadienį sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento vadovas Audrius Ščeponavičius pareiškė, kad vakcina bus reikalinga ir infekcija persirgusiems žmonėms.

Kur ir kokiomis sąlygomis vakcina bus laikoma Tauragėje, A.Kulikauskienė patarė klausti vakcinacijos organizatoriaus – Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro.

Kiek vėliau šią savaitę vakcinacijos koordinatorė A.Kulikauskienė „Tauragės kurjerį“ informavo, kad jau surinkti pirminiai duomenys apie į prioritetinę grupinę patenkančius asmenis. Rajone iš viso yra 159 slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai bei 658 sveikatos sistemos darbuotojai, kuriems būtų suteikiama skiepijimosi pirmenybė (į šią grupę dar neįtraukti vaistinių darbuotojai, šiuos duomenis pateiks Sveikatos apsaugos ministerija).

Atlikus apklausą, skiepytis sutinka 128 slaugos sistemos darbuotojai ir 343 medikai, patenkantys į prioritetinę grupę, tai yra tie darbuotojai, kuriems atliekant tiesiogines savo pareigas užsikrėsti koronavirusu tikimybė yra didžiausia.

Realu gauti 1 pakuotę?

Vakcinaciją Tauragėje organizuosiančio Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorių Donatą Petrošių atlikta medikų apklausa suglumino. Jo turimais preliminariais duomenimis, skiepytis sutinka apie 60 proc. įstaigos medikų. Paklaustas, kodėl net medikai, tie, kurie geriausiai supranta viruso grėsmę, atsisako skiepytis, D.Petrošius pasvarstė, jog pasitikėjimo kai kuriems gydytojams ir kitam medicinos personalui nekelia tai, kad apie ką tik patvirtintus skiepus visuomenė žino per mažai.

D.Petrošiaus teigimu, Lietuvos, o ir Tauragės, laukia sunki ir svarbi užduotis – įkalbėti žmones skiepytis. Įstaigos vadovas pasiryžęs parodyti kolegoms ir visuomenei pavyzdį – pasiskiepyti nuo koronaviruso žada vienas pirmųjų.

– Man labai keista, kad skiepytis atsisako vyresni medikai, girdėjau, kad bijo alerginių reakcijų ar kito šalutinio poveikio. Bet alerginės reakcijos praeis, šituo klausimu aš kategoriškas – skiepytis reikia, tik žmogaus nepriversi, – sakė D.Petrošius. – Tačiau mes net nežinome, kiek vakcinų gausime. Juolab, jog šią savaitę paskelbta, kad Lietuva gaus vakcinos tik apie 10 tūkstančių dozių. Mes ruošėmės gerokai didesniam kiekiui, manėme, kad vien Tauragei teks kokie 9000 dozių.

Paklaustas, ar turi sąlygas vakciną tinkamai laikyti ir kokių sąlygų tam reikia, PSPC vadovas informavo, kad vakcina būtų atgabenta specialiais šaldytuvais ir čia jau laikoma įprastuose šaldytuvuose, kaip ir visos kitos vakcinos, kurių turi PSPC.

– Tačiau esminė informacija – šią vakciną reikia per 5 dienas suskiepyti. Kitas niuansas – viename buteliuke yra 5 vakcinos dozės. Tai reiškia, kad iš vieno buteliuko reikės paskiepyti 5 žmones iš eilės. Kitaip vakcina suges. Va čia jau turės įsijungti ir vadybiniai sugebėjimai, kad vakcina nenueitų niekais, – sakė D.Petrošius.

Pirmą kartą paskiepytas žmogus imunitetą įgis tik suleidus jam antrąją vakcinos dozę. Tą daryti reikės po 21 dienos ir ta pačia vakcina, kuria žmogus buvo paskiepytas pirmą kartą. Įstaigos direktoriui tai kelia nerimą – jei į Tauragę antrajai dozei vakcinos būtų atvežta daug ir vienu metu, poliklinika tikrai būtų nepajėgi jos tinkamai laikyti, juolab -75 laipsnių temperatūroje.

– Dabar, jeigu ir gausime vakcinos, tai gausime tik pirmajai dozei, antrajai dozei turės vėl atgabenti. Kiek jos atgabens, niekas nežino. Ir vėl suskiepyti reikės labai greitai, nes laikyti mes ją galėsime tik 5 dienas. Įsivaizduokite – pavyzdžiui, kokie 9000 vakcinos dozių užima 5 didelius specialius šaldytuvus, – kalbėjo D.Petrošius.

Vis dėlto įstaigos vadovas spėja – jei Tauragė gaus 1000 pirmųjų vakcinų nuo koronaviruso, nebūtinai su pirmąja siunta lietuvai, ir tai bus labai gerai. Tiksliau, net mažiau, nes vienoje pakuotėje yra 975 vakcinos dozės, tai yra Tauragei vakcinacijos pradžioje realu gauti vieną pakuotę.

Skiepysis pati

Į prioritetinę skiepijimo grupę patenkančių Lauksargių globos namų vadovė Jovita Černeckienė skiepytis nuo koronaviruso taip pat pasiryžusi. Ji pripažįsta – ne visi įstaigos darbuotojai sutinka skiepytis, kaip ir kai kurie globos namų gyventojai.

– Nedaug dar informacijos turime. Žinome tik, jeigu skiepai pasieks Lietuvą, pirmiausia bus skiepijami socialiniai darbuotojai, medikai ir senyvo amžiaus žmonės. Be abejo, klausiame ir darbuotojų, ir gyventojų. Nežinau, kaip bus. Kol kas dar viskas čia nauja, – sakė J.Černeckienė.

Ar darbuotojai sutinka skiepytis, kodėl kai kurie nesutinka, įstaigos vadovė komentuoti nepanoro, jos nuomone, tai kiekvieno asmeninis pasirinkimas.

– Ne visi mūsų darbuotojai išreiškė pageidavimą skiepytis, nuomonių girdžiu visokiausių, tačiau aš skiepysiuosi, – garantavo įstaigos vadovė.

Šiuo metu Lauksargių globos namuose gyvena 50 globotinių, jų amžiaus vidurkis – apie 80 metų. Vyriausiems gyventojams – netoli 100 metų. J.Černeckienė džiaugiasi, kad nė vienas jos vadovaujamų namų gyventojas kol kas nesusirgo koronavirusu, liga pakirto tik tris įstaigos darbuotojus. Du jau pasveikę, vieno – sveikstančio laukiama sugrįžtant į darbą.

Apklausti seniūnijų darbuotojus, ar jie sutiktų skiepytis nuo koronaviruso, paprašyta ir seniūnų.

Dalintis:

About Author

Ramunė Ramanauskienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą