Tikisi sulaukti bent 1000 išsitirti dėl COVID-19 norinčių tauragiškių

Dalintis:

Prieš savaitę Tauragės ligoninę pasiekė greitieji testai, kuriais bus nustatoma, ar žmogus yra persirgęs koronavirusu galimai to net nežinodamas. Nors tyrimas savanoriui nemokamas, jį atlikti galės tik atsitiktine tvarka atrinkti ir vardinius kvietimus gavę asmenys. Šie žmonės dalyvaus visuotiniame populiacijos tyrime.

Populiacijos tyrimas Lietuvoje bus vykdomas, siekiant sužinoti, kokia visuomenės dalis galėjo persirgti koronavirusu (COVID-19). Toks tyrimas – Lietuvos sveikatos mokslų ir Vilniaus universitetų projektas, parengtas Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva. Jis bus vykdomas su 6 gydymo įstaigomis, o tyrimui vadovauja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas.

Populiacijos tyrimo metu bus išsiųsta 13 tūkst. vardinių kvietimų išsitirti, tačiau numanant, kad ne visi sutiks atvykti, viliamasi, jog bent pusė gavusiųjų kvietimus atvyks į gydymo įstaigas. Tarp 6 gydymo įstaigų yra ir Tauragės ligoninė. Šios įstaigos direktorius Liutauras Indriuška informavo, kad testai ir apklausos anketos jau atgabenti.

– Į Tauragę atvežta apie 1100 testų. Mes tikimės, kad bent tiek žmonių ateis išsitirti, kad gautume reprezentatyvius duomenis. Jau turime patirties atliekant tokio tipo tyrimus ir žinome, kad tikrai ne visi ateis. Tačiau sunku prognozuoti, ar bus anšlagas, ar iš viso žmonės neis tirtis. Matysime, – apie tyrimo planus „Tauragės kurjeriui“ pasakojo prof. M.Stankūnas. – Tiriamuosius atrinkome ne mes, o Registrų centras atsitiktine tvarka. Mes tik išdėstėme, kad reikia pilnamečių, kurie atspindėtų rajono situaciją – būtų vyrų ir moterų, skirtingo amžiaus. Nors kvietimai vardiniai, tačiau tyrimų duomenis analizuosime nuasmeninę informaciją.

Paklaustas, kodėl sumanyta tokį tyrimą atlikti, profesorius teigė, kad įtaką padarė spekuliacijos skaičiais dar karantino pradžioje. Pašnekovo teigimu, kovo–balandžio mėnesiais buvo fiksuotas susirgimų pikas, tačiau netrūko kalbų, kad užfiksuojami ne visi susirgusieji ir kad tokių gali būti gerokai daugiau. Tačiau joks tyrimas iki šiol nebuvo atliktas, siekiant sužinoti, kokia populiacijos dalis iš tikrųjų galėjo sirgti ir nejausti simptomų ar jausti tik menkus koronaviruso požymius.

Skelbiama, kad testai bus atliekami Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Zarasų, Ukmergės ir Tauragės gydymo įstaigose. Tauragės rajonas šiame sąraše – ne atsitiktinai.

– Kai tyrimą planavome, iškart nutarėme, kad reikia tirti tris didžiuosius miestus, nes juose buvo daug susirgimo atvejų ir viruso židinių. Toliau rinkomės tris rajonus, kurie atspindi skirtingas situacijas: Ukmergės rajone fiksuotas didžiausias atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų, Zarasų rajone neužfiksuota nė vieno atvejo, o Tauragės rajonas šioje statistikoje per patį vidurį. Iš Tauragės pristatęs testus išvažiuoju tikrai gerai nusiteikęs, pilnas gerų emocijų. Žmonės rimtai nusiteikę, – patikino M.Stankūnas.

Tauragės ligoninės direktorius L.Indriuška „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad kvietimus gavę ir tyrime dalyvauti sutinkantys gyventojai turės užsiregistruoti kvietime nurodytu telefono numeriu. Kadangi kvietimai vardiniai, jais kitas asmuo pasinaudoti negalės. Užsiregistravę tiriamieji turės atvykti į ligoninę (būtina turėti kvietimą) prie nurodyto kabineto jiems paskirtu laiku ne anksčiau kaip 10 minučių. Anksčiau atvykusieji nebus įleisti, o pavėlavusiems teks vykti namo nieko nepešus. Kraujo tyrimui bus imama iš piršto, taip pat reikės atsakyti į išsamų klausimyną. Atvykusieji į tyrimą galės patys įsitikinti testo rezultatais, nes jie kiekvienam bus pateikti.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą