fbpx

Tikrins, ar įstaigos testuoja darbuotojus

Dalintis:

Šią savaitę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai pradėjo tikrinti, kaip laikomasi reikalavimų periodiškai testuoti darbuotojus dėl koronavirusinės infekcijos. Į įstaigas NVSC departamento atstovai vyks neįspėję iš anksto. Nepaklususiems gresia administracinė atsakomybė.

Suplanavo 6 patikrinimus

Vyriausybės nutarimu periodiškai, ne rečiau kaip kas 7–10 dienų, tikrintis, ar neserga COVID-19, privalo sveikatos priežiūros ir švietimo įstaigų darbuotojai, socialines paslaugas teikiantys asmenys bei vaistininkai, o pardavėjai, sportininkai, kultūros darbuotojai, kirpėjai privalės tikrintis prieš pradėdami veiklą, jei ji buvo nutraukta. Testai atliekami valstybės lėšomis. Atsisakęs tikrintis arba be labai svarbių priežasčių nepasitikrinęs darbuotojas, atsižvelgiant į darbo pobūdį, turi būti skiriamas dirbti nuotoliniu būdu arba perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą. Jei tokių galimybių nėra, jis būtų nušalinamas nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio, iki tos dienos, kol pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga.

Kaip „Tauragės kurjeriui“ sakė NVSC Tauragės departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vitalija Juzėnienė, darbuotojai, privalantys pasitikrinti, darbdaviui turi pateikti sveikatos patikrinimo rezultatus iš Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos.

NVSC Tauragės departamento specialistai patikrinimus vykdys nuvykę į asmens sveikatos priežiūros, švietimo, socialinių paslaugų įstaigas ir vaistines. Patikrinimai planuojami savaitei kiekvieną penktadienį. Šią savaitę Tauragės rajone numatyta patikrinti vieną mokyklą, vieną socialinių paslaugų įstaigą ir tris vaistines.

Numatyta atsakomybė

Kaip informavo V.Juzėnienė, jei įstaiga nevykdytų darbuotojų testavimosi kontrolės, jai grėstų administracinė atsakomybė: „Darbuotojų profilaktinių tikrinimų tvarka, kai paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu. Kontrolės metu nustačius visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, taikoma administracinė atsakomybė vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nuostatomis“.

Visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas (ANK 45 straipsnis) užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 60 iki 140 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 140 iki 600 eurų. Už pakartotinį tokį pažeidimą arba jei toks pažeidimas sukelia pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms, gresia dar didesnės baudos.

Reikia laiko susistyguoti

Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad problemų dėl testavimosi nekyla.

Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė: „Jei konsultacijos reikia, pavyzdžiui, aštuoniems abiturientams, kuriuos vaikus išskirti – kuriuos pakviesti fiziškai, o kuriuos virtualiai?“ Asmeninio albumo nuotrauka

– Tauragės mobiliojo punkto darbo laikas prailgintas, todėl problemų neturime. Testuojasi tie, kurie dirba kontaktiniu būdu – pradinių klasių, ikimokyklinių grupių pedagogai, Sartininkų skyriaus priešmokyklinio ugdymo grupės darbuotojai, mokyklos administracija, pagalbos specialistai. Jie jau yra atlikę pirmą testą ir registruojasi kitiems testams, kad laikytųsi nurodyto 7–10 dienų termino. Darbuotojų prašome informuoti, kuriai dienai užsiregistravo ir kokie tyrimų atsakymai. Darbuotojai turi pateikti atsakymą įrodantį dokumentą, nes visi norime būti ramūs ir šioje išskirtinėje situacijoje padaryti tai, kas priklauso nuo mūsų, – kalbėjo Žygaičių gimnazijos vadovė.

Anot D.Gabietaitės, abiturientams konsultacijos kol kas vyksta nuotoliniu būdu, kada vyks nenuotolinės, kol kas neaišku. Žygaičių gimnazijoje mokosi 22 abiturientai.

– Didžiausia problema yra tai, kad kontaktinėje konsultacijoje gali dalyvauti tik penki mokiniai. Jei konsultacijos reikia, pavyzdžiui, aštuoniems abiturientams, kuriuos vaikus išskirti – kuriuos pakviesti fiziškai, o kuriuos virtualiai? Kol kas nei mokiniai, nei mokytojai pageidavimų dėl kontaktinio darbo neišsakė. Bet pokyčių galime sulaukti kasdien ir juos esame pasiruošę priimti, – kalbėjo gimnazijos direktorė.

Jovarų pagrindinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis sako iš mokytojų vis dar išgirstantis, kad pasitaiko problemų registruojantis testui, tačiau patikslino, kad labiau pasistengus užsiregistruoti vis dėlto pavyksta, o mokykla sudaro sąlygas nuvykti į mobilųjį punktą.

Jovarų pagrindinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis: „Pavyzdžiui, šiandien, balandžio 13 dieną, viena mokytoja jau turėjo testuotis, tačiau testui gavo laiką tik 16 dieną“. Asmeninio albumo nuotrauka

– Pavyzdžiui, šiandien, balandžio 13 dieną, viena mokytoja jau turėjo testuotis, tačiau testui gavo laiką tik 16 dieną. Bet dar tik pradžia, viskam reikia laiko susistyguoti. Elektroninėms programoms taip pat, – mano mokyklos vadovas.

Pasak A.Kaminskio, miesto ugdymo įstaigų ar Gaurės skyriaus, iš kur į mobilųjį punktą nuvykti užtrunkama 15 minučių pirmyn ir tiek pat atgal, pedagogai testą gali atlikti ir per laisvas pamokas. Toliau važiuoti testuotis tenka Eičių skyriaus pedagogams, tačiau suderinti laiką pavyksta.

Dėl neatvykusių iškrenta valanda

Tauragės ligoninės direktorius Liutauras Indriuška informavo, kad ir praėjusią, ir šią savaitę testavimas vyksta dviem pamainomis – po 8 valandas per dieną. Mobilusis punktas dirba ir šeštadieniais. Anot jo, testus atliekantys darbuotojai dirba ir kitus, savo tiesioginius darbus. Už testavimą jiems mokama papildomai.

– Kol kas darbuotojų atlikti testams užtenka, tačiau kiek ilgai jie nepavargs, neaišku, – nespėliojo L.Indriuška.

Kalbėdamas apie privalomus testus pedagogams, socialinių įstaigų darbuotojams ir vaistininkams jis sakė, kad problemų dėl testo laiko nekyla, tačiau apmaudu, kad kai kurie žmonės užsiregistravę testui neatvyksta. Per savaitę neišnaudoto laiko susidaro visa valanda, kuria galėtų pasinaudoti tie, kam iš tikrųjų reikia.

– Jei testui užtenka 4–5 minučių, paskaičiuokite, kiek žmonių papildomai galėtų būti testuoti, – sakė L.Indriuška.

Dalintis:

About Author

Daiva Žebelienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą