Veido skydai leidžiami, bet nuo viruso neapsaugo

Dalintis:

Lygiai prieš metus tuometinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, įpareigojantį šalies gyventojus viešose uždarose vietose dėvėti veido apsaugos priemones. Tuomet rasti medicininių kaukių vaistinėse ir kitose prekybos vietose buvo veik neįmanoma. Žmonės pradėjo siūti medžiagines kaukes namuose, jas derinti prie aprangos, o kai kurie jas nešiojo tik dėl grožio. Nors epidemiologai teigia, kad tinkamai nuo viruso apsaugo tik medicininės veido kaukės ir respiratoriai, Lietuvoje leidžiama dėvėti daugiau apsaugų.

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją paskambinęs Vytautas sakė negalintis dėvėti medicininės kaukės. Vyras teigė esąs neįgalus, turintis širdies problemų, dėvint vienkartinę medicininę kaukę jam trūksta oro. Todėl Vytautas nešioja veido skydelį. Tačiau dėvintis veido skydelį jis buvo neįleistas į vieną Tauragės parduotuvę. Vytautas mano, kad neįleistas į prekybos vietą buvo neteisėtai. Ar Lietuvoje veido skydelių dėvėjimas leidžiamas?

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento atstovės Albinos Urbutienės, tinkamas asmens apsaugos priemonių dėvėjimas apsaugo nuo užsikrėtimo, o kartu ir sumažina infekcijos sukėlėjų perdavimą. Specialistės teigimu, Lietuvoje leidžiama naudoti vienkartines medicinines kaukes, respiratorius, priglundančius akinius arba veido skydus. Veido apsaugos priemones viešosiose uždarose vietose privalu dėvėti visiems vyresniems nei 6 metų amžiaus šalies gyventojams.

– Gyventojams, turintiems neįgalumą, kurie dėl sveikatos būklės negali dėvėti kaukių, rekomenduojama nešioti veido skydelį. Veido skydeliai yra tik priemonė, apsauganti akis, todėl juos galima dėvėti kartu su medicininėmis kaukėmis. Jie puikiai apsaugo akis ir burną nuo purslų, bet nuo pačių smulkiausių dalelių – ne. Viskas, ką mes iškvepiame, „apeina“ pro skydo šonus ir patenka į patalpą. Jeigu sergantis žmogus dėvės tik skydą, tai virusą skleis sėkmingai kaip ir be jo. Skydas yra tik „atsimušimo“ nuo didesnių lašų priemonė – mažesni lašeliai veido skydelius „apeina“ be didelių sunkumų, – informavo A.Urbutienė.

Moksliškai įrodyta, kad patikimiausia veido apsauga, sulaikanti smulkiausias viruso daleles, – respiratorius. Aukšto filtravimo kaukė labai glaudžiai priglunda prie veido ir turi specialų filtrą. Taip medicinos darbuotojai sumažina riziką užsikrėsti nuo sergančiojo. Gyventojams, kurie renkasi dėvėti aukšto filtravimo kaukes, specialistai rekomenduoja tokią kaukę dėvėti be vožtuvo.

Dėvintiems medicinines kaukes privalu žinoti, kad kaukė turi būti prigludusi prie veido, dengti nosį ir burną. Kaukes reikia keisti po kiekvieno nuėmimo arba kas 4 valandas. Savo pasiūtos kaukės turi būti bent iš trijų medžiagos sluoksnių. Jas skalbti būtina kasdien.

Specialistai kol kas neprognozuoja, kiek dar laiko būsime priversti dėvėti veido apsaugas, bet pagal susiklosčiusią epidemiologinę situaciją spėjama, kad artimiausią savaitę Lietuvoje užsikrėtimų koronavirusu tik daugės.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.