fbpx

Ant pilies sienų – garsaus fotomenininko darbai

Dalintis:

Visame pasaulyje nuskambėjusi nuotraukų serija „Tai, ko nebebus“ pasiekė ir Tauragės fotografijos galeriją. Pilies bokšte – penkerius metus Tado Kazakevičiaus fiksuoti kadrai iš įvairių Lietuvos regionų, pelnę apdovanojimus.

Kadras, kuriame – trys kaimo vaikai prie būdos su šuniuku, apskriejo visą pasaulį. Ši Tado Kazakevičiaus 2016 metais užfiksuota visos penkmečio serijos nuotrauka patraukė ir konkursų komisijų dėmesį bei pelnė autoriui ne vieną įvertinimą. Menininko nuotraukų ciklas pateko ne tik į prestižinį „Leica Oskar Barnack Award“, bet ir į tarptautinių fotografijos konkursų „ZEISS Photography“, „Lens Culture“, „The Royal Photographic Society“ parodų finalininkų gretas. Paroda eksponuota ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Penkerius metus fiksuotoje nuotraukų serijoje „Tai, ko nebebus“ autorius pasistengė įamžinti nykstantį Lietuvos kaimą.

– Kažkuriuo metu supratau, kad turi būti kažkas vientisa. Nors kūriau ir iki to, ir po to, bet tas idėjinis manifestas tęsėsi penkerius metus. Aš pats esu iš Šiaulių, nežinau, kaip į tuos regionus pažiūrėjau. Man miestas nepatinka, nors, aišku, lengva man šnekėti – lengva romantizuoti, kai nežinai, kas tai yra vienkiemyje praleisti žiemą, – kalbėjo parodos autorius. – Kaime laikas kitoks, tempas, ritmas. Gyvendamas ne Lietuvoje sugebėjau užsiauginti didelius sentimentus Lietuvai, jos kaimui.

Tadas Kazakevičius sako, kad net bendravimas kaime nesulyginamas su miesto kultūra – atokiose vietovėse žmonės išsiilgę bendravimo ir žmogiško kontakto. Nors daugeliui tenka keltis su aušra prie įprastų ūkio darbų, vėliau kaimo gyventojai randa laiko vienas kitam.

Fotografijos galerijoje galima išvysti ir daugybę pasaulinio garso kuratorių sudominusį kadrą – vaikus su šuniuku. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Mieste retai randu, ką fotografuoti, ten žmonės bėga. Pažiūrėkite, kaip jie bėga į darželius su vaikais, į darbus. Visi įlindę į savo socialinius burbulus, – skirtumus tarp regionų ir didžiųjų miestų pastebi fotomenininkas.

Garsiąją kaimo vaikų nuotrauką su šuniuku matė daugelis, mat nuotraukų serijai pelnius pasaulinio garso konkursų įvertinimus, ji buvo viešinama įvairiuose naujienų portaluose. T.Kazakevičius pasakojo, kad šio kadro atsiradimas nuotraukų serijoje buvo lemtingas.

– Būtent atsiradus šiam kadrui nuotraukų serija pateko į kelis konkursus ir pelnė apdovanojimus. Kol šio kadro nebuvo, tol nuotraukų serija nesulaukė tokio dėmesio. Mums šis kadras kelia tam tikrą sentimentalumą, esame tokį matę klasikų darbuose. Mes lengvai pastebime vaikystės archetipą, o užsieniečiui tai labai egzotiškas kadras, ­– apie savo kūrinių išgarsėjimą pasakojo fotografas.

Tai tapo visos nuotraukų serijos išgarsėjimo katalizatoriumi – išvydę garsųjį kadrą įvairių galerijų kuratoriai susidomėjo lietuviu autoriumi ir jo kūryba.

Paroda „Tai, ko nebebus“ išskirtinė ir tuo, kad turi specialiai jai sukurtą kvapą, kurį į fotogaleriją užsukę lankytojai galės užuosti. T.Kazakevičius atviravo ne kartą fotografavęs apleistose sodybose, kurių griuvėsiuose juntamas specifinis aromatas. Kvapų kūrėja Laimė Kiškūnė, paprašyta atkurti fotografo uostus kvapus, patikino negalinti to padaryti, tačiau pasisiūlė sukurti aromatą. Tauragės fotografijos galerijoje kvapas tapo parodos centru – žiūrovas, įlindęs į stiklo gaubtą, gali eksponuojamas nuotraukas apžiūrėti uosdamas išskirtinį kvapą, menantį seną namą ar, kaip įsivaizduoja T.Kazakevičius, senelio dėžutę.

Šįkart fotografijų paroda liko be oficialaus atidarymo.

– Man atidarymai beprasmiai – žmonės ateina, apžiūri ir išeina. O uždaryme gal jau atėję turės klausimų autoriui. Tai kur kas įdomiau, – mano T.Kazakevičius.

Parodos uždarymas numatomas lapkričio mėnesį, apie tikslią datą Tauragės krašto muziejus „Santaka“ informuos vėliau.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Palikite komentarą