Norkaičiai kviečia į unikalią audinių parodą

Dalintis:

Sekmadienį, birželio 14-ąją, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre bus demonstruojami Tauragės krašto audėjų senoviniai dirbiniai. Įvairiausių spalvų raštų pynės bus ištiestos kiemelyje, tikimasi iki renginio surinkti jų tiek, kiek Tauragei metų – 513.

Audimas lietuvių kultūroje turi senas tradicijas, kiekvienam regionui būdingi saviti raštai ir spalvos. Anuomet audėjos turėjo aprengti šeimos narius. Taip pat buvo įprasta, kad skirtingi audiniai puošdavo namus skirtingais gyvenimo etapais. Kiekviena jaunamartė ausdavo sau kraitį, kiekvienas šeimos senolis amžinojo poilsio buvo išlydimas gedulingų spalvų „divonais“ puoštuose kambariuose.

Surinktų audinių paroda bus skiriama Tautodailės metams bei Gedulo ir vilties dienai paminėti.

– Kartu su Pagramančio regioniniu parku dirbome, visą karantiną rinkau ir vis dar teberenku audinių kolekciją. Sužinojau kone apie visas Norkaičių audėjas, visos jos jau per 80 metų, o viena 85-erių metų audėja pasakojo ir kitas išmokiusi šio amato. Parodą nutarėme skirti Gedulo ir vilties dienai, nes daugelis audėjų nukentėjo nuo trėmimų, – kalbėjo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vadovė Jurgita Brazauskienė.

Su vilna austas divonas. Jurgitos Brazauskienės nuotrauka

Audėjos mielai dalijosi įvairiomis šio amato žiniomis. Vienos išvardijo specifinių raštų pavadinimus, kitos pasakojo, kaip sudėtinga būdavo išausti tulpes. Moterys išmoningos, norėdavusios ir su šilku austų audinių, tik sunkmečiu jo buvo beveik neįmanoma gauti. Todėl perplaudavo, dažydavo ir šukuodavo iki ploniausių siūlų… paprasčiausią špagatą.

Audinių parodai pavyko gauti įvairių „divonų“, rankšluosčių, staltiesių. Amatų centro patalpose vienas kambarys bus įrengtas pagal senąsias tradicijas, o lauke, jei tik nelis, audiniai bus ištiesti ant pievelės. Bus matuojamas jų bendras ilgis, tad kas čia žino – gal ir rekordo sulauksime.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą