Alvyda Urbutienė: savanorystė – darbas 24 valandas per parą

Dalintis:

Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos Tauragės skyriui talkina 30 savanorių, kurie lanko 35 senjorus. Dar 39-iems slaugos paslaugas teikia skyriaus vadovė Alvyda Urbutienė. Ji neslepia – karantinas apsunkino savanorystę: fiziniai kontaktai draudžiami, ryšį su lankomais žmonėmis draugija palaiko telefonu.

Savanorių – kelios dešimtys

Rytoj, gegužės 8-ąją, bus minima Tarptautinė Raudonojo kryžiaus diena. Ta proga „Tauragės kurjeris“ svečiavosi Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos Tauragės skyriuje. Kalbėjomės su skyriaus vadove Alvyda Urbutiene.

Pasak A.Urbutienės, Tauragės skyrius šiuo metu vykdo Šiltų apsilankymų, Pirmosios pagalbos ir Higienos įgūdžių teikimo programas. Šiuo metu skyriui talkina 30 savanorių, dar 6 yra rezerve, pastarieji kol kas tėra išklausę bazinius mokymus ir laukia tolimesnių nuotolinių kursų.

– 30 savanorių lanko 35 senjorus, kaip mes vadiname, krizės paliestus asmenis. Turime dar 13 savanorių, kurie yra baigę mokymus, tačiau nedalyvauja Šiltų apsilankymų programoje, jie padeda kitose veiklose. Aš 39-iems žmonėms teikiu slaugos pagalbą. Tai kraujospūdžio, temperatūros matavimas, sauskelnių keitimas, pagalba apsiprausiant, vaistų administravimas. Koronaviruso grėsmė ir karantinas šią pagalbą kol kas riboja – fiziniai kontaktai negalimi. Dėl to dirbti tikrai ne lengviau. Stengiausi surasti lankomų žmonių artimuosius, kad jie padėtų mano ir savanorių lankomiems žmonėms, o mes šiuo metu teikiame pagalbą telefonu arba nuvykę prie durų. 7 žmonės iš minėtų 39-ių visiškai gulintys. Sunkus laikas visiems, tačiau pavyksta rasti būdų, kaip padėti žmonėms ir nepalikti jų be pagalbos, – sakė A.Urbutienė.

Šiltų apsilankymų programoje Tauragės skyrius dalyvauja nuo 2018-ųjų. Tais metais ši programa tebuvo pilotinis projektas. Ja siekiama mažinti vyresnio amžiaus žmonių vienišumo jausmą ir pagerinti jų savijautą.

– Norime, kad Lietuvoje būtų kuo mažiau vienišų vyresnio amžiaus žmonių. Iki karantino savanoriai su lankomais žmonėmis kartu gerdavo arbatą, kartu eidavo pasivaikščioti, apsipirkti, kartu gamindavo maistą, nuveždavo pas medikus, aplankyti artimųjų kapų, – pasakojo pašnekovė ir patikslino, kad greta teikiamos pagalbos siekiama kuo ilgiau išlaikyti žmonių savarankiškumą.

Jaunimo nedaug

Pasak A.Urbutienės, anksčiau skyriui pagelbėjo daugiau jauno amžiaus savanorių, vidutinis šiuo metu savanoriaujančių žmonių amžius – 40–50 metų, dauguma jų dirbantys, tačiau yra ir 20-mečių, ir net 80-mečių. Aštuoniasdešimtmetė savanorė lanko dar vyresnę senolę, gyvenančią jos kaimynystėje. Šiai moteriai tereikia bendravimo, kitos pagalbos nereikia, viskuo pasirūpina jos vaikai.

– Abipusė nauda, – sako A.Urbutienė.

Alvyda Urbutienė. Daivos Žebelienės nuotrauka

Anot jos, Tauragės skyriaus savanoriai nuo koronaviruso vakcinuojant rajono žmones neprisideda. Dauguma Raudonojo kryžiaus savanorių – dirbantys žmonės, tad savanorystei darbo metu negali skirti laiko, o vakcinavimas savaitgaliais Tauragėje nevyksta.

Pašnekovė atskleidė, kad nemažai savanorių – Suaugusiųjų mokymo centro, „Šaltinio“ progimnazijos, Žalgirių gimnazijos pedagogai, yra medikų.

Nepasakysi, kad vakarais neskambintų

Alvydos Urbutienės profesija – felčerė, ji yra dirbusi kaimo medicinos punkto vedėja, bendrosios praktikos slaugytoja, nuo 1995-ųjų dirba Raudonojo kryžiaus Tauragės skyriuje.

Raudonojo kryžiaus Tauragės skyrius taip pat teikia pirmosios pagalbos ir higienos įgūdžių mokymus būsimiems vairuotojams, profesijų atstovams, kuriems šie kursai reikalingi. Mokymus veda skyriaus vadovė. Kartu ji – visuomenės sveikatos mokymų lektorė-instruktorė. A.Urbutienė skyriaus vadove dirba savanoriškais pagrindais. Su savanorių grupėmis jai padeda dar dvi savanorės – grupių vadovės. Kiekvienoje grupėje – po 10 žmonių. Pašnekovė atvira – labai pasiilgo gyvų susitikimų su savanoriais. Būdavo, susitikdavo ne tik aptarti darbų, bet ir prie arbatos puodelio pabendrauti. Nors dabar susitikimai lauke galimi, oro sąlygos tam dar nelabai palankios. A.Urbutienė viliasi, kad netrukus susitikti su bendraminčiais leis ir oro sąlygos, ir epidemiologinė situacija.

Šiam darbui save visą atiduodanti A.Urbutienė sako, kad tiek jos, tiek kitų savanorių darbo laikas neribojamas.

– Tai darbas 24 valandas per parą. Į skambučius atsiliepiame visada. Juk nepasakysi žmogui, kad vakarais neskambintų. Mano sūnūs jau suaugę, tad visą save galiu atiduoti darbui. Laiko neskaičiuoju. Yra ir administravimo darbų. Mano toks amžius, kad jau galėčiau savo vietą užleisti jaunesniam žmogui, tačiau tokių nėra, kurie galėtų ir norėtų šį darbą dirbti. Žmogui reikia valgyti, tad turi užsidirbti, o savanorystė – darbas, kai nelauki atlygio, – sakė A.Urbutienė.

Kaip tapti Raudonojo kryžiaus savanoriu (-e)? Draugijos interneto svetainėje www.redcross.lt reikia užpildyti anketą. A.Urbutienė gaus informaciją ir susisieks su šiuo žmogumi telefonu. Savanoriu tapti norintis žmogus bus pakviestas į mokymus, kol karantinas – nuotolinius, ir galės prisijungti prie savanorių būrio.

Pasak pašnekovės, karantinas nenumalšino noro tapti savanoriais, priešingai – apie savanorystę pastaraisiais mėnesiais daug kalbama, rašoma spaudoje, savanoriai rodomi per televiziją, norinčiųjų savanoriauti padaugėjo. Nuo karantino pradžios prie Raudonojo kryžiaus savanorių prisijungė 13 tauragiškių.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą