fbpx

Brolio netekusi Aušrinė: „Širdis buvo tarsi jo sielos dalis“

Dalintis:

Spalio 9 diena – Pasaulinė organų donorystės diena. „Tauragės kurjerio“ kalbinta Aušrinė Steputienė sutiko pasidalyti jautria savo šeimos istorija. Po skaudžios nelaimės brolio netekusi moteris su artimiausiais giminėmis nedvejodami paaukojo jo organus donorystei. Aušrinė visus ragina pagalvoti apie galimybę tapti donorais, ir ji jau turi Donoro kortelę bei dalyvauja kraujo donorystės akcijose.

Nelaimė atėmė brolį

Aušrinė Steputienė ir šiandien iki smulkmenų prisimena tą skaudžią dieną – 2008 metais gegužės 17-ąją įvykusios avarijos Šilalės rajone metu buvo sunkiai sužalotas jos brolis, važiavęs su žmona ir sūnumi. Rimtesnių sužalojimų moteriai su vaiku pavyko išvengti.

– Aš pati su brolio žmona kalbėjausi, ji šaukė į telefoną, kad padarė avariją. Greitai pranešiau apie tai mamai ir mudvi kartu išvažiavom į avarijos vietą. Mums važiuojant teta skambino greitajai, bandydama sužinoti, ar jau brolį veža, – prisiminė A.Steputienė.

Šeima dar spėjo pamatyti, kaip titaniškai avarijos vietoje medikai stengėsi išgelbėti vyro gyvybę. Galiausiai jis nugabentas į ligoninę Šilalėje.

– Šilalėje maža ligoninė, mums pavyko įsiprašyti trumpam į Reanimacijos skyrių pas brolį. Matėm, kad situacija labai bloga. Kiti giminės pradėjo raginti pervežti jį kuo skubiau į Klaipėdą. Avarija įvyko apie 11 val. ir jau apie 16 val. jis buvo vežamas į Klaipėdą. Skubėjom su visa šeima paskui greitosios automobilį, – lemtingosios dienos detales vieną po kitos prisiminė pašnekovė.

Aušrinė Steputienė iš Klaipėdos medikų išgirdo, kad kelionė broliui buvo sunki. Jis nedelsiant paguldytas į Reanimacijos skyrių ir galiausiai artimieji išgirdo siūlymą kviesti jam kunigą, nors medikai planavo atlikti papildomus tyrimus.

Apsisprendė greitai

Šeimos nariai patarimo paklausė – į ligoninę atvežė kunigą. Ir jau netrukus išgirdo medikų išvadas.

– Mano brolis buvo aukštas vyras. Matyt, avarijos metu mažoje mašinoje trenkėsi taip smarkiai, kad daug ką pažeidė. Plaučiams deguonį aparatais tiekė 100 proc. Dar prieš smegenų tyrimą davė mažai vilties. O ryte gydytoja pasakė, kad smegenys negyvos ir brolis tik kol širdis laikys gali gyventi palaikomas aparatų. Vėliau vis tiek tektų atjungti, – sunkiausias akimirkas prisiminė pašnekovė. – Mums iš karto tada pasiūlė paaukoti brolio organus donorystei ir pasakė, kad jei lauksim, kol sustos širdis, tada jau viskas. Pasitikėjome gydytojais, tuo, ką jie sako. Supratom, kad nebeatsigaus, viskas. Mums davė laiko pagalvoti, tačiau iškart pasakiau, kad nėra ką galvoti. Brolio žmona dar buvo šoke, mama, kiek tai įmanoma, viską priėmė ramiai. Jai gal kiek lengviau viskas atrodė, galvojant, kad sūnus ne visiškai iškeliavęs, o kažkur dar gyvens, – apie apsisprendimą paaukoti brolio organus pasakojo tauragiškė.

Išgirdę šeimos verdiktą, medikai ėmė ruoštis. Kaip prisimena A.Steputienė, iš pradžių šeima manė, kad tai bus greitas procesas, tačiau viskas tęsėsi iki vakaro.

– Jei gerai pamenu, brolio organai buvo paaukoti 6-iems žmonėms. Širdis atiteko moteriai. Kiek žinau, jai greitai eilė atėjo ir atsirado sutampantis donoras. Ar naktį, ar jau paryčiui išskraidino širdį. Visą dieną operavo, ieškojo recipientų, o naktį juos skraidino, – kalbėjo Aušrinė.

Ragina tapti donorais

Apie tos paros įvykius 2008-aisiais išsamiai rašė žurnalas „Ekstra“, kurio vieną egzempliorių A.Steputienė išsaugojo prisiminimui. Žurnale rašoma, kad širdies recipientas laukė Kauno klinikose, o kitų organų pacientai laukė Santaros klinikose. Medikai bėgte su išoperuotais organais skubėjo iki kilti paruošto sraigtasparnio.

„Kai kam tai didžiulė tragedija netekus artimojo, o kai kam – džiaugsmo ašaros sulaukus donoro“, – tuomet rašė žurnalistai.

Detalizuojama, kad tauragiškio širdis išimta ir paleista plakti kito žmogaus krūtinėje per dvi valandas ir 59 minutes.

– Mano brolio širdį gavusios moters giminaitės ieškojo mūsų ir susirado – apie donorus duomenys neatskleidžiami, jos pačios susirado informaciją ir atvyko į laidotuves. Viena iš atvykusių moterų papasakojo, kad širdis atiteko jos sesei. Tačiau po kurio laiko sužinojom, kad vis dėlto ji neprigijo ir ta moteris mirė. Liūdna, – atsiduso A.Steputienė, patikindama, kad kiti organai neatrodė tokie svarbūs, o štai būtent širdis buvo tarsi jos žuvusio brolio sielos dalis. – Mano brolis buvo nuostabus ir visiems padedantis žmogus. Jis ir mirdamas padėjo kitiems.

Po visų šių sukrečiančių įvykių Aušrinė užpildė reikiamus dokumentus ir gavusi Donoro kortelę. Ji dalyvauja kraujo donorystės akcijose. Moteris domėjosi ir kaulių čiulpų donoryste. Šiandien ji ragina visus savo pažįstamus pasiryžti ir gauti donoro korteles.

– Kai pats priimi sprendimą, namiškiams mažiau svarstymų. Čia toks labiau asmeninis pareiškimas. Pasakomis ir mitais netikiu. Žmonės turi tuo domėtis, – įsitikinusi pašnekovė.

Šiuo metu oficialūs donoryste.eu duomenys rodo, kad 2020 metais Lietuvoje transplantuota 10 širdžių. Tačiau dar 44 žmonės laukia savo eilės. Ta pati situacija ir su kitais organais – laukiančiųjų eilės nemažėja.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Palikite komentarą