Bukinistas Robertas Šimkus tiki, kad popierinės knygos niekada neišnyks

Dalintis:

Einant Bažnyčių gatve nuo Jūros pusės, nepastebėjus galima praeiti stovinčią iškabą, kviečiančią užsukti į rūsį. Šioje vietoje turėtų suklusti knygų mylėtojai – nuo 2023 metų gegužės čia veikia skaitytų knygų knygynas. Bažnyčių gatvėje trečiu numeriu pažymėto namo rūsyje glaudžiasi daugybė knygų ir įvairiausių spausdintų leidinių. Vien į internetinį knygyno puslapį https://knygospigiau.lt įkelta apie 7000 leidinių. „Tauragės kurjeris“ užsuko pakalbinti knygyno įkūrėją Robertą Šimkų, kuris knygų pasauliui neabejingas nuo vaikystės.

Tauragiškiu tapo prieš šešerius metus

Roberto tėtis – tauragiškis, tačiau jo gyvenimo kelias buvo pasukęs į Šilutę. Ten gimė Robertas. Vėliau, po daugelio metų praleistų Šilutėje, R.Šimkaus tėvai persikraustė į Tauragę ir 2019 m. jaunas vyras, po bandymų kurtis įvairiuose Lietuvos didmiesčiuose, taip pat apsigyveno tėčio gimtinėje.

– Aš nuo jaunų dienų esu pripratęs prie didmiesčių. Mokiausi Vilniuje, po to, kai įkūriau savo firmą ir teko ieškoti klientų, gyvenau ir Kaune, ir Klaipėdoje, tad pirmus kartus, kai atvažiuodavau į Tauragę, miestas atrodė itin mažas – nedaug žmonių, mašinų. Tauragėje atrodė sulėtėjęs gyvenimas. O dabar aš jau savo gyvenimo neįsivaizduoju ne Tauragėje. Nuvažiuoju į Vilnių, Kauną ir man užtenka ten pabūti dieną ar pusdienį ir jau svajoju, kada grįšiu į savo ramią, mažą oazę, – atvirauja verslininkas.

Persikraustyti į Tauragę Robertą paskatino ne tik tai, kad čia gyvena tėvai. Vyras pasidžiaugia, kad Tauragėje pigesnis pragyvenimas, o jis visąlaik norėjęs kuo labiau susikoncentruoti į savo verslą. Verslo plėtrai ir įtvirtinimui, žinia, reikalingos lėšos. Tad Tauragėje Robertas rado ne tik ramybę, bet ir finansinę naudą.

Roberto knygyne galima rasti ir labai senų leidinių. Roberto Šimkaus nuotrauka

Pardavinėdamas knygas neuždirbsi

Robertas Šimkus savo reklamos ir internetinių svetainių optimizavimo verslą vysto jau dešimt metų. Roberto vadovaujamoje įmonėje „Hedo Group“ nedaug darbuotojų, o ir dirbtinis intelektas, pasak įmonės vadovo, taip pat labai pravartus „darbuotojas“, tad poreikio didinti darbuotojų nėra. Tauragiškio verslo geografija apima ne tik Lietuvą, bet ir Baltijos, Skandinavijos šalis, Airiją, Angliją ir JAV. O knygyno idėja kilo dėl to, kad „Hedo Group“ direktoriui tiesiog atsirado daugiau laisvo laiko.

– Visi įmonėje žino, ką dirbti, man savo darbuotojų kontroliuoti nereikia. Visą darbotvarkę galima sudėlioti šešioms dienoms į priekį ir taip atsiranda laisvo laiko. Kai turi laisvo laiko, prasideda prasmės paieškos. Atėjo momentas, kai supratau, kad klientų yra, kad viskas gerai klostosi, o kas toliau? Skaičiau verslo, savipagalbos knygas, buvo užėjęs „Hario Poterio“ knygų bumas, tapau „Hario Poterio“ gerbėju. Taigi knygos mane ir traukė, ir supo. Pradėjau perskaitytas knygas pardavinėti internetu. Uždarbis nebuvo didelis. Kad uždirbtum iš knygų, reikia labai daug žinoti, yra begalė kitų niuansų: knygos – labai plati tema. Jei yra motyvacija uždirbti, geriau knygų prekyba neužsiimti. Aš knygų prekyba užsiimu, nes man įdomu pačios knygos kaip fizinis produktas, – savo pasirinkimą prekiauti knygomis atskleidžia Robertas.

Verslininkas daug savo darbo laiko praleidžia internete, sako, kad pasinėręs „visa galva kompiuteryje“, tvarkydamas įmonės reikalus, tad norisi fizinės veiklos – važiuoti, ieškoti, supirkti knygas, o ir pats pirkimo ir pardavimo procesas bukinistui įdomus. Verslumas R.Šimkui turbūt įgimtas, mat Roberto tėtis – verslininkas. Pašnekovas sako, kad jis augo verslo aplinkoje ir prekiauti pradėjo dar mokykloje. Knygos po truputėlį pradėjo kauptis ir „Hedo Group“ biure Tauragėje. Sužinojęs, kad nuomojamos patalpos Bažnyčių gatvėje, rūsyje, Robertas ilgai nesvarstė ir jas išsinuomojo. Ten iškeliavo visos kauptos knygos. Dabartinis knygynas iš pradžių buvo tiesiog sandėlis. Tačiau po truputėlį knygos pradėtos sisteminti, atsirado lentynos, kiti baldai ir specialiai paruošta vieta, kurioje knygos fotografuojamos.

Ir kas gi nežino Selemono Paltanavičiaus? Roberto knygynėlyje galima rasti tikrų šedevrų. Roberto Šimkaus nuotrauka

Knygas perka lentynomis

Knygyno įkūrėjas pats ieško knygų. Išskirtines knygas perka konkrečiai žinodamas, ko nori jis ar jo pirkėjai, bet dažniausiai knygos perkamos lentynomis. Pavyzdžiui, mirus žmogui, artimieji parduoda visą velionio asmeninę biblioteką. Taip ne per seniausiai Roberto atsakomybėje atsidūrė kunigo iš Kauno visą gyvenimą kauptos knygos. O ir pardavinėjantieji privačias bibliotekas, ypač didmiesčiuose, nori, kad visos knygos būtų nupirktos ir išvežtos vienu metu, nesvarbu, kokios būklės jos būtų – utilizavimo paslaugos Vilniuje ar Kaune brangios, o jei imamasi knygas pardavinėti, jos retai kada būna greit parduodamos, jei parduodamos išvis. Būna, kad į R.Šimkų tiesiogiai kreipiasi ir asmenys, norintys knygas atiduoti. Prašo tik jas išsivežti. Tai dažniausiai būna sovietinių metų leidybos knygos. Beje, kuo labiau knygos ar rašytojai nuvertinami, tuo labiau auga visuomenės susidomėjimas. Knygyno įkūrėjas įsitikinęs, kad posakis „uždraustas vaisius saldesnis“ literatūros rinkai tikrai tinka. Robertas mano, kad šiais laikais žmonės gana dažnai nuvertina geras knygas ir truputį pykteli:

– Patys darom spaudos draudimą.

Dabar dažnai ieškoma knygų, teikiančių praktinius patarimus, kaip užsiimti daržininkyste, gėlininkyste, kaip auginti gyvulius. Senosios knygos šią informaciją turi, o ir neretai jų autoriai – lietuviai, tad jokių vertimo nesusipratimų tekste nepasitaiko.

Robertas taip pat dovanoja knygas – savo parašytą fantastinį romaną „Kosmoso platybėse paskutinis erdvėlaivis iš Žemės“ padovanojo Tauragės Birutės Baltrušaitytės bibliotekai. Geras jausmas bukinistą užplūdo ir tada, kai pamatė senjorų porą, nusinešančią glėbį knygų iš parke buvusios mainų dėžutės, kurioje jis ir paliko tuos leidinius.

– Gera matyti, kad knygos reikalingos. Esu įsitikinęs, kad kiekviena knyga galų gale suranda savo skaitytoją, – pasidžiaugia tauragiškis.

Roberto knygyne galima rasti įvairių leidinių. Roberto Šimkaus nuotrauka

Henriko Daktaro knyga parduota už įspūdingą sumą

Robertas Šimkus pastebi, kad, nors knygų kolekcionierių kultūra į Lietuvą dar tik ateina, vis dėlto Lietuvos tarpukario leidiniai turi nemažą gerbėjų ratą. Pats Robertas kolekcionuoja Balio Sruogos ir Vandos Daugirdaitės-Sruogienės knygas, straipsnius, renka informaciją apie Sruogų šeimą. B.Sruoga ir V.Daugirdaitė-Sruogienė tauragiškiui atrodo išskirtinės asmenybės, kurių gyvenimo, kūrybos ir darbų istorijos dar ne visiškai atskleistos. Verslininką domina ir fantastinės, su kosmosu bei fizika susijusios knygos. Tikras kolekcionierius, anot Roberto, už geidžiamą leidinį nepagailės ir labai didelės pinigų sumos, tačiau knygyno savininką vis tiek nustebino, kai Henriko Daktaro rašytą knygą, kurią įkainojo 135 eurais, internete pirkėjas nupirko akimirksniu.

Klausantis Roberto, natūraliai kyla klausimas – jis labiau verslininkas ar idealistiškas knygų mylėtojas? Vyras juokauja, kad nors jo zodiako ženklas ne Dvyniai, jis jaučiasi dvipusis ir nuolat tarp kūrybiškumo ir verslumo ieško balanso. R.Šimkus dėliojasi scenarijų naujai savo knygai ir tuo pačiu planuoja, kaip padaryti knygyną kuo patogesnį skaitytojams, mokosi programavimo ir pasvajoja apie filologijos studijas.

Prieš atsisveikindami pasvarstome, kokia ateitis laukia popierinių knygų.

– Manau, kad popierinės knygos tikrai išliks. Istorijoje buvo bandymų naikinti knygas, bet jos vis tiek egzistuoja. Žmonės jas ir toliau vertins. Gal tik dar labiau mažės susidomėjimas popierinėmis knygomis. Tačiau, jei kažkas pasaulyje įvyks kardinalaus, gali būti, kad skaityti popierines knygas vėl taps madinga. Pagal visas technologijų ir gyvenimo būdo tendencijas panašu, kad popierinių knygų skaitymas kasmet mažėja. Gali nutikti ir taip, kad žmonės, kurie geba skaityti ir sutelkti dėmesį į knygą ilgiau kaip valandą, bus laikomi šviesuoliais, nuoseklus skaitymas taps jų supergalia. Štai tokios mano, sakyčiau, liūdnai optimistinės nuotaikos, – pokalbį baigia Skaitytų knygų knygyno Tauragėje įkūrėjas.

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą