Duris atvėrusi vaikų biblioteka laukia mažųjų skaitytojų

Dalintis:

Balandžio pradžioje bibliotekose tradiciškai paminėta Tarptautinė vaikiškos knygos diena, o mėnesio pabaigoje į renginius pakvies Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, kurios metu Tauragės pilyje įsikūrusiame Vaikų literatūros skyriuje, kaip ir kitose bibliotekose, bus nemokamai dalijami skaitytojų pažymėjimai. Skyriaus vedėja Oksana Piečienė suskaičiavo, kad Tauragės vaikų biblioteka turi didžiulį knygų fondą, o skaitytojų – daugiau nei tūkstantį.

Pratinti nuo mažens

Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje yra 12 787 knygos. Pasak skyriaus vedėjos Oksanos Piečienės, vaikai dažniausiai domisi šiuolaikine grožine populiariąja literatūra.

– Eilėraščiai nueina į antrą planą, juos vaikai skaito tuomet, kai mokytojai įtraukia į rekomenduojamų perskaityti knygų sąrašus. Savo valia vaikai renkasi populiariąją šiuolaikinę literatūrą. Klasikos kūriniais susidomi tuomet, kai pedagogai užduoda ar tėvai nori, kad perskaitytų, – pasakojo vaikų bibliotekos vadovė. – Populiarus rašytojas Tomas Dirgėla, Neringa Vaitkutė, vaikams labai patinka šių autorių knygutės. Iš užsienio rašytojų mėgstama Holly Webb, rašanti apie gyvūnėlius ir jų nuotykius.

Vaikų literatūros skyriuje skaitytojų amžius – nuo mažiausio iki 14 m., tokių skaitytojų apie 90 proc., likusi dalis – vyresni, jau suaugę skaitytojai, vis dar čia užsukantys. Pilyje įsikūrusioje bibliotekoje yra ir interaktyvių knygučių patiems mažiausiems vaikučiams. Jas su žaisliukais viduje mėgsta mažyliai, kuriuos į biblioteką atsiveda mamos.

– Pas mus ateina mamytės su mažyliais ant rankų ir kartu renkasi knygutes, dėl to mums labai smagu. Čia yra erdvė jiems leisti laisvalaikį. Mamos mažyliams skaito pasakas ir eilėraštukus, jiems smagiausios tos knygutės, kurias gali liesti ir vartyti. Kai nuo mažens vaikui rodo pavyzdį, kad visą išmintį galima rasti knygose, tuomet ūgtelėjusiam vaikui biblioteka bus draugas, vaikas norės čia ateiti, – įsitikinusi bibliotekininkė. – Skaitytojų turime daugiau nei tūkstantį.

Oksana Piečienė pasakojo, kad Vaikų literatūros skyriuje veikia lėlių teatras „Batuotas katinas“, šiemet minėsiantis 30-metį, ta proga bus išleista knygutė. Vaikų bibliotekoje vyksta kūrybinės dirbtuvėlės, rengiamos parodos, susitikimai su rašytojais. Virtualiame susitikime su rašytoju Vytautu V. Landsbergiu dalyvavo apie 700 vaikų. Balandžio 28 d. planuojamas susitikimas su rašytoju T.Dirgėla.

– Karantino laikotarpiu veiklas vykdome nuotoliniu būdu per feisbuką ir kitas platformas. Mūsų skaitytojams patinka susitikimai su rašytojais, mėgsta jiems užduoti klausimus ir klausytis jų  pasakojimų. Vaikų pamėgta Selemono Paltanavičiaus knyga „Sniego žmogelių žiema“ pretenduoja tapti geriausia metų knyga, – sakė pašnekovė. – Serija „Ragana Lilė“ vis dar išlieka „ant bangos“, skaitytojai ją renkasi, bet dažniausiai pageidauja naujesnių leidinių. Gaila, neturime naujausių „Hario Poterio“ tomų.

Skaitymo nauda

Vaikų literatūros skyrius bendradarbiauja su Tauragės vaikų reabilitacijos centru-mokykla „Pušelė“ ir su mokyklų bibliotekomis, dažnai į bibliotekos renginius ateidavo „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekininkė su savo skaitytojais.

– Mes nesame institucija, kuri tik išduoda knygas. Vaikus sudominame įvairiomis veiklomis, renginiais, bibliografinėmis pamokėlėmis, vasarą organizuojame įdomias popietes. Skaitymo nauda akivaizdi: plečiasi vaiko kalbinis spektras, kalba tampa turtingesnė, sodresnė, skatinama vaizduotė. Kalbantis su vaiku iš karto galima suprasti, ar jis mėgsta skaityti, ar ne, – pastebėjo pašnekovė. – Įprastai skaitymui išduodavome 5 knygas mėnesiui, terminą galima prasitęsti iki trijų mėnesių. Karantino laikotarpiu knygų išdavimo kiekį padidinome iki dešimties.

Jerusalem vilties šokis su Tauragės vaikų reabilitacijos centro – mokyklos „Pušelė“ ugdytiniais. Asmeninio albumo nuotrauka

Į vaikų biblioteką, įsikūrusią miesto pilyje, ateina įvairūs skaitytojai. Vedėja pasakojo, jog vieni ateina todėl, kad liepiama, atsinešę rekomenduojamų perskaityti knygų sąrašą prašo iš jų išrinkti kuo plonesnes knygas, o kiti bibliotekos duris praveria ieškodami naujienų, neseniai išleistų knygų, kurias pamatė internete. Jei tokių neranda, prašo panašaus turinio istorijų. Trečia kategorija vaikų turi jau išlavintą skaitymo skonį – jie turi savo mėgstamus autorius, žino, kurioje lentynoje sudėtos jų knygos, o bibliotekoje jaučiasi kaip namuose.

Dalins pažymėjimus

– Dirbame šeštadieniais ir darbo dienomis, sekmadieniai – laisvadieniai. Nuo balandžio 26 iki 30 d. vyks nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, bus ne tik pristatomos knygos, parodos, bet ir nemokamai dalijami skaitytojų pažymėjimai, neterminuotai galiojantys visose šalies bibliotekose. Tokius ir mes išduosime, – sakė vaikų bibliotekos vadovė. – Mūsų biblioteką jau metus puošia išskirtinis logotipas „Biblioteka visiems“, tai reiškia, kad esame dar atviresnė ir draugiškesnė vieta visiems, nepaisant žmonių skirtumų ir įvairumų.

Vaikams kuria ir tauragiškiai. Iš Dirvėnų kaimo (Žygaičių seniūnija) kilusi Ramunė Juciūtė-Ordo, dabar gyvenanti Lenkijoje, prieš metus išleido knygelę vaikams „Ant močiutės kelių“. Joje daug eilėraščių mažiesiems apie gyvūnus, gamtos reiškinius, meilę Tėvynei ir mus supantį pasaulį. Tauragiškis poetas Jonas Jakštaitis-Šapelis vaikams parašė jau devintą knygą „Mažas pumpurėli, ar nesušalai?“ Jo eilės – apie augalus, gyvūnus, gamtą, aplinką ir įvairius reiškinius. Marija Maškauskienė vaikams išleido jau antrą poezijos rinkinį „Žvaigždžių šviesa“, kuriame aprašomas laukinių ir naminių paukščių, gyvulių gyvenimas, meilė šeimai ir Tėvynei.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.