Tauragiškė Joana Marozienė – tikras sveikos gyvensenos pavyzdys. Patyrusi sveikatos problemų, išgyvenusi sunkią traumą, moteris sugebėjo atsistoti. Dabar jau užtarnauto poilsio išėjusi iš Tauragės visuomenės sveikatos biuro, ji neketina tinginiauti: tobulins užsienio kalbų žinias, savanoriaus.
Siekė dalytis žiniomis
Jaukiuose Joanos Marozienės namuose tylu ir šviesu, lentynose – galybė knygų apie sveikatą, sveiką mitybą ir sveiką gyvenseną. Jautiesi tarsi viešėtum kaime, nors visai čia pat – miesto centras. Kavą ruošianti pašnekovė tiesiog dvelkia vidine ramybe. Nuo medicinos iš Šilalės rajono kilusi visuomenės sveikatos specialistė niekada nenutolo.
– Norėjau mokytis biologijos, bet pabėgau jau po pirmo egzamino. Turbūt išsigandau Vilniaus, todėl nutariau studijuoti mediciną Šiauliuose. Po studijų dirbau slaugos srityje. Man visada patiko medicina ir labai norėjau dalintis savo sukauptomis žiniomis, būtent per paskutinius 10 darbo metų tai pavyko padaryti, – džiaugiasi tauragiškė.
Kai kurie Tauragės gyventojai dar mena laikus, kai Joana dirbo buvusioje vaikų poliklinikoje. Darbo metais jai teko lankyti nėščiąsias, mamas su kūdikiais, kalbėtis su jomis apie sveiką gyvenseną, rūpinimąsi savimi ir mažyliu, atsakingą motinystę.
– Turi jausti šeimą, kurią lankai, rasti raktą į žmogaus sąmonę. Žmonės dažnai prisikuria įvairių baimių – reikėdavo padrąsinimo jaunoms šeimoms, – jautriai ankstesnius darbo metus prisiminė J.Marozienė.
Kviečia „pasimatuoti“ pratimus
Kalbėdama apie sveikatą J.Marozienė pradeda nuo pačių bendriausių dalykų – žmogaus kūnas, jos teigimu, yra tikra cheminė laboratorija. Kiekvieno organizmas unikalus, todėl ne visos rekomendacijos, sklandančios įvairių autorių straipsniuose, pritaikomos kiekvienam. Tačiau bene svarbiausias dalykas – išlaikyti pozityvumą ir gerą nuotaiką.
– Trejus metus dirbau progimnazijoje. Mažieji dažnai ateidavo skųsdamiesi galvos ar pilvo skausmais. Mano pirmas vaistas nuo šių negalavimų būdavo vanduo, o tada pokalbis su vaiku. Tada, būdavo, prasitaria, kad jam liūdna dėl pačių įvairiausių dalykų. Dažnai dėl bendravimo su tėvais stygiaus, kai šie nuolat dirba ar namuose įnikę į telefonus. Ir tai ne tik asocialių šeimų problema, svarbu suprasti, kad nepakanka vaiką vien gerai aprengti, – kalbėjo pašnekovė, ragindama dažniau savęs ir aplinkinių paklausti, kaip pats jautiesi ir kaip jaučiasi bičiulis.
Sveikatos specialistė tvirtina, kad gerai savijautai ir kūno sveikatai didžiulę įtaką daro emocijos. Todėl svarbu mokėti jas išjausti, atpažinti ir valdyti. Prisimindama savo jau buvusią darbovietę – Tauragės visuomenės sveikatos biurą – Joana ragina pasidomėti ten vykstančiais užsiėmimais.
– Yra daug veiklų ir projektų, susijusių su emocijų valdymu. Jos skirtingos ir nemokamos. Todėl užėję žmonės gali „pasimatuoti“ ir rasti sau tinkamą būdą emocijoms valdyti. Taip pat yra įvairių fizinių veiklų sveikatai palaikyti. Ir jų galybę galima išbandyti Visuomenės sveikatos biure, – kalbėjo šiaurietiško ėjimo užsiėmimus vedusi tauragiškė.
Ragina mėgautis
Kad ir ką darytum, daryk tai su džiaugsmu. Būtent taip pataria Joana. Todėl ir įvairius užsiėmimus, sporto rūšis ji ragina išbandyti. Ir bandyti tol, kol pavyks atrasti patinkantį sveikatos palaikymo būdą.
– Svarbiausias dalykas – išlikti fiziškai aktyviems. Jei 8 valandas produktyviai leidžiame darbe, vėliau būtinas poilsis ir laikas sau. Visuose dienos etapuose viską turime daryti sąmoningai, tada ir našumas bus kitoks. Jei pramogaujate, tai tą ir darykite, būtina smegenis „atjungti“ nuo darbo. Po darbo valandų vakare būtinai su savimi pabūkite, padėkokite sau, kad padarėte viską kaip galėjote geriau. Nesmurtaukite prieš save, jei kažko nepavyko atlikti – atsipalaiduokite, – patarimų negailėjo J.Marozienė.
Sveikatos specialistė patikina – viską galima išspręsti, o ko nors nespėjus verta apgalvoti būsimos dienos planą ir į jį įtraukti neatliktus darbus. Taip sąmonė atsipalaiduos ir pavyks iš tikrųjų pailsėti.
Ką daryti, jei nesinori atlikti darbo? Joana pataria save „užsinorinti“ – įtikinti, kad tai svarbu ir naudinga.
– Aš ir moksleiviams sakydavau, kad turime pareigas. Būna, kažko nesinori, bet reikia rasti, dėl ko tai naudinga, ir taps lengviau. Man mokyklose konsultacijos būdavo pats mieliausias darbas. Mokiniams net nereikia pateikti atsakymų – jie juos patys randa, kai pradedi dialogą, užduodi tinkamus klausimus, – šypsojosi jau buvusi Visuomenės sveikatos biuro specialistė.
Nesiruošia sustoti
Visai neseniai į užtarnautą poilsį išėjusi sveikatos specialistė nesėdi rankų sudėjusi – atvirauja turinti daugybę planų. Pirmiausia siekia susitvarkyti buitį – kieme rudenį veiklos netrūksta. O vėliau į eilę stos seminarai, žinių gilinimas įvairiose srityse, anglų kalbos mokymasis. Ir buvusios darbovietės žada nepamiršti: planuoja savanoriauti ir tauragiškiams dovanoti įdomių sveikatinančių užsiėmimų.
– Man pensija – naujas gyvenimo etapas be didelių pažadų. Kas ateis pas mane, tam patarimais padėsiu, – patikino Joana.
Tarp Upynos ir Bijotų besidriekiančiame Paežerio kaimelyje augusi „Tauragės kurjerio“ pašnekovė apie sveikatą gali kalbėti ištisas dienas. Ji turi ką papasakoti, kuo pasidalyti, mat šia tema domisi jau daug metų. Turi ir asmeninės patirties, kuri įrodo, kad nuolatinis judėjimas ir asmeninės pastangos gali labai daug.
– Jauna daug nesportavau, vis sakydavau – nebent kas atsitiktų. O gyvenimas lėkė greitai, darbas virė, maniau, kad viską galiu. Bet sykį nukritau nuo laiptų, dėl patirtų lūžių patekau į ligoninę. Medicina nelabai begalėjo kuo padėti, tad kildavau pati 4 val. ryte, atlikdavau pratimus stuburui ir 7 val. jau būdavau darbe. Taip dirbant stuburas atsistatė net stipresnis nei buvo iki nelaimės, – patirtimi pasidalijo J.Marozienė. – Žmogus iš prigimties tingus. Bet paragavęs negali sustoti. Arba pats save iš lovos ištempsi, arba tai padarys likimas.