fbpx

Keramikas Mindaugas Turolevičius: „Mano tikslas – būti geriausiu“

Dalintis:

Tauragiškis Mindaugas Turolevičius savame krašte nebegyvena nuo mokyklos baigimo, tačiau vis apie save primena. Birželį, amatų šventės metu, jį buvo galima susitikti Taurų parke demonstruojantį puodų žiedimo įgūdžius. Pašnekovas atviras – dabar gali sau leisti rinktis, kokiose mugėse dalyvauti, kvietimų sulaukia ir į svečiose šalyse vykstančius renginius. Mindauginių išvakarėse kraštietis kartu su „Tauragės kurjeriu“ prisiminė gimtąjį miestą, papasakojo, kaip šiandien jam sekasi.

Tauragėje augusį ir Moksleivių kūrybos centro užsiėmimus pilyje lankiusį Mindaugą Turolevičių (34) „Tauragės kurjeris“ jau yra kalbinęs prieš keliolika metų, kai jis dar tik žengė pirmuosius žingsnius keramikoje, pristatė savo pirmąsias parodas. Dabar Mindaugas nebegyvena Tauragėje, tačiau gimtinėje gautas keramikos pamokas prisimena iki šiol, o savo gabumus išlavino iki preciziško tikslumo. Sutiktas Taurų parke vykusioje amatų šventėje amatininkas neslėpė, kad dėl pandemijos kone metus jo dirbtuvės buvo užrakintos ir tik dabar pamažu praveria duris Naisių kaimo lankytojams.

– Vaikystėje neblogai piešiau, todėl mama nukreipė į Moksleivių kūrybos centrą. Ten teko lankyti ir keramikos užsiėmimus, tačiau aš jų visai nemėgau. Šis procesas man tuomet atrodė per ilgas, molis nebuvo malonus. Bet vėliau pamėgau – užkabino žiedimo ratas. Mokytis juo dirbti buvo galima tik trečiaisiais mokymosi metais, tačiau įtikinau mokytoją leisti man anksčiau pabandyti. Po to keramikos studiją pradėjau lankyti nebe kartą per savaitę, o kone kasdien, – savo pomėgio šaknis atskleidė M.Turolevičius.

Mindaugas Turolevičius. Asmeninio albumo nuotrauka

Nors Tautodailininkų sąjunga į savo gretas priima tik pilnamečius narius, Mindaugui buvo pritaikyta išimtis, nes vos sulaukęs 16 metų vaikinas jau atitiko sąjungos nariams keliamus reikalavimus. Tada prasidėjo kelionės po įvairius simpoziumus, kuriuose tauragiškis amatininkas pamatė kitokią keramiką, kitokią techniką, susipažino su garsiais keramikos meistrais.

Vos baigęs mokyklą Mindaugas išvyko gyventi į Vytogalą Šilalės rajone. Vėliau įstojo mokytis į Šiaulių universitetą, gavo pavaduojančio mokytojo darbą ir vadovavo keramikos būreliui.

– Po savo pirmojo simpoziumo kitame sudalyvavau tik po trejų metų. Tuomet jau buvau pažengęs. Amatui reikia skirti labai daug darbo, aš vieną vasarą skyriau vien tik juodajai keramikai – kasdien žiesdavau. Turėjau gaminį padaryti tobulą arba mesti lauk. Buvo labai daug broko, bet taip atsirado molio pojūtis, įdirbis. Mano tikslas buvo būti geriausiu, – tvirtino M.Turolevičius, džiaugdamasis, kad jam labai padėjo senųjų keramikų dalinimasis patirtimi.

Mindaugo Turolevičiaus keramikos dirbiniai. Mortos Mikutytės nuotrauka

Menininko statusą įgijęs tauragiškis tikina, kad talentas svarbu, tačiau keliaujant tobulumo link didžiulę reikšmę turi būtent įdėtas darbas, amatui skirtas laikas. Anksčiau lankydavęsis daugelyje įvairiausių mugių, dabar keramikas atidžiai renkasi, kur demonstruoti savo įdirbį. Jam pavyko įgyvendinti reikalavimus ir dalyvauti viduramžių laikmetį atspindinčiose šventėse Austrijoje.

– Mano toks pirmas išvažiavimas į užsienį buvo prieš 7 ar 6 metus. Norėjosi išvažiuoti už Lietuvos ribų, tad prisėdau prie kompiuterio ir kaip tik radau šventę Austrijoje. Parašiau organizatoriams, kurie man išdėstė visus reikalavimus. Turėjau vilkėti viduramžių laikmetį atspindinčią aprangą, net mano palapinė turėjo būti to laikmečio. Kai viską pasiruošiau, išvykau, – kalbėjo pašnekovas, atskleisdamas, kad šis malonumas ne iš pigiųjų – vien jo aprangos ansamblis atsiėjo daugiau nei 1000 eurų. – Ne visada taip rengiuosi, ne visur to reikia. Tačiau jei važiuoju demonstruoti žiedimą, vilkiu autentišką aprangą. Tai ne tik sudaro atitinkamą įspūdį žiūrovams, bet ir patogu bei pačiam smagu pasipuošus.

Mindaugas Turolevičius. Asmeninio albumo nuotrauka

Šiuo metu Mindaugas su sužadėtine Simona Špakauskaite gyvena vienkiemyje, netoli Naisių kaimo. Naisius aplanko nemažai turistų, todėl jo dirbtuvės retai būna tuščios.

– Esu turbūt vienas iš paskutinių tokio amžiaus profesionalus keramikas. Naisiai – patrauklus, sutvarkytas kaimas, turintis turistinę perspektyvą. Ten susitikti daugiau žmonių, galiu parodyti keramiką ir taip atiduoti duoklę šaliai ir šiam amatui. Atsiranda entuziastų, norinčių to išmokti, bet jie tai išbando tik kaip mėgėjai. Aš pats šio amato išmokau tik dėl to, kad esu labai užsispyręs, – patikino keramikas.

Nepaisant didžiulių pastangų ir toliau tobulėti keramikos srityje, paragintas M.Turolevičius atskleidė turįs ir kitokių pomėgių. Jo sužadėtinė – žirgininkė į šią veiklą įtraukė ir Mindaugą, tad laisvalaikį jis šiuo metu skiria šiems gražuoliams. Kai pora įsigijo vienkiemį, pasistatė jame nedidelį namuką. O ateities planuose – stovykla vaikams, kurioje Mindaugas ir Simona apjungtų savo gabumus.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Palikite komentarą