fbpx

Mažoji Gabija laukia kalėdinio stebuklo

Dalintis:

Kasmet kalėdiniu laikotarpiu skelbiama apie įvairiausias svajones, kurias gali išpildyti geros valios žmonės. Didžiulę svajonę turi mažoji tauragiškė Gabija, ir jos mama Ramutė Jurgelevičienė – paskutinė viltis, tikintis, kad mergaitė pradės kalbėti, yra kelionė į Slovakijoje veikiantį medicinos centrą „Adeli“. Kad svajonė virstų realybe, šeimai reikalinga finansinė pagalba. Belieka tikėtis kalėdinio stebuklo.

Sunkiausia – nežinia

Apie Tauragėje gyvenančios Gabijos problemas sužinojome socialiniame tinkle „Facebook“, kur „Šaltinio“ progimnazijos mokytoja Daiva Albrechtienė aprašė mergaitės istoriją ir paragino tauragiškius prisidėti prie galimybės jai nukeliauti į Slovakijoje veikiantį reabilitacijos centrą. Mažoji Gabija, sausį švęsianti savo 5-ąjį gimtadienį, beveik nekalba.

Mergaitės mama Ramutė Jurgelevičienė deda titaniškas pastangas, kad tik dukrytė prabiltų ir, kaip ji sako, liko paskutinė viltis – brangios procedūros Slovakijoje. Kelionei reikia 5000 eurų, o tris vaikus vienai auginančiai mamai tai suma, apie kurią ji gali tik pasvajoti.

Kaip rašo mergaitės šeimą pažįstanti pedagogė D.Albrechtienė, Gabija gimė 2016 metų sausį. Viskas atrodė gerai, tik pastebėtos klausos problemos. Sunerimusią mamą tąkart medikai ramino, sakydami, kad mažylei nepasišalino skysčiai iš ausų, bet vėliau mama pastebėjo, kad skilęs mergaitės gomurys. Tada prasidėjo tikra Odisėja tai pas vienus, tai pas kitus specialistus, daugybė operacijų ir patikrinimų. Klausos tyrimai rodė vidutinio laipsnio abipusį prikurtimą, Gabijai nustatyti minkštojo gomurio defektas, regos sutrikimas, šleivapėdystė ir refliuksas. Mama net ėmusi juokauti, kad mažiausios šeimoje Gabijos sveikatos kortelė storesnė už visų šeimos narių korteles kartu sudėjus. Nepaisant to, klausa buvo aktualiausia Gabijos problema, mat negirdėdama mergaitė negalėjo ir pradėti kalbėti, o po kiekvieno sirgimo klausa tik prastėjo. Vos nuo 6 mėnesių klausos aparatus nešiojančiai mergaitei jie buvo parenkami vis galingesni, kol sulaukus dvejų metukų nebeliko kitos išeities – tik implantacija, mat pradėjo ryškėti Gabijos raidos sutrikimai. Kaip sako mergaitės mama, jos dukrelės kalbos suvokimas ir girdimoji atmintis atitinka metukų vaiko gebėjimus, nors kitose srityse mergaitės gebėjimai lenkia bendraamžius.

Įdėjus daugybę pastangų, lankant įvairius užsiėmimus bent Gabijos rega stojo į vėžes.

– Išlaidų mes turim ir turim. Kas savaitę važiuojam į Kauną, dabar Druskininkuose esam. Tauragėje po keturis užsiėmimus per savaitę turime. Negaliu į darbą grįžti pilnu etatu. Sunkiausia, kad nežinome, kodėl ji nekalba. Po implantacijos šiek tiek pasijautė pažanga, nors paprastai vaikams po šios procedūros būna lūžis, o Gabijai taip nenutiko ir specialistai negali to paaiškinti. Vežiau pas gydytojus, maniau, gal jai autizmo spektro sutrikimas, tačiau mane patikino, kad taip nėra, – sunkiai žodžius rinko Gabijos mama Ramutė.

Duoti lengviau nei prašyti

Net ir po implantacijos, kai mergaitei sukako treji metukai, jos tariamus žodžius buvo galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Mama nenuleisdama rankų keliavo iš vienos procedūros į kitą. Iki pavasarį paskelbto karantino Gabija lankė įprastus ergoterapijos, kineziterapijos, logopedo, psichologo, specialiojo pedagogo užsiėmimus, važiavo į privačius neurooptimal (treniruojamas smegenų aktyvumas) ir kaniterapijos (su šunimis) užsiėmimus Kaune. Šiemet Gabija su mama jau antrą kartą vieši Druskininkų vaikų sanatorijoje.

Po implantavimo operacijos jau praėjo pustrečių metų. Mama ir brolis su sesute jau gali su Gabija susikalbėti buitinėmis trumpomis frazėmis. Tačiau dažnai mažoji keturmetė nesupranta, kas jai sakoma, kol nėra vaizdžiai parodoma. Dėl klausos mergaitei nustatytas vidutinio lygio neįgalumas. Tačiau mamos tvirtinimu, jei ne klausos ir kalbos sutrikimas, mergaitė turbūt niekuo nesiskirtų nuo bendraamžių.

– Ji labai emocinga, užsispyrusi, bet meili. Dažnai sako „myliu“. Greitai susiranda draugų, bet bendraamžiai nelabai su ja bendrauja dėl nekalbėjimo. Labai noriu, kad nereikėtų specialiosios mokyklos, – kalbėjo Ramutė, baimindamasi, kad išvežusi mergaitę į specialiąją mokyklą (tokios mokyklos veikia tik Kaune ir Klaipėdoje) ją matys tik savaitgaliais.

Nerasdami Gabijai tinkamos diagnozės, medikai mergaitės mamai pasakė, kad dėl nekalbėjimo gal kaltas… charakteris. Kaip sako Ramutė, koks charakteris gali būti ketverių metų vaikui? Todėl po daugybės konsultacijų su specialistais ir panašios patirties turinčiomis mamomis Ramutė ėmė galvoti apie kelionę į Slovakijoje veikiantį medicinos centrą „Adeli“.

Kaune dirbanti gydytoja šeimai rekomendavo išbandyti Tomatis terapiją, kuri Slovakijoje atliekama individualizuotai.

– Buvau kartą pas onkologinius vaikučius patekusi. Ten supratau, kad mano problemos nėra pačios didžiausios – ten mamos būna su savo mažyliais ir nežino, ar dar parsiveš juos namo. O mano Gabija turi ir rankas, ir kojas. Tik labai noriu, kad nereikėtų specialiosios mokyklos, tačiau jei ji neišmoks kalbėti, jos neišvengsime – ten moko gestų kalbos, – kuklinosi Ramutė, vildamasi, kad vieną dieną jos mergytė prašneks sakiniais.

Tikisi kalėdinio stebuklo

„Pažįstu šeimą, žinau, kaip mama išgyvena, todėl labai prašau, išpildykime svajonę!

Mes galime! Visi kartu! Jau daug metų susivienydavome ir padarydavome. Labai tikiuosi, kad ir šiemet pavyks!“ – feisbuke rašo paramą ne vienai šeimai anksčiau rinkusi pedagogė D.Albrechtienė.

Ne vienai šeimai paramą rinkusi Daiva Albrechtienė įsitikinusi, kad pavyks įgyvendinti ir šį kalėdinį stebuklą. Asmeninio albumo nuotrauka

– Seniai mąstau, kad reikia Gabijai padėti, bandyti, nes Lietuvoje jau viskas išbandyta. Dar vasarą Ramutė su Gabija grįžo iš Kauno, išgirdusi iš gydytojų, kad gali tekti mergaitę vežti savaitėms į internatinę mokyklą. Bet dabar jau kalba kitaip – viliamasi, kad padės Tomatis terapija, – „Tauragės kurjeriui“ sakė D.Albrechtienė. – Tai tvarkinga šeima, jai labai reikia šios pagalbos. Kasmet pildydavom vaikų svajones, kai kurie vaikai jau ir nebežinojo, ko norėti. Dabar galime pasistengti dėl Gabijos.

D.Albrechtienė neslėpė apmaudo, kad dabar draudžiami renginiai, tad nevyks kasmetinis labdaringas choro pasirodymas Martyno Mažvydo bažnyčioje. Tačiau pašnekovė patikino pagalbos prašysianti „Rotary“ klubo ir „Rotary vidinio rato“ klubo moterų. Jos parengtas skelbimas feisbuke apie renkamą paramą pasklido žaibo greičiu.

Apie Tomatis terapiją internete skelbiama, kad tai muzikos klausymosi metodas, kurio metu naudojant specialią įrangą ausys treniruojamos „teisingai“ klausytis. Terapijos išskirtinumą lemia skirtingi muzikos dažniai, garsumas ir intensyvumas. Naudojant terapiją smegenys ir ausys ištreniruojamos išskirti svarbiausius garsus iš foninių ir juos suprasti.

Prisidėti prie Gabijos galimybės gauti šią reikalingą terapiją Slovakijoje galite pervesdami pinigų į D.Albrechtienės sąskaitą LT754010041600485452, paskirtyje nurodydami, kad pinigai skirti Gabijai.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Palikite komentarą