Metų specialistu išrinktam Mariui Trajanauskui patinka sportuoti su senjorais

Dalintis:

Lauksargiškis Tauragės visuomenės sveikatos biuro darbuotojas Marius Trajanauskas išrinktas Metų specialistu. Buvęs krepšininkas ir krepšinio treneris, atsakingas už rajono vaikų ir jaunimo sveikatinimą, tikina, kad su kiekvienu paaugliu galima sutarti, svarbiausia – kalbėtis, suprasti ir sudominti. O mieliausia Mariui sportuoti drauge su garbaus amžiaus tauragiškiais.

Krepšinis liko tik hobiu

Trisdešimtmetis Marius Trajanauskas gimė ir augo Lauksargiuose, baigė „Versmės“ gimnaziją ir vienuoliktoje klasėje svajojo tapti kūno kultūros mokytoju.

– Tuo metu universitete atsirado ir visuomenės sveikatos specialisto specialybė. Nors įstojau į nemokamą kūno kultūros pedagogiką, paskutinę minutę pasirinkau mokamas visuomenės sveikatos specialisto studijas. Jos apėmė daug platesnę sritį, buvo įdomesnės. Mokiausi tiek visuomenės sveikatos subtilybių, tiek treniravimo meno. Turiu kaip ir dvigubą bakalaurą. Esu visuomenės sveikatos specialistas ir sveikatingumo treneris, – paprašytas prisistatyti „Tauragės kurjerio“ skaitytojams, kalbėjo Marius.

Nors studijavo Kaune, minčių apie likimą didmiestyje Marius neturėjo. Paskutiniaisiais studijų metais rašyti bakalauro darbo jis grįžo į namus, Tauragės krepšinio mokyklos vadovas Ovidijus Ežerskis pakvietė Marių treniruoti vaikus, specialisto kaip tik ieškojo ir Tauragės visuomenės sveikatos biuras.

Marius Trajanauskas su vaikų krepšinio komanda. Asmeninio albumo nuotrauka

– Paskaitų nebebuvo, reikėjo tiesiog rašyti darbą. Pasvarsčiau, kad nuomotis butą Kaune tik darbo rašymui neverta, ir grįžau namo. Visos mano universitete įgytos žinios Tauragėje iškart buvo pritaikytos. Tikslo ieškotis darbų kitur nebebuvo. Biure dirbu nuo 2016-ųjų. Iš pradžių tik puse etato dirbau, kitą pusę treniravau vaikus. Kol dar neturėjau sukūręs šeimos, atrodė, kad viską ir visur galiu suspėti, o kai atsirado vaikai, susidėliojo kiti prioritetai ir dabar krepšinis liko tik hobiu. Kaip aš sakau – pirmadieniniu būreliu. Žaidžiu savo malonumui, – pasakojo specialistas. – Nuo mažens žaidžiu krepšinį. Suaugęs šiek tiek treniravau vaikus, turėjau 2012 metais gimusių berniukų komandą. Nors jau jų nebetreniruoju, stebiu, kaip mano buvusiems auklėtiniams sekasi. Kai kurie komandos žaidėjai rungtyniauja iki šiol, – sakė M.Trajanauskas.

Meilę sutiko darbe

Su žmona, taip pat lauksargiške Indre Marius susipažino dirbdamas Žalgirių gimnazijoje. Moteris ten dėsto anglų kalbą. Dabar pora augina du sūnus – ketverių Luką ir dvimetį Faustą.

– Dirbdamas treneriu, komandai turi skirti labai daug laiko. Neužtenka tik vesti treniruotes, reikia joms ruoštis, savaitgaliais dalyvauti varžybose. Dirbti ne tik su vaikais, bet ir su tėvais. Toks tempas auginant mažus vaikus netinkamas. Laiko šeimai, namams visai nebelieka. Gimus sūnums gyvenimas labai pasikeitė. Mažylis dabar pratinasi darželyje, o grįžus po darbų reikia abu vaikus užimti, – kalbėjo pašnekovas.

Marius ir Indrė Trajanauskai augina du sūnus ir laiką su jais leidžia aktyviai. Asmeninio albumo nuotrauka

Jau keletą metų šeima gyvena Tauragėje, netoli Oko miško. Vyras sako, kad sveikatinti mažuosius reikia nuo pirmųjų dienų, todėl pasivaikščiojimai su šeima tapo kasdienybe. Kol dar vaikų nebuvo, Marius su žmona organizuodavo stalo žaidimo vakarus draugams, aktyviai leisdavo laisvalaikį ir gamtoje.

– Dabar Kauno technologijos universitete studijuoju viešojo administravimo specialybę. Magistro studijos vyksta nuotoliu, nemokamos, nutariau tokia galimybe pasinaudoti. Laisvo laiko daug nebelieka, – šypsosi pašnekovas.

Patarimai tėvams

Visuomenės sveikatos biure Mariaus atsakomybėje yra rajono vaikų ir jaunimo sveikatos koordinavimas. Specialistas bendrauja su mokyklose dirbančiais kolegomis, suteikia jiems metodinę medžiagą, padeda didinti sveikatos raštingumą mokyklose.

– Anksčiau pats dažnai važiuodavau į mokyklas ir vesdavau paskaitas moksleiviams apie sveikatą. Šiais laikais vaikai bręsta daug anksčiau. Reikia rasti raktą į jų širdis, parinkti sudominančias temas. Kartais, kai vedi pamokas penktokams ir įsivaizduoji, kad jie labai vaikiški, smarkiai klysti – vaikai gali diskutuoti įvairiomis temomis. Kuo jie anksčiau bręsta, tuo ir problemos ankstėja. Dabar turime bėdų su psichoaktyviomis medžiagomis, alkoholiu. Žinoma, Tauragės rajonas labai Lietuvos mastu neišsiskiria, bet duomenys nedžiugina, – apie darbo kasdienybę kalbėjo pašnekovas.

Pasak M.Trajanausko, šiemet bus atliekama vaikų ir paauglių gyvenimo būdo tyrimo apklausa. Bus tiriami penktųjų, septintųjų ir devintųjų klasių moksleiviai.

– Pernai daug kartų lankiausi tėvų susirinkimuose ir pasakojau, kaip atpažinti rūkančius vaikus. Šiais laikais beveik 50 procentų tėvų net neįtaria, kad jų vaikai rūko. Yra keletas ženklų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį. Tai kuprinėse ar namuose atsiradę nedideli 5, 10 mililitrų skysčių buteliukai, saldus kvapas nuo drabužių. Visi rūkymui skirti skysčiai pasižymi saldžiu kvapu, taip pat kvepėti pradeda ir vaikai. Sutrinka rūkančių elektronines cigaretes vaikų saldumo receptoriai, vaikai į arbatą pradeda dėtis daugiau cukraus. Dar vienas požymis – žiemą padažnėjusios peršalimo ligos. Gerklę dirgina šilti dūmai, o kai lauke šalta, vaikai pradeda sirgti, – kaip atpažinti vaikus, rūkančius ypatingų kvapų nepaliekančias cigaretes, vardijo M.Trajanauskas.

Specialistai nuolat bendraudami su paaugliais aiškina ir apie rizikas nelegaliai nusipirkti neaiškios kilmės ir sudėties skysčių, skirtų elektroninėms cigaretėms. Pasak M.Trajanausko, vyresni vaikai jau supranta ne tik rūkymo žalą, bet ir pavojus nusipirkti skysčių su narkotinėmis priemaišomis.

Marius Tranajauskas su treniruojamais senjorais. Asmeninio albumo nuotrauka

Telefonų neišmestų

Anot pašnekovo, specialistus džiugina, kad rajono vaikai ir paaugliai veik nevartoja alkoholio ir narkotikų. Apklausos rodo, kad narkotinių medžiagų yra bandę mažiau nei procentas apklaustųjų.

– Labai svarbu, kad tėvai laiku pastebėtų pokyčius ir užbėgtų jiems už akių. Jei patiems nepavyksta susitarti su paaugliais, kviečiu konsultuotis su specialistais. Ir Visuomenės sveikatos biure turime prevencijos programų, galima konsultuotis ir su psichologais. Mūsų tikslas nėra, kad vaikai mestų žalingus įpročius po pirmojo pokalbio. Mes norime, kad jie suprastų žalą ir įvertintų pasekmes, kurios laukia ateityje. Žmogus iš pašalies gali padaryti didesnį poveikį. Jokiu būdu negalima kaltinti vaikų, pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastis, kodėl priklausomybės atsiranda, – įsitikinęs M.Trajanauskas.

Specialistas sako, kad paaugliai vis mažiau fiziškai aktyvūs. Tam įtakos turi ir šiuolaikinės technologijos, internetinis pasaulis.

– Vaikas grįžta namo, o ten ir kompiuteris, ir telefonas, ir žaidimų konsolė. Jis tikrai nenorės eiti į lauką ir judėti. Bet aš nesutinku su nuomone, kad iš vaikų reikia atimti telefonus mokyklose. Taip, per pamokas jie neturi naršyti internete. Dabar mokyklose yra išmaniosios lentos, bevielis interneto ryšys, o mokytojai skatinami pamokų metu integruoti išmaniąsias technologijas. Man atrodo, jei išmokytume vaikus naudotis technologijomis, kai reikia, ateityje jiems būtų daug lengviau. Uždrausti telefonus ar kompiuterius tikrai ne išeitis, – įsitikinęs geriausiu metų specialistu išrinktas Marius.

Aktyvesni senjorai

Pašnekovas juokauja, kad šiuo metu Tauragėje daug aktyvesni senjorai. Norėdami pripratinti vaikus prie sveikesnio gyvenimo būdo, jau nuo mažų dienų tėvai juos turėtų sudominti įvairiais sporto būreliais, kurie taptų kasdienybe.

– Kai atsiranda rutina, dienotvarkė, vaikams net nekyla minčių, kad gali būti kitaip. O senjorai tikrai labai aktyviai dalyvauja įvairiose veiklose. Jie turi daugiau laisvo laiko ir labiau rūpinasi savo sveikata. Kartą per savaitę vedu senjorams futbolo vaikščiojant užsiėmimus. Treniruojamės sporto mokyklos pastate ir kovo 15-ąją vyksime į turnyrą Kaune. Tai žaidimas, kuriame išsilygina ir neįgaliojo, ir vyresnio žmogaus jėgos. Į turnyrą važiuos net keturios komandos iš Tauragės, prie senjorų komandų prisijungė neįgaliųjų komanda. Taip pat labai populiarūs kineziterapijos užsiėmimai, senjorai lanko baseiną. Su amžiumi ateina ir supratimas apie judėjimo, sveikos gyvensenos naudą, – pastebėjo Marius.

Paklaustas, ko palinkėtų tauragiškiams, visuomenės sveikatos specialistas net nesudvejojo – daugiau judėti, domėtis savo sveikata, rūpintis ja ir daugiau laiko skirti sau.

Atsisveikinant Mariaus paprašiau pasvajoti – jei į jo rankas patektų burtų lazdelė ir specialistas galėtų pakeisti tris labiausiai erzinančius dalykus Tauragėje, ką pasirinktų?

– Pirmiausia padaryčiau, kad visada būtų vasara. Kai šilta, gyventi smagiau. Daugiau labai nesusimąstydavau, ką reikėtų keisti, bet manau, kad sukurčiau daugiau žaliuojančių erdvių, kuriose vaikščiotų ar dviračiais važinėtų gyventojai, ir išmokyčiau vairavimo kultūros. Tauragiškiai ne visada vairuoja atsakingai. Ypač rytais, kai į mokyklas veža vaikus, – pastebėjo M.Trajanauskas.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą