Tauragės ugniagesiui-gelbėtojui – unikalus apdovanojimas

Dalintis:

Atkaklus ir aktyvus Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pamainos vadas, ugniagesys-gelbėtojas Rustamas Žumajevas yra pelnęs ne vieną apdovanojimą. Šįkart jam įteiktas Europos komisijos įsteigtas apdovanojimas, paminint projekto „Modex“ dešimtmetį. „Tauragės kurjerio“ pašnekovas atviras – į ugniagesio kelią jį atvedė atsitiktinumas, tačiau entuziazmą dabar vargu ar kas numalšintų.

Vienintelis iš Tauragės

Praėjusią savaitę Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) pamainos vadą Rustamą Žumajevą pasiekė įsimintinas apdovanojimas – nuolat užsienyje rengiamose „EU Modex“ pratybose dalyvaujantis ugniagesys-gelbėtojas įvertintas Europos komisijos.

– „Modex“ yra dalis pasaulinės gelbėtojų koordinavimo sistemos. Organizuojamų įvairių pratybų metu mokomės dirbti įvairiose pasaulio vietose. Europos šalys turi neblogas sąlygas susitvarkyti su ištikusiomis nelaimėmis, tačiau yra šalių, kurioms gali prireikti pagalbos. Mokomės, kad skirtingų šalių ugniagesiai galėtų ir sugebėtų dirbti kartu, pagal vienodas taisykles, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo R.Žumajevas.

Rustamui Žumajevui įteiktas apdovanojimas. Mortos Mikutytės nuotrauka

Lietuvoje prie „Modex“ projekto yra prisijungę apie 300 ugniagesių, tačiau ne visi aktyviai dalyvauja organizuojamose pratybose. R.Žumajevas – vienintelis iš Tauragės. Jis pasakojo, kaip įdomių ir labai realistiškų pratybų metu gali įtvirtinti savo žinias, išmokti naujų dalykų. Kone dešimtmetį dalyvaudamas pratybose jis paskirtas koordinuoti komandos darbus.

– Kai pasiūlė šią galimybę, net nedvejojau – pakvietė ir išvykau. Vėliau vėl pakvietė. Kai buvau įgijęs nemažai patirties, paskyrė vadovauti mūšio lauke – atlieku žvalgybą, nusprendžiu, kiek reikės žmonių, kokios įrangos, ir paskirstau pajėgas. Paskutinės tokios pratybos vyko dar prieš pandemiją Austrijoje, – kalbėjo R.Žumajevas.

Pratybos labai tikroviškos

Pratybų metu scenarijus būna apgalvotas iki smulkmenų ir labai realistiškas. Dalyviams demonstruojamas žinių pranešimas apie išgalvotoje valstybėje įvykusią nelaimę – pranešime pasitelkiamas vaizdų montažas iš įvairių ankstesnių realiai įvykusių nelaimių. Į pratybų vietą atkeliavusios ugniagesių komandos turi pereiti išgalvotos valstybės pasienį ir įsirengti štabo vietą, pastatyti palapines. Dalis komandos, vadovaujamos R.Žumajevo, skuba į žvalgybą.

Rustamas Žumajevas vienose iš pratybų. Asmeninio albumo nuotrauka

„Tauragės kurjerio“ kalbintas gelbėtojas mena ir dar vienas pratybas, kai net pasitelkti medžiotojai parūpino pašvinkusių likučių – esą tik taip galima suprasti, ko gali tikėtis realios nelaimės metu. Iš griuvėsių traukdamas manekenus tokių dalykų nesuprasi.

– Pratybose savanoriams, vaidinantiems patekusius į nelaimę, padaromos netikros žaizdos, kaulų lūžiai. Kai kurie iš tikrųjų inscenizuotuose griuvėsiuose išguli parą ar net ilgiau – net neįsivaizduoju, kaip randami tokie savanoriai, kurie ryžtasi laukti, kol gelbėtojai tikrai juos suras. Būna, kad neįmanoma susikalbėti, nes griuvėsiuose gulintis žmogus nekalba angliškai. Man tai šiek tiek panašu į sportą – stebi ekspertai, susako klaidas, mes iš jų mokomės, – atviravo ugniagesys-gelbėtojas.

Apdovanojimą pelnęs tauragiškis neslepia – kartais dirbti su kitų šalių gelbėtojais sunku dėl mentaliteto, kultūrinių skirtumų. Rustamo akimis, lengviausia dirbti buvo su vengrais, kurie jam pasirodė tokie pat darbštūs, kaip lietuviai.

Apdovanojimas atkeliavo paštu

Savo darbą mėgstantis vyras sako į šią sritį patekęs visiškai atsitiktinai. Tiesiog pamatė informaciją, kad siūloma tapti ugniagesiu, ir nusprendė pabandyti. Taip sistemoje dirba nuo 1994 metų. Ką jis pastebi savo darbe? Mažiau skaudžių ir tragiškų avarijų.

Pratybų akimirka. Asmeninio albumo nuotrauka

– Nuo pat darbo pradžios dirbau Tauragėje. Anksčiau įvykdavo daugiau skaudžių eismo įvykių. Ir gaisrų daugiau kildavo. Rečiau girtus traukiame iš mašinų. Ir mašinos geresnės. Kartais pamatai įvykį ir galvoji, kad jau viduje gyvų nebėra, bet pasirodo dėl oro pagalvių žmonės tik lengvai apibraižyti. Taip pat anksčiau drėgną šieną suveždavo į tvartus ir jis dažnai degdavo. Dabar susuktus rulonus veža. Be to, ir prevencija veikia. Apskritai situacija gerėja, – džiaugėsi R.Žumajevas, nusijuokęs, kad kur kas mieliau vyksta į įvykius, nei sėdi Tauragės PGT. – Man įdomus šis darbas, labai patinka. Man aliarmas reiškia, kad kažkam reikia pagalbos. Nesidžiaugiu, kai nutinka bėda, tačiau geriau važiuoti padėti, nei sėdėti vietoje. Aš savimi pasitikiu, jaučiuosi pasiruošęs ir turintis daug žinių.

Apie savo asmeninį gyvenimą ugniagesys-gelbėtojas neatvirauja. Tačiau prasitarė, kad aktyvus gyvenimo būdas jam nesvetimas – per atostogas su žmona mėnesiui sėda į savo namelį ant ratų ir keliauja per Europą. Pirmyn iki pat Viduržemio jūros ir atgal namo.

„Modex“ įsteigtą apdovanojimą R.Žumajevui planuota įteikti oficialaus renginio metu, bet kaip ir daugelį kitų planų šį taip pat sujaukė pandemija. Raštas ir ženklelis Tauragės PGT pasiekė paštu ir penktadienį iškilmingai Rustamui juos įteikė Tauragės PGT viršininkas Raimondas Matutis.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą