Antano Baranausko atminimo įamžinti Tauragėje neskubama

Dalintis:

Visuomenininkas, renginių vedėjas, lituanistas ir žurnalistas Eugenijus Šaltis jau aštuonerius metus siūlo įamžinti poeto Antano Baranausko atminimą Tauragėje, tačiau nesėkmingai. Iki šiol jo idėja ant pašto sienos šalia Onorė de Balzako atminimo lentos atidengti atminimo ženklą ir garsiojo „Anykščių šilelio“ autoriui savivaldybėje nebuvo net gvildenta.

2018 metais garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės rajonui“ apdovanotas Eugenijus Šaltis ne kartą viešojoje erdvėje yra siūlęs Tauragės miesto gimtadienio renginius užbaigti atminimo lentos atidengimu poetui Antanui Baranauskui (1835–1902 m.), buvo susitaręs su Anykščių A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko muziejaus direktoriumi Antanu Verbicku, kad atvyktų į iškilmingą ceremoniją, joje koncertuoti būtų sutikęs Anykščių kultūros centro folkloro ansamblis „Valaukis“, giedantis A.Baranausko eiles. E.Šalčio atrastais duomenimis, A.Baranauskas susijęs su Taurage, yra čia lankęsis. Pasak visuomenininko, jei jau įamžinome O. de Balzako viešnagę Tauragėje, kuo prastesnis savas poetas?

Norėdamas kuo daugiau tauragiškių sudominti šia idėja, E.Šaltis prieš keletą metų į Tauragės katalikų bažnyčią buvo pakvietęs anykštėnų moterų ansamblį „Valaukis“, kuris vienintelis Lietuvoje gieda „Anykščių šilelį“ pagal paties poeto sukomponuotą muziką.

– Anykštėnai laukia žinutės, kada atvykti. Apie mano pasiūlymą jau ne vienerius metus gerai žino Tauragės meras, daug kitų valdininkų. Man svarbu, kad tai būtų padaryta, juk tokių atmintinų vietų atsiradimas tik dar labiau Tauragei suteiktų reikšmingumo, keltų savivertę, pritrauktų daugiau turistų, – teigė Eugenijus, aktyviai dalyvavęs atidengiant atminimo lentą O. de Balzakui.

Praėjusių metų lapkritį E.Šaltis „Tauragės kurjeryje“ vėl paviešino savo pasiūlymą šalia Balzako įamžinti Baranauską. Visuomenininkas šia linkme nemažai nudirbo – net įamžinimo tekstas parengtas, tereikia gauti Lietuvos pašto leidimą ant pastato lentą pritvirtinti ir ją pagaminti. Eugenijus tvirtino, jei šį projektą įgyvendinti imtųsi valdiškos įstaigos, tai jis su visuomenininkais tikrai prisidėtų.

– Deja, niekas su manimi nesusisiekė, niekas tuo reikalu nesidomėjo. Tokios atminimo lentos atidengimas būtų labai reikšmingas akcentas, juk šiemet Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė. Man kažkaip nelinksma, kad prancūzų klasiką pagerbėme, o lietuvių klasiko, kuris paliko ryškų pėdsaką Tauragėje, nesugebame įamžinti, – apmaudžiai „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo E.Šaltis.

Šarūnė Stasytienė. Mortos Mikutytės nuotrauka

Tauragės rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė sakė apie E.Šalčio pasiūlymą girdėjusi, tačiau tik tiek – nieko konkretaus apie tai nežino. Pasak Š.Stasytienės, savivaldybės administracija šiuo metu susikoncentravusi į konkrečius darbus, ruošiasi „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės“ atidarymui.

– Baranausko įamžinimo idėja nesvarstyta. 2021 metais, kai buvo rengiamas kultūros sostinės projektas, apie kurį pradėta kalbėti 2020-ųjų pabaigoje, tai to pasiūlymo dėl lentos, mano žiniomis, nebuvo gauta. O kalbant apie dabar tai galima teikti iniciatyvas, kurios būtų sostinės metams, komisija jas tikrai apsvarstytų, nes yra projektų įgyvendinimo komisija ir viešųjų renginių bei kultūros renginių rėmimo komisijos, kurios greta dirba, sprendimus priima kompetentingi miesto žmonės, – kalbėjo Kultūros skyriaus vedėja.

Šarūnės Stasytienės nuomone, E.Šalčio projektui įgyvendinti reikėtų rasti partnerių, kurie prisidėtų.

– Tauragė – mažas miestas, tikiu, kad galima rasti ir jaunesnių partnerių, kurie galėtų padėti įgyvendinti tas mintis. Pati iniciatyva taip, kaip autorius įsivaizduoja, bet kokiu atveju turi būti mūsų skyriui pateikta teisingai, sklandžiai, kad galėtume įvertinti ir po to kažką daryti. Dėl įgyvendinimo aš nesakau, kad to nedaryti, mes galime padėti ją įgyvendinant, – kalbėjo Kultūros skyriaus vedėja.

Pasak Š.Stasytienės, Balzakas ir Baranauskas yra lygiavertės iškilios ir svarbios asmenybės, todėl lietuvių poeto įamžinimui Tauragėje ji neprieštarauja. Tačiau, pasak savivaldybės atstovės, idėjos įgyvendinimo iniciatyvos galėtų imtis ne tik privatūs asmenys. Esą E.Šaltis galėtų susirasti partnerių.

– Eugenijus Šaltis yra žinoma asmenybė, jį visi pažįsta ir pasitiki, tai jam partnerių, nesvarbu, į ką jis kreiptųsi, ar į muziejų, ar į Kultūros centrą, aš manau, nebūtų sudėtinga rasti. Bet negalėčiau teigti, kad būtent muziejus tą turėtų daryti. Gal biblioteka. Lygiateisiškai žiūriu į visas įstaigas ir tikėtina, kad kažkurioje atsiras iniciatorių, kurie padėtų tą idėją sklandžiai įgyvendinti, – pasvarstė Š.Stasytienė.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą