Bijotai telkia bendruomenę kūrybai – kyla įspūdingos skulptūros

Dalintis:

Birželio 6–10 dienomis apsilankę Bijotuose išvysite, kad čia uoliai pluša skulptoriai ir bendruomenės nariai, mat N.Paškevičiaus parke vyksta medžio, akmens ir tapybos pleneras „Bijotų atspindžiai 2022“. Anot bendruomenės pirmininkės Lauros Pundinienės – bendruomenė nuolat  ieško būdų ir priemonių, kad miestelis, atskleidžiant vietos gamtinį ir kultūrinį paveldą, taptų dar patrauklesnis atvykstantiems turistams, taip gimė idėja organizuoti šį plenerą. Gavus finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos ir Šilalės rajono savivaldybės, plenero idėja materializavosi.

Pleneras pažymės reikšmingas datas

Plenero metu bus pasitelkiamos trys skirtingos technikos: medžio drožyba, akmenskaldystė bei taikomoji dailė. Medžio drožėjas Pranas Petronis pagamins dvi medžio skulptūras pagal D.Poškos „Mužikas Žemaičių ir Lietuvos“. P.Petronio kūriniai jau puošia N.Paškevičiaus parką. Jo darbų tęstinumu bus baigta medžio skulptūrų alėja vedanti į parko gilumą. Medžio drožybos procesą galite stebėti kasdien iki birželio 10 d.

L.Pundinienės nuotrauka

Gerai Šilalės krašte žinomas akmens skulptorius Mindaugas Jankauskas pagamins akmens koplytstulpį, kuriame bus įamžinti išnykę ir negyvenami Bijotų seniūnijos kaimai. Bėgant laikui, sodybos vis tuštėja, keičiasi miestelių planai, ribos. Bijotai – ne išimtis. Sukurta skulptūra ne tik papildys N.Paškevičiaus parko teritoriją, bet ir leis besidomintiems savo genealoginiu giminės medžiu, rasti informaciją ateityje.

Bijotuose įkurtas pirmasis Lietuvoje Baublių muziejus – senovės lietuvių kultūros paminklas, gyvai menantis rašytoją Dionizą Pošką ir Lietuvos praeitį, šiemet švenčia 210 metų sukaktį. Šiai sukakčiai paminėti bus sukurta meninė instaliacija „Baubliai 210“. Instaliacija bus kuriama bendradarbiaujant su Kaltinėnų A.Stulginskio gimnazija, joje ant medinių lentelių bus užrašyti ir iliustruoti klausimai bei atsakymai apie Bijotų ir Baublių istoriją. Sukurta instaliacija bus eksponuojama iki spalio mėnesio, joje miestelio gyventojams ir atvykusiems turistams bus galima pasitikrinti istorines žinias.

Miestelis siekia išskirtinumo

Bijotai papuošti įvairių amatų darbais, kurie siejami su šio krašto tradicijomis ir istorija. Šie metai išskirtiniai, todėl bendruomenė svarstė, ką būtų galima sukurti, kad miestelis taptų dar patrauklesnis atvykstantiems turistams ir svečiams. Idėjų generavimo metu, pasirinkta etnografinių simbolių perteikimo forma – sukurti šiaudines skulptūras ant vandens. Kaip teigia idėjos autorė Lina Mačiulė, norėta sukurti kažką naujo ir dar neatrasto, o baltiškų simbolių Bijotuose dar nėra buvę.

Nors gali atrodyti, kad idėją lengva įgyvendinti, tačiau į kūrybos procesą įsitraukė visa bendruomenė – prisideda kas kuo gali, vieni teikia žaliavas ir reikalingą techniką, kiti prisideda darbu ir gera nuotaika. Sukurti ženklų nebūtų pavykę be seniūnijos darbuotojų ir seniūno I.Gužauskio pagalbos – jie operatyviai surinko karkasus, kurie vėliau buvo aprišti šiaudais.

Kiekviena skulptūra unikali ir išskirtinė – rombas, ratas, trikampis. Norėjosi, kad lankytojas perskaitytų siunčiamą žinutę, ženklo pavidalu. Juose yra daug prasmės, pavyzdžiui vienoje skulptūroje pavaizduotas ratas, persipynęs dangaus ženklu. Ratas simbolizuoja saulę – šviesą, o tai reiškia tobulybę, amžinybę, ištikimybę, gyvybės tekėjimą – dėsto L.Mačiulė.

Sukurti ženklai siekia šešių metrų aukštį, iš viso numatoma sukurti tokius tris ženklus. Kiekviename iš jų perteikti keli ženklai, visumoje jie susijungia į vieną skulptūrą. Tad kiekvienas apsilankęs N.Paškevičiaus parke turės įžvelgti jų unikalią simboliką.

L.Pundinienės nuotrauka

Tai dar ne viskas, ką yra numatę bijotiškiai. Plenero uždarymo šventės metu bus pristatytas ir specialiai Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vardo suteikimą Bijotams pažymintis interaktyvus granito sostas. Sėdint jame bus galima klausytis žinomiausio D.Poškos kūrinio – „Mužikas žemaičių ir Lietuvos“.

Kviečia į plenero uždarymo šventę

Birželio 10 d. organizuojama plenero uždarymo šventė, kurioje bus pristatytos sukurtos skulptūros bei meninė instaliacija. Nuo 9 val. bus organizuojamos edukacinės veiklos bei kūrybinės dirbtuvės. Renginio metu kraštietė Ieva Vitartaitė organizuos tapybos gėlėmis dirbtuves. Jų metu jaunieji plenero dalyviai pasitelkdami floristinius dirbinius bei ieškodami dabartinių Bijotų miestelio atspindžių, sukurs sekretus.

Medžio enkaustikos dirbtuvių metu menininkė Justina Tulaitė supažindins dalyvius su viena seniausių tapybos technikų visame pasaulyje – enkaustika. Praktinės dirbtuvių dalies metu dalyviai galės specialia technika atsispausdinti Bijotų miestelio archyvinius vaizdus ant medinės plokštelės.

M.Mikutytės nuotrauka

12 val. renginio dalyvių laukia pažintis su skulptoriais ir jų sukurtomis skulptūromis. Renginį užbaigs kapelos „Bijotaičiai“ koncertas. Plenero metu sukurti produktai ir organizuojamos veiklos leis atspindėti Bijotų miestelio istoriją nuo D.Poškos kūrybos laikų iki dabar.

Parengė Agnė Vitartaitė

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą