Jolita Vaitkutė savo instaliaciją prilygina asmenukei

Dalintis:

Šiandien 16 val. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ bus atidaryta unikali menininkės Jolitos Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“. Menininkės iš atliekų sukurta kaukolė tauragiškiams primins apie būtinybę saugoti aplinką ir vers pagalvoti apie vartojimo mažinimą.

Jolita Vaitkutė – iš Joniškio kilusi menininkė, išgarsėjusi savo išskirtiniais, neįprastais kūriniais, kurių ne vienas verčia susimąstyti apie švaistymą ir vartotojiškumą. Nors daugelis autorės kūrinių trapūs, jų negalima liesti rankomis, kad kas nors nebūtų sugadinta, instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“ yra visiška priešingybė – ją galima liesti. Tai netgi skatinama.

– Aplinkos ministerija manęs klausė, ką man reiškia šiukšlės. Tai globali tema, aktuali didelei grupei žmonių. Aš pati galvojau apie šiukšles ir mėgaujuosi kūryba, kai daiktai gali toliau gyventi savo gyvenimą. Vartodami mes dažnai nepagalvojame, kad daiktai bus vertingi tik trumpą laiką, nors fiziškai jie pergyvena mus, – „Tauragės kurjeriui“ sakė J.Vaitkutė, primindama visuomenei, kad bet koks vartojimas sukuria atlieką.

Kaukolę iš atliekų J.Vaitkutė pradėjo kurti pernai gruodį. Kūrybos procese naudojo žemę, įvairius panaudotus daiktus, ankstesnių projektų liekanas.

– Susikūriau nemažą savo sąvartyną. Mes visi susikūrėme savo sąvartyno žemę, kokios iki šiol niekada nebuvo. Kasdien lipdžiau. Kaukolė – kaip selfis to, ką paliekame po savęs, – savo kūrinio idėją atskleidė menininkė.

Dar prieš pristatydama savo kūrinį visai Lietuvai J.Vaitkutė kalbėjo apie vaikystėje matytą piliakalnį. Tik vėliau ji supratusi, kad tai joks piliakalnis, o tik žole apaugęs sąvartynas. Anuomet menininkė ir susimąstė, kad kaupiamos atliekos tik keičia lokaciją ir toliau gyvena savo gyvenimą, kol mes apie jas negalvojame.

– Man ši tema labai aktuali. Esu iš Joniškio, ten daug galimybių nebuvo, bet buvo įdomu ką nors perdaryti. Perdažydavau senus baldus, jei džinsai plyšta – aš greičiau juos nukirpsiu ir pasidarysiu šortus nei išmesiu. Maisto planavimas, daugkartinio maišelio pasiėmimas prieš einant apsipirkti – man natūralūs dalykai, – teigė menininkė, ragindama ir kitus susimąstyti apie po savęs paliekamą atliekų krūvą.

Į Tauragę menininkės kūrinys atkeliauja iš Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus. Kaukolės viduje – ir vieną kartą viešbutyje panaudotas dantų šepetėlis, ir senas telefonas, ir įmontuotas skaitmeninis aparatas, matuojantis prisilietimus – todėl kiekvienas kviečiamas paliesti šią instaliaciją, lyg suteikiant jai palaiminimą.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą