Pilies kiemelį papuoš beveik 50 tūkst. eurų kainuojanti instaliacija

Dalintis:

Tauragiškiams gerai žinomo kūrėjo Gedimino Tamulyno suburtos komandos instaliacija „Deivių giesmė“ taps „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės“ dalimi. Gigantiška skulptūra, kurioje susilies šviesa, garsas ir vaizdas, siekiama šiuolaikiškai perteikti lietuvių liaudies sutartines.

Instaliacijoje skambės sutartinės

Tauragės rajono savivaldybė sukirto rankomis su studijos „Wide wings“ įkūrėju Gediminu Tamulynu. Dar viena kraštiečio idėja taps kūnu ir „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės“ renginių ciklo dalimi. Jau ruošiama instaliacija „Deivių giesmės“, kuri, žadama, papuoš pilies kiemelį.

Idėjos sumanytojas G.Tamulynas patikslino, kad šio kūrinio režisierius yra Raimondas Kavaliauskas. Tačiau viso kūrybinio proceso metu dirbo kone pusšimčio žmonių komanda.

– Ši instaliacija bus kaip naujosios etnokultūros kūrinys. Principas bus panašus, kaip prie Jūros upės stovėjęs milžinas pasakorius. Šįkart nusprendėme labiau gilintis į lietuvių liaudies sutartines, kurios yra labai įdomus reiškinys, kai dainuojant balsas veja balsą. Manau, su visa komanda pavyks šią idėją labai įdomiai pateikti, – apie idėją, prie kurios dar dirbama, pasakojo G.Tamulynas.

Pašnekovas atskleidė, kad pilies kiemelyje jau šią žiemą lankytojai išvys skulptūras, šviesos efektus ir galės klausytis sutartinių, kurias įgarsino kviestiniai ansambliai.

– Instaliacija dar nebaigta, tačiau labai siekiame, kad žmonės galėtų „Deivių giesmes“ pamatyti dar tamsiuoju metų laiku – bus kur kas didesnis įspūdis. Be to, tai bus puikus įvažiavimas į „Lietuvos kultūros sostinės“ renginius, – svarstė kūrėjas iš Tauragės. – Prie šio kūrinio dar iki šiol dirba didžiulė komanda, kurios pagrindą sudaro tauragiškiai. Daug darbo įdėjo skulptorius Nerijus Alšauskas.

Etnokultūra – į kiekvieno širdį

Etnografija besidomintis „Wide wings“ vadovas tvirtina, kad po milžino pasakoriaus skulptūros išpopuliarėjimo suprato, jog žmonių širdyse vietos etnografijai yra. Tik šiam liaudiškos kūrybos žanrui reikia suteikti galimybę atgimti, pasirodyti naujoje šviesoje, kad pasiektų ir skeptikų širdis.

– Tikiuosi, ši instaliacija taps priežastimi pasikviesti svečius iš kitų Lietuvos kampelių atvažiuoti, pabūti, pasivaikščioti po Tauragę ir pasiklausyti sutartinių išskirtinėje aplinkoje. Norisi lietuvius nustebinti. Jau matėme, kaip į milžiną reagavo, – kalbėjo pašnekovas.

Centriniame viešųjų pirkimų portale skelbiamoje pirkimo ataskaitoje teigiama, kad ši instaliacija atsieis 48 400 eurų. Pasak G.Tamulyno, šių lėšų liūto dalis teko medžiagoms, taip pat nemažai atseikėta gamybai.

– Šviesos ir garsas yra labai brangu. Beveik visa speciali įranga išnuomota – galingos lempos ir panašiai. Prie instaliacijos dirba šviesų dizaineriai, garso specialistai. Skulptūrų aukštis siekia 4–6 metrus. Tai bus tarsi skaitmeninis teatras. Gal tauragiškiams tai didelė suma, tačiau aš kitaip skaičiuoju. Viliuosi, kad instaliaciją pamatys bent 40 tūkstančių žmonių, tai paprastai skaičiuojant – žmogui euras. Tai santykinai pigu, – įsitikinęs G.Tamulynas.

Grožėsimės du mėnesius

Tauragės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos Šarūnės Stasytienės teigimu, instaliaciją tauragiškiai ir miesto svečiai išvys jau vasario 3 dieną. Ją apžiūrėti ir sutartinių pasiklausyti bus galima du mėnesius.

– Kultūros sostinės projekto įgyvendinimo komisija kartu su Viešųjų renginių komisijos nariais apsvarstė tauragiškių pasiūlymą skirti dėmesį etninei kultūrai ir UNESCO nematerialiam kultūros paveldui – sutartinėms, tai atskleidžiant moderniai, pasitelkus menų sintezę ir šiuolaikinius įrankius. Idėją pateikė „Wide wings“, todėl komisija nutarė pasikliauti ilgamete jų patirtimi ir paprašė pateikti konkretų pasiūlymą, atsižvelgiant į pilies kiemelio erdvę. Šiuo konkrečiu atveju daugiau idėjų svarstoma nebuvo. Tikimės, kad būtent ši instaliacija bus vienas svarbiausių kultūros sostinės akcentų, kuriuo pritrauksime lankytojus iš visos Lietuvos, – viliasi Š.Stasytienė.
Meninės instaliacijos sukūrimo paslauga perkama iš savivaldybės biudžeto lėšų.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Komentarų: 1

  1. Algimantas on

    Reikia renovacijos dažai tinkas atšokes o ne instaliacijas daryti už tokias sumas pasibaisėtina

Palikite komentarą