Skaudvilei padovanojo unikalią ir vienintelę Lietuvoje ekslibrisų kolekciją

Dalintis:

Žymus kraštietis Alfonsas Čepauskas dovanojo gimtajam Skaudvilės kraštui dvidešimt metų kauptą Lietuvos istorijai skirtų ekslibrisų unikalią kolekciją. Muziejui įrengti patalpų neatsirado, tik galerijai – ji buvo įkurta Skaudvilės kultūros namuose, o iškilmingai atidaryta miesto šventės metu.

Lietuvos istorijos ekslibrisų galerijos juostelę perkirpo Alfonsas Čepauskas kartu su Tauragės rajono meru Dovydu Kaminsku ir Skaudvilės seniūnijos seniūnu Gediminu Dinapu.

– Labai džiugu, kad Skaudvilėje atsiranda daugiau kultūros, ir ne bet kokios, o tarptautinio lygio kultūros. Man ekslibris atrodo toks paslaptingas žanras, nes jame yra daug meno ir paslapties. Manau, kad taip galima įprasminti ne tik praeitį, bet ir ateitį. Ačiū, kad jūs stengiatės dėl savo gimtinės, ačiū seniūnui ir Skaudvilės padalinio darbuotojams, kad viską sugebėjote taip greitai ir gražiai padaryti. Tai bus puiki erdvė praplėsti mąstymą nuo mažiausio iki didžiausio. Labai ačiū Alfonsai, didžiuojamės jumis ir džiaugiamės, kad turime šią galeriją, – dėkojo meras.

Menininką sveikino Skaudvilės seniūnijos seniūnas Gediminas Dinapas su pavaduotoja Dalia Milašiene. Ji džiaugėsi A.Čepausko darbštumu, energija, lygino jį su darbščia bitele, kuri visą gėrį neša į savo avilį, o Čepauskas – į Skaudvilę. Linkėjo jam sveikatos ir sukurti daug kūrinių.

– Į mane kreipėsi Alfonsas su klausimu, kaip tiek daug ekslibrisų pateikti visuomenei. Dvi dienas plušėjome su Vitalija Gudavičiene kol viską pakabinome, turėjome galimybę ramiai apžiūrėti kiekvieną darbą. Supratome, kad ten daug įdėta širdies ir kūrybos. Dėkojame už puikią dovaną Skaudvilei, – kalbėjo seniūnas.

Reginos Genienės nuotrauka

Skaudvilės bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus pasakojo, kad su garsiuoju kraštiečiu pažįstamas daugiau nei dešimtmetį, kai jis Skaudvilėje pradėjo rengti tarptautines ekslibrisų parodas – konkursus.

– Šiandien turime atskirą kampelį, į kurį galės atvažiuoti iš visos Lietuvos, atvykti iš viso pasaulio ir pamatyti jūsų kūrybą. Gimnazijoje jau kelerius metus veikia jūsų dailės galerija. Jums darbštumo netrūksta, man rašėte laiškus, skambinote. Džiugu, kad Tauragės rajono savivaldybe parodė dėmesį, skyrė finansų ekslibrisų įrėminimui, seniūnui dėkui už atliktą kruopštų darbą juos sukabinant, – sakė Vidas ir įteikė Čepauskui padėką.

Galerijos atidarymo proga sveikino Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis.

– Man net ašara bandė ištrykšti, kai po juostelės nukirpimo nuskambėjo arija: aš papuošiu žirgo galvą pinavijom. Jūs puošiat – mes jau turime galeriją, dabar atidarėme dar vieną. Džiaugsmas visų mūsų širdyse, kad eksponatai nepadėti kažkur Vilniuje, o grįžta į gimtinę. Laukia mūsų kultūros sostinės metai, as čia stovėdamas prašau seniūnijos darbuotojus ir kultūrininkus suremti pečius, kad šita paroda būtų lankoma kasdien. To ir linkiu, – sveikino direktorius.

Skaudvilės krašto muziejaus muziejininkė Inga Nagaitienė A.Čepauskui tvirtino, kad Skaudvilės gyventojai jį labai myli ir vertina, nes jis savo didžiausią turtą – meną palieka šitam kraštui. Ji neabejoja, kad Skaudvilė pradės garsėti kaip lankytinų objektų miestelis, nes yra dvi galerijos, muziejus ir mokykla.

– Niekas negali prilygti kūrėjams, kurie atsiduria apibrėžtoje teritorijoje ir pradeda kažką gero veikti. Tuomet miesto, miestelio ar kaimo žinomumas labai išauga. Ten, kur atsiduria kūrėjas, ta vieta tampa labai žinoma. Genialiausi valdžios sprendimai negali konkuruoti su tuo, ką gali padaryti menininkas su savo kūryba. Mudu seniai pažįstami, jūsų indėlis į Skaudvilę yra milžiniškas, neišmatuojamas. Linkiu ir toliau taip mylėti savo gimtą kraštą Skaudvilę, su kiekvienu jūsų darbu Skaudvilės žinomumas tik augs, – kalbėjo Sigitas Kancevyčius.

Daug svečių ir draugų sveikino Alfonsą Čepauską dar vieno galerijos atidarymo proga, įteikė jam gėlių ir dovanų.

– Mintis, kad Skaudvilėje reikėtų įkurti dar vieną kultūros objektą man jau seniai ruseno. Nėra taip paprasta, nes sprendėsi patalpų klausimai ir kitokie reikalai, buvo kalbama, gal butų galima padaryti Skaudvilės krašto muziejuje antrame aukšte, bet sako, ten reikalingos didelės investicijos. Tai beliko susitarti su kultūros namų direktore Rasa dėl dviejų patalpų. Tai yra muziejaus užuomazga. Jose eksponuojami 575 ekslibrisai. O dar kiti 2300 ekslibrisu yra fonde ir laukia, kada bus didesnes patalpos, kad būtų galima juos eksponuoti, – kalbėjo A.Čepauskas.

Jis dėkojo Tauragės rajono savivaldybei, kad skyrė lėšų, o Skaudvilės seniūnui už ekslibrisų paruošimą eksponavimui pagal jo pateiktą projektą. A.Čepausko nuomone, reikia megzti kontaktą su įvairiomis organizacijomis, kelionių, ekskursijų agentūromis, kad Skaudvilė būtų įtraukta į jų maršrutus. Taip išpopuliarės Skaudvilės kultūros objektai.

– Mano nuopelnas, kad aš norėjau gimtinei padaryti dar vieną kultūros objektą. Menas, kultūra nėra maisto parduotuvė, į kurią žmonės plūsta šimtais. Į meną žmones reikia kviesti, kad jie žinotų, pajustų, paragautų visą meno skonį. Kiek galeriją žinos, kiek ją lankys, priklauso nuo skaudviliškių. Ekslibrise yra mūsų šalies istorija. Tai unikali ir vienintele tokia kolekcija, kurią aš sukaupiau per dvidešimt metų. Norėjau ją padovanoti gimtinei, kadangi aš čia gimiau, augau, bėgiojau mažas. Lankykite ir populiarinkite kultūros objektus, – palinkėjo žymus kraštietis, Tauragės garbės pilietis.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą