fbpx

Skaudvilėje – įspūdinga margučių paroda su daugiau nei 1000 eksponatų

Dalintis:

Šią savaitę Skaudvilės krašto muziejus pakvietė į unikalią velykinių margučių parodą. Muziejininkė Inga Nagaitienė atskleidė kol kas suskaičiavusi daugiau nei 1300 skutinėtų margučių, kuriuos dovanojo kraštietės Onos Balandytės artimieji.

Skaudvilės krašto muziejus išplatino kvietimą apsilankyti parodoje. Kadangi renginiai draudžiami, dar nuo pernai metų planuotas iškilmingas parodos atidarymas atšauktas. Tačiau pavieniai lankytojai yra įleidžiami saugiai apžiūrėti eksponatų. O šįkart jie – labai išskirtiniai.

– Ona Balandytė yra kilusi iš Skaudvilės krašto – Kavadonių kaimo. Kurį laiką gyveno ir dirbo Plungėje, tačiau dėl sveikatos giminės ją parsivežė į netoli gimtinės esantį Kalniškių kaimą. Kraustydami giminaitės butą jie rado daugybę Onos skutinėtų margučių ir pasiūlė juos padovanoti mūsų muziejui, – pasakojo muziejininkė Inga Nagaitienė.

Onos Balandytės margučiai. Ingos Nagaitienės nuotrauka

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ internetiniame puslapyje skelbiama, kad Ona Balandytė gimė 1933 m. balandžio 11 d. Kavadonių kaime, Skaudvilės seniūnijoje. 18 metų šeimininkavo Stulgių parapijos klebonijoje, o vėliau 10 metų dirbo konduktore Plungėje.

Giminaičiai pasakojo muziejininkams, kad skaudviliškė margučius skutinėjo dar nuo jaunystės, o daugiausia laiko tam skyrė jau išėjusi į pensiją.

– Turbūt tai, kad kurį laiką dirbo klebonijoje, nulėmė, jog margučiuose vyrauja religinė tematika. Kai kurie eksponatai yra, neperdedant, tikri meno kūriniai. Juose puikiausiai gali atpažinti Popiežių Joną Paulių II-ąjį ir kitus portretus. Tačiau yra ir tradiciniais raštais margintų, su daug simetriškų detalių. Neįtikėtina tai, kad kai kurie margučiai buvo išpūsti ir skutinėti jau tuščiaviduriai. Kiek reikėjo kruopštumo, kad pavyktų nesutrupinus išraižyti tuščią lukštą? – nuostabos neslėpė I.Nagaitienė.

Onos Balandytės margučiai. Ingos Nagaitienės nuotrauka

Muziejininkė bandė suskaičiuoti visus gautus margučius, tačiau kol kas galutinis skaičius nėra žinomas. Nors ir labai saugoti, dalis eksponatų dėžutėse rasti jau dužę.

– Kai Onos giminės pradėjo margučius nešti į muziejų, man net akys iššoko nuo tokios gausybės. Gavome juos pernai ir parodą planavome surengti pernai, tačiau karantinas ir įvairūs ribojimai viską nukėlė, todėl šiemet jau kviečiame lankytojus apžiūrėti šias grožybes, – paragino I.Nagaitienė.

Onos Balandytės margučiai. Ingos Nagaitienės nuotrauka

Šią savaitę atidaryta Onos Balandytės skutinėtų margučių paroda Skaudvilės krašto muziejuje veiks iki balandžio 11 dienos.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Palikite komentarą