Tauragėje prisimenama žydų kultūra

Dalintis:

Nuo rugsėjo vidurio vykęs renginių ciklas „Štetlas Taurgėje“, kurį organizavo Tauragės kultūros centras, vakar baigtas atminimo lentos atidengimu ir kulinarinio žydų paveldo pristatymu.

Trečiadienį prie Tauragės apylinkės prokuratūros pastato susirinkusių žiūrovų akivaizdoje iškilmingai atidengta atminimo lenta. Ja primenama tauragiškiams ir miesto svečiams, kad šiame pastate prieš 100 metų veikė keturmetė žydų TARBUT mokykla, aplink virė žydiškosios kultūros gyvenimas. Smuiku griežiant Gitanai Venckaitienei, atminimo lentą iškilmingai atidengė Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas ir Tauragėje viešėjęs Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas Feliks Pozemskij.

Kiek vėliau Tauragės kultūros rūmų Edmundo Mažrimo parodų salėje atidaryta paroda „Vienas amžius iš septynių. Lietuva. Lita. Lite“. Ją pristatė F.Pozemskij.

Susirinkusieji pakviesti į žydų kulinarinio paveldo degustaciją. Šioje renginio dalyje dalyvauti galėjo tik iš anksto užsiregistravusieji.

Užėjusiųjų į konferencijų salę laukė įvairiais tradiciniais žydiškais patiekalais nukrautas stalas. Renginio vedėja pasidžiaugė, galėdama pristatyti žydišką balaganą – taip pavadinta todėl, kad ant stalo nugulė skirtingą simbolinę reikšmę turintys patiekalai, kurie paprastai ruošiami įvairių švenčių progomis.

Ant stalo nugulė granatai, kurių sėklos simbolizuoja Toros įstatymus, pastatyta 9 žvakių žvakidė. Įdomiu, saldžiu skoniu nustebino imberlach – deimanto formos žydiškas saldumynas. Jis gaminamas ilgai verdant tarkuotas morkas su imbieru, cukrumi ir kitais ingredientais. Sakoma, kad sunkiausia imberlach gamybos dalis yra formavimas ir džiovinimas, kad išskirtinis, kelių šimtmečių tradicijas skaičiuojantis gardumynas stalą pasiektų tobulo skonio. Taip pat buvo galima paragauti chalos – degustacijai paruošta būtent naujametinė chalos duona, kuri yra apvali, su daugiau vaisių, saldesnė. Tradiciškai ji patiekta nepjaustyta, mat žydai ją ragauja atsilauždami. Ne vieną svečią nustebino foršmakas – kapotos silkės su obuoliais ir kiaušiniais patiekalas. Pasiūlyta ir paukštienos pašteto.

Renginių ciklas „Štetlas Tauragėje“ tampa tradicija, kuria primenama apie Tauragės krašte klestėjusią žydų bendruomenę, visiškai sunaikintą per Antrąjį pasaulinį karą.

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą