Tauragėje pristatyta J.Vaitkutės instaliacija kviečia susimąstyti apie tvaresnį gyvenimą

Dalintis:

Aplinkos ministerijos iniciatyva Tauragėje pristatyta menininkės Jolitos Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“. Įspūdingo dydžio tris mėnesius iš sąvartyno šiukšlių kurta žmogaus kaukolės formos skulptūra tauragiškiams simboliškai kalba apie augančią šiukšlinimo problemą ir asmeninę atsakomybę gyventi tvariau.

Aplinkos ministerijos duomenimis, vienas Lietuvos gyventojas per metus sugeneruoja beveik 500 kg komunalinių atliekų, o didžiausią atliekų dalį sudaro plastikas ir stiklas. Kasmet šis kiekis didėja maždaug 10-čia kilogramų, tad nekeičiant vartojimo įpročių atliekų gali daugėti.

Būtent apie tokį žmonijos paliekamą taršos pėdsaką planetoje kalba įspūdinga menininkės J.Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“. Menų festivalio „Kvadratu” programoje pristatydama net tris mėnesius iš sąvartyno žemės kurtą instaliaciją, menininkė pasakojo, kad ją įkvėpė ne tik matomos šiandieninės ekologinės problemos, bet ir pirmieji vaikystės apmąstymai.

„Dar vaikystėje, vis pravažiuodama vieną apleistą sąvartyną, pradėjau galvoti, kad tos šiukšlės, kurias sukaupiame, atsiduria sąvartyne ir pradeda gyventi savo atskirą gyvenimą. Kas buvo vertinga labai trumpai, tampa šiukšle amžiams“, – pirmaisiais apmąstymais dalijosi menininkė J.Vaitkutė.

Jolitos Vaitkutės instaliacijos „(Ne)amžinos vertybės“ pristatymas. Mortos Mikutytės nuotrauka

Perduoda tvarumo estafetę tauragiškiams

Įspūdingą, beveik 2 metrų aukščio kaukolę dengia žemėje įsiterpusios plastiko, tekstilės ir elektronikos atliekų liekanos, kurios simboliškai primena ne tik apie šiukšlių ilgaamžiškumą, besikuriančią „plastikosferą“, bet ir apie žmonių atsakomybę. Menininkė savo kūriniu skatina žiūrovus visoje Lietuvoje kalbėti apie ekologines problemas ir sparčiau judėti tvarumo link.

„Džiaugiuosi, kad instaliacija, aplankiusi tiek Vilnių, tiek Kauną, atkeliavo į šiųmetę Lietuvos kultūros sostinę – Tauragę. Kultūra, menas padeda suprantamiau visuomenei kalbėti net ir sudėtingiausiomis temomis. Tad kurdama iš atliekų materijos ir keliaujant po skirtingus miestus su svarbia žinute, lyg perduodu tvarumo estafetę skirtingiems žmonėms. Siekiu, kad mano kūrinys paskatintų kiekvieną žmogų rimtai apmąstyti, ar šiukšlės yra tai, ką ateities kartoms norime palikti po savęs?“ – svarbų klausimą uždavė menininkė.

Jolitos Vaitkutės instaliacijos „(Ne)amžinos vertybės“ pristatymas. Mortos Mikutytės nuotrauka

Kelionę atsakingesnio gyvenimo link kiekvienas tauragiškis gali pradėti nuo prisilietimo prie kaukolės kaktos. Joje įmontuota delno formos plokštelė, kurią galima paliesti ranka. Tai simbolinis raginimas palikti savo įspaudą Žemėje tvariomis mintimis ir idėjomis.

Tvarumas visų reikalas

Instaliacijos pristatymo metu sveikinimo kalbą susirinkusiems svečiams sakė ir Aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Ministro teigimu, Tauragė, kaip Lietuvos kultūros sostinė, gali rodyti pavyzdį, kad kultūra gali padėti visuomenei judėti tvaresnio gyvenimo link.

„Didžioji dalis mūsų atliekų atsiranda kuriant, gaminant ir jos, deja, kaupiasi vis didėjančiais kiekiais. Ši problema yra tapusi didele mūsų visuomenės yda. Aplinkos ministerija metai iš metų tai bando priminti, tačiau tai kartais visuomenėje sukelia frustraciją. Šiandien džiaugiamės atkeliavę į miestą, kuris tapo ne tik kultūros sostine, bet ir yra vienas iš puikių tvaraus miesto pavyzdžių, rodančių lyderystę aplinkosaugos srityje“, – teigė ministras S.Gentvilas.

Renginyje savo asmenine patirtimi dalijęsis visuomenininkas Gediminas Tamulynas taip pat ragino tauragiškius nelikti abejingiems ekologinėms problemoms ir savo kasdienybėje pritaikyti tvaresnius sprendimus.

„Prisiminkime laikus, kai mūsų protėviai mokėjo gyventi darniai, o kaimuose nebūdavo net šiukšliadėžių. Kas atsitiko, kad per kelias kartas mes atitolome nuo gamtos ir net sugebame nenaudojamas padangas išmesti į upę? Visgi, nors Lietuvoje dar neturime tokios prastos situacijos, ši kaukolės instaliacija puikiai parodo, kad situacija gali būti tikrai bloga, jei savo kasdienybėje nieko nekeisime“, – savo mintimis dalijosi G.Tamulynas.

Instaliaciją „(Ne)amžinos vertybės“ Tauragės krašto muziejuje „Santaka“, Gamtos ekspozicijoje, žiūrovai galės išvysti iki birželio 29 d. Liepos mėnesį kūrinys keliaus į Palangą, o rugpjūčio pabaigoje – į Šiaulius.

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą