Tauragiškiai kompozitoriai – tarp geriausiųjų šalyje

Dalintis:

Pučiamųjų orkestrų kūrybiniame konkurse Palangoje kompozitorius Mikas Karosas ir koncertmeisteris, dirigentas Tadas Zakarauskas tapo pagrindinių premijų laureatais. M.Karosui dar skirta papildoma premija ir nominacija. Dėl karantino finalinis konkurso koncertas vyks pavasarį, tuomet ir nuskambės geriausiais pripažinti laureatų kūriniai.

Kompozitorius Mikas Karosas, pasirinkęs legendą apie karžygį Naglį, konkursui „MCC Palanga“ sukūrė kompoziciją „Mylėti karžygį“. Įvertinusi kūrinį komisija jam skyrė 1500 Eur premiją C kategorijoje. Pasak M.Karoso, kūrinius jis rašė kartu su kolegomis iš „Sekmadieninio vario dūdų orkestro kompozitorių“ grupės Vilniuje, šios grupės nariai yra jis ir kolega Tadas Zakarauskas.

– Rašėme kartu, sukūrę kažką naujo susiskambindavome, pasiklausydavę įvertindavome, pasakydavome savo nuomonę. Prieš konkursą toks kūrybinis procesas vyko apie du mėnesius. Laimėjau ne tik 1500 Eur, man skyrė papildomą 300 Eur premiją ir „Perspektyviausio jaunojo kompozitoriaus“ nominaciją, nes nebuvo jaunesnio dalyvio, – pasakojo M.Karosas. – Aš kuriu orkestrinę muziką, neseniai sužinojau, kad mano maršas „Žvirblis“ įtrauktas į Lietuvos dainų šventės repertuarą.

Kompozitorius pradėjo groti nuo penktos klasės, būdamas septintokas parašė pirmą kūrinį. Jis atvirauja, kad rimtai kurti pradėjo prieš 3 metus, dirba Šilalės meno mokykloje, vadovauja Tauragės kultūros centro Lengvosios muzikos orkestrui.

– Kurti nesunku: dailininkui mintyse kyla vaizdiniai, o kompozitoriui muzika skamba. Parašyti kūrinį nesunku, o padaryti jį gerą yra reikalų. Konkurso baigiamasis koncertas vyks pavasarį, nugalėtojų kūrinius gros Palangos pučiamųjų instrumentų orkestras, juos įrašys, – kalbėjo Mikas, talentą paveldėjęs iš žymaus savo tėvelio Valentino Karoso. – Mano svajonė – neprarasti alkio naujoms žinioms, naujiems dalykams. Premiją investuosiu į grupės veiklą, kad Lietuvoje būtų skatinamas vario dūdų orkestro judėjimas, kultūrinę ir pedagoginę veiklą.

Tadas Zakarauskas konkursui kompoziciją „Gintaro rūmai“ sukūrė pasirinkęs legendą „Jūratė ir Kastytis“. Jį tarptautinė komisija B kategorijoje įvertino 1000 Eur premija.

– Komisija vertino ne tik apie ką parašyta, bet ir kaip parašyta, faktiškai kaip lietuvių kalboje: žiūrėjo, kur kablelis, kur taškelis, nes tai parodė konkurso dalyvio išmanymą, kas yra orkestras, kaip jis turi atrodyti, kaip kiekvienas instrumentas turi groti, kad viskas būtų nuoseklu, – kalbėjo T.Zakarauskas, 10 metų dirbantis Tauragės kultūros centre Lengvosios muzikos orkestro koncertmeisteriu ir dirigentu, o Šilalės meno mokykloje mokantis groti saksofonu. – Kūriniai man gimsta spontaniškai, netgi atsigulęs į lovą galiu pradėti dainuoti, tada reikia bėgti užsirašyti. Su muzika aš nuo 4 metų, mano muzikinė karjera prasidėjo „Dainų dainelėje“.

Dirigentas pasakojo, kad Tauragės muzikos mokyklą pradėjo lankyti būdamas 9 metų, pirmosios kompozicijos buvo perduotos akordeono mokytojai Zosei Bernotienei. Pasak jo, kūrybinės išliekamosios vertės jose buvo nedaug. Dabar jis kuria muziką pučiamiesiems instrumentams.

– Nuo 2018 m. prie kūrybos rimčiau prisėdu. Konkurse Palangoje nugalėjęs vyresnius kompozitorius, buvau kaip ant sparnų, juk tai mano debiutas. Tai buvo rimtas konkursas, kuriame buvo galima parodyti viską, ką sugebi. Mano svajonė, kad mano kūriniai nenugultų stalčiuose, o būtų kuo dažniau atliekami, kad jie būtų gyvi, – kalbėjo Tadas, turintis rimtų ambicijų spręsti Lietuvos muzikos mokyklų aktualijas.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą