fbpx

Vienas seniausių Lietuvos ansamblių kviečia į jubiliejinį koncertą „Jūra prie Jūros“

Dalintis:

Tauragės pasididžiavimas – dainų ir šokių ansamblis „Jūra“ mini 65-mečio sukaktį. Trys ansamblio kolektyvai – choro, šokių ir kapelos – parengė šventinį repertuarą. Koncertuos ne tik buvę „Jūros“ ugdytiniai, sugrįžę iš Lietuvos universitetų – muzikinę dovaną tauragiškiams skirs ir žinomi šalies atlikėjai. Kolektyvų vadovai kviečia visus jau rytoj, šeštadienį (15 val.), atvykti į Tauragės kultūros rūmus ir kartu daugiau nei dvi valandas švęsti ansamblio gimtadienį.

Planuose – koncertai ir išvykos

Dainų ir šokių ansamblio „Jūra“ meno ir choro vadovė – Edita Bartkienė. Dvejus pastaruosius metus ji organizuoja koncertus, rūpinasi, kad ansamblio sudėtinių dalių – visų trijų meno kolektyvų darbas būtų sklandus. Kolektyvai repetuoja atskirai tomis pačiomis dienomis ir tuo pačiu laiku, kad galėtų sueiti ir į bendras repeticijas. Kaip ir visiems kultūros atstovams, „Jūrai“ labai trukdė kilusi pandemija ir karantinas.

– Buvo laiko atkarpa, kai repetavome nuotoliniu būdu, bet tai neprilygsta kontaktiniam darbui. Ir šiandien yra nuolatinė baimė – štai ir dabar paskambino 3 atlikėjai, kad susirgo ir koncerte nedalyvaus. Pandemija išgąsdino žmones – kai kurie saugodamiesi nustojo lankytis repeticijose, o naujų narių paieška komplikuota, kadangi nebeliko motyvacijos – koncertinių išvykų į užsienį, esame uždaryti, – atviravo Edita, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigusi dirigavimą, pedagoginį darbą dirbanti jau 30 metų. – Šeštadienį iškilmingame 2 val. koncerte bus svečių, suradau ir pakviečiau buvusius vadovus, atvyks buvę ansamblio atlikėjai.

Muzikinę dovaną parengė klarnetininkas Gustas Leskauskas, studijuojantis Vilniaus muzikos akademijoje, dažnai koncertuojantis su ansamblio „Jūra“ kapela. Į šventę atvyksta Nijolė Stankutė-Jautakienė su savo sakralinės muzikos ansambliu. Tai ji 1956 m. įkūrė dainų ir šokių ansamblį „Jūra“ ir jam vadovavo iki 1958 m., vėliau išvyko gyventi į Kauną.

– Ansamblio įkūrėja – dainininkės Gintarės Jautakaitės mama. Kaune ji įkūrė sakralinės muzikos mokyklą, vadovauja sakralinės muzikos ansambliui. Mums dovanos vieną savo pasirodymą. Atvyksta ir Vilniuje gyvenantis tauragiškis bandonininkas Albinas Batavičius, išleidęs kelias knygas apie Žemaitiją ir Tauragę. Jis ansamblyje birbyne grojo pirmaisiais „Jūros“ gyvavimo metais, – kalbėjo chorvedė. – Sulauksime žinomo, vienintelio Lietuvoje profesionalaus skrabalisto Regimanto Šilinsko.

Ansamblio „Jūra“ vadovai (iš dešinės): Edita Bartkienė, Tomas Altaravičius, Vilija Krūgelienė ir akompaniatorė Daiva Bartušienė. „Jūros“ ansamblio albumo nuotrauka

Edita Bartkienė tikisi, kad pandemija ilgai neužsitęs ir ansambliui pavyks įgyvendinti kūrybinius ir kelionių planus – išvažiuoti į Vokietiją, Čekiją ir kitas šalis, nes bendradarbiauja su tų šalių lietuvių bendruomenėmis, kartu su dainų ir šokių ansambliais iš Telšių ir Švenčionių nori tradiciškai surengti draugystės koncertą. „Jūros“ tikslas – kuo daugiau koncertuoti Lietuvoje ir užsienyje.

– Atlikėjai labai laukia išvykų. Labai rimtai kibsime į dainų šventės repertuarą, kadangi 2023 m. ansamblių vakaras vyks Tauragėje. Visą programą paruošti – labai rimtas darbas. Dainų šventė vyks 2024 metais, – kalbėjo ansamblio vadovė.

„Jūros“ chore dainuoja apie 30 žmonių. Vyriausiai atlikėjai Aldonai Štreimikienei – 74 m., ji jaunystėje „Jūroje“ šoko, o dainuoja jau 25 metus. Jauniausiai choristei – 14 m. Tai jaunatviškas kolektyvas.

– Dažnai kūriniai būna bendri: kapela groja, mes pridainuojame, o šokėjai šoka. Keturiais balsais dainuojame, – pabrėžė chorvedė. – Laukiame naujų choristų, labai trūksta vyrų. Jauni žmonės išvažiuoja studijuoti, todėl laukiame ir sėslių tauragiškių.

Jungia vientisa programa

Ansamblio „Jūra“ baletmeisterė – Vilija Krūgelienė, ansamblyje dirbti pradėjusi prieš penkerius metus.

„Jūra“ prie Jūros – ar gali būti gražiau? „Jūros“ ansamblio albumo nuotrauka

– Mes, kaip liaudininkai, šokame pagal tautinių šokių programą. Daug yra gražių melodijų ir dainų, jaunimas prašo leisti šokti joms skambant, todėl sukuriu šokių pagal jiems labai patinkančią muziką, – linksmai pasakojo Vilija, baigusi Klaipėdos universiteto Menų fakultetą ir kūrybinį darbą dirbanti jau 35 metus. – Neseniai nuotoliniu būdu dalyvavome konkurse Italijoje ir laimėjome I vietą. Šis žanras vaikams sunkus, nes ateina neparuošti. Pas mus su šokiais taip yra: pasibaigia pradinės klasės ir nuo penktos iki vienuoliktos klasės moksleiviai nebeturi choreografijos, šokių pamokų. Iš tokios duobės ištraukti ir per trumpą laikotarpį išmokyti šokti labai sunku.

Vilija Krūgelienė atviravo, kad dažniausiai šokti prikalbina vienuoliktokus. Tenka juos mokyti nuo pačių paprasčiausių iki sudėtingiausių žingsnelių, o ansamblio repertuaras sudėtingas. „Jūra“ priklauso universitetiniams ansambliams, todėl dainų šventėse turi parodyti tokią pačią programą, kurią teikia Nacionalinis kultūros centras.

– Universitetai turi iš ko pasirinkti, nes yra studentų, šokusių įvairiuose kolektyvuose. Jie greitai parengia programą, o mums prireikia ketverių metų. Tai be galo sunkus darbas, bet kai matau, su kokiu noru dirba jaunimas, kaip stengiasi, taip ir ištirpsta tas sunkumas. Kartais išėjusi iš repeticijos galvoju: Dieve, ką padaryti, iš kokio kampo prieiti, kaip palengvinčiau jiems tą išmokimą, – kalbėjo baletmeisterė.

Su ansamblio šokėjais parengti programą ir tobulėti sudėtingiau dėl to, nes kas dvejus metus vyksta kaita – išvažiavusius studijuoti pakeičia naujokai. Baletmeisterė džiaugiasi, kad į kolektyvą šokti atėjo keli aštuntokai ir devintokas, kad 24-erių Lukas Gečas šoka jau trejus metus.

– Naujų šokėjų laukiame išskėstomis rankomis, jų yra buvę apie 30, o dabar – 16. Laukiame vaikinų, gal merginos atsives klasiokus. Paatvirausiu: esame paruošę naują 2024 m. dainų šventės repertuaro numerį – juo pradėsime rytojau koncertą. Šoks buvę šokėjai – studentai, mes juos sukvietėme, – pasidžiaugė Vilija. – Esame dėkingi akompaniatorei Daivai Bartušienei, kuri talkina mums per repeticijas. Dėkojame visiems, palaikantiems ir padedantiems „Jūrai“ gyvuoti.

„Jūros“ ansamblio albumo nuotrauka

Plečia repertuarą

Tomas Altaravičius ansamblio kapelai vadovauti pradėjo gegužės mėnesį. Anksčiau kapeloje grojo daugiau vyresnių muzikantų, dabar labiau dominuoja jaunimas. Kaita įvyko savaime, mat kai kurie senieji kapelos nariai pabūgo koronaviruso grėsmės. Pasak T.Altaravičiaus, vyresni žmonės ir jaunimas mielai muzikuoja, o štai viduriniosios grandies nelikę. Į kapelą priima visus norinčius, svarbiausia, kad būtų darbštūs ir gabūs, mylintys muziką ir norintys pasirodyti.

– Kapeloje groja 12 muzikantų, iš senesniųjų likę tik keli. Pašnekinau jaunimą iš meno ir kitų mokyklų – pamažu kolektyvas auga. Vaikinukai groja klarnetu, smuiku, akordeonu, bosine gitara, mušamaisiais, pučia trimitą. Visi švieži, žali dar esame, – juokėsi Tomas, prieš 19 metų baigęs Klaipėdos universiteto Menų fakultetą, grojantis akordeonu. – Visi noriai lanko repeticijas. Paruošėme keletą kūrinių, kurie dar niekur neskambėję, juos išgirs rytojaus koncerto svečiai.

***

Dainų ir šokių ansamblis „Jūra“ – vienas seniausių Lietuvoje. Bėgant dešimtmečiams keitėsi vadovai ir atlikėjai, keitėsi kartos, o ansamblis vis klestėjo ir tobulėjo, dažnai užsienyje ir Lietuvoje laimėdavo prizines vietas. 2018 m. į respublikinę dainų šventę išvyko du sąstatai – net 36 „Jūros“ šokėjai. Per pastaruosius penkerius metus ansamblis laimėjo pirmąsias vietas dviejuose tarptautiniuose konkursuose. Buvę ansamblio šokėjai – studentai šoka įvairiuose šalies šokių ir dainų ansambliuose.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą