Energetinio efektyvumo švietimo programa įkvėpė Tauragės moksleivius: naujas žinias jau pritaiko ir praktikoje

Dalintis:

Tauragės rajono mokyklose baigėsi pirmieji mokslo metai su „Ignitis grupės“ inicijuotos energetinio efektyvumo švietimo programa. Programoje dalyvavę mokytojai pastebi, kad pirmuosius rezultatus jau galima pamatyti – naudingų žinių pasisėmę mokiniai jas noriai taiko praktikoje, o įdomios patirties įgavę mokytojai planuoja ją pritaikyti tolimesniuose ugdymo procesuose.

Pilotinė energetinio efektyvumo programa mokyklose, kuri yra #EnergySmartSTART programos dalis, 2022–2023 mokslo metais buvo įgyvendinama Tauragės rajone. Pirmąja stotele Tauragės rajonas pasirinktas neatsitiktinai – tai tvaria ateitimi intensyviai besirūpinantis ir ją kuriantis rajonas.

Dalyvauti buvo kviečiamos visos Tauragės rajono mokyklos, kuriose mokomi 7–11 klasių moksleiviai. Švietimo įstaigų atstovams buvo sudaryta profesinio tobulėjimo galimybė ir suteikiama prieiga prie ugdymo turinio.

Suprato, kiek energijos vartojimui svarbus asmeninis elgesys

Energetinio efektyvumo ugdymo programoje dalyvavę Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos mokytojai ir vadovai džiaugiasi programos detalumu bei pasakoja, kad moksleiviai plačiai susipažino su atsinaujinančiais energijos ištekliais, jų panaudojimo galimybėmis, energetinio efektyvumo priemonėmis.

Pasak, progimnazijos direktoriaus pavaduotojos Astos Biknerienės, moksleiviai nuolat gilinosi į realius pavyzdžius, išmoko argumentuotai pateikti priežastis, kodėl būtina energiją vartoti atsakingai. Palaipsniui keitėsi ir iki tol turėtas požiūris į energetikos sektorių.

„Moksleiviai, dalyvaudami pamokose, edukacijose, susitikimuose, atlikdami projektinius darbus, stebėdami elektros suvartojimą padarė išvadas, kad daug kas priklauso ne tik nuo aplinkybių, bet ir nuo pačių elgesio. Tad belieka tikėtis, kad įgytomis žiniomis ir įgūdžiais jie ateityje sėkmingai prisidės prie perteklinio energijos vartojimo mažinimo, taip pat išmetamų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo. O svarbiausia – patys suteiks naudingų žinių kitiems“, – programos privalumus vardija A.Biknerienė.

#EnergySmartSTART edukacinių programų vadovė Vaiva Rutkauskaitė sako, jog besikeičiantis moksleivių požiūris į energijos vartojimą bei tvarumą, sklandus žinių įsisavinimas rodo, kad pirmosios Lietuvoje energetinio efektyvumo švietimo programos pilotas įvyko sėkmingai.

„Sukurtos energetinio efektyvumo švietimo programos tikslas yra ugdyti energetiškai sumanią kartą, gebančią atsakingai rinktis ir vartoti energiją. Norime paskatinti apie šiuos dalykus mokyklose kalbėti daugiau bei taip prisidėti sprendžiant vieną didžiausių šių dienų iššūkių – klimato krizę.

Tauragės moksleivių pavyzdys rodo, kad jauni žmonės atsakingos energijos vartojimo tematikai yra imlūs. Tad be jokios abejonės juos šviesti būtina ir toliau, juk nuo jaunosios kartos ir priklausys, kokią ateitį turėsime”, – teigia V.Rutkauskaitė.

Kitokios pamokos patiko, moksleiviai žinias noriai taiko praktikoje

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja pastebi, kad moksleiviams viso mokymosi metu niekada netrūko motyvacijos, kadangi netradicinės ir interaktyvios pamokos jiems yra itin mėgstamos.

„Matėsi, jog moksleiviai visuomet buvo susidomėję pamokų turiniu. Labai padėjo teminiai video bei pamokos kitose erdvėse, pavyzdžiui, edukacijoje „Vėjo spalva – žalia“, elektrobuse. Bene didžiausią įspūdį moksleiviams paliko susitikimas su lenktynininku Roku Baciuška bei TV laidų vedėjų, rašytoju Robertu Petrausku”, – prisimena A.Biknerienė.

Pasak jos, interaktyviai perteiktos žinios mokiniams yra įtaigesnės, labiau skatina giliau domėtis nagrinėjamais klausimais.

„#EnergysmartSTART programos dėka, moksleiviai daugiau supranta apie energetikos sektorių, pvz., kas turi įtakos elektros kainoms, jomis domisi. Žino ir energijos matavimo vienetus. O svarbiausia – plačiau ir atsakingiau žvelgia į klimato kaitą. Pastebėjome, kad pradėjo aktyviau domėtis veiklomis, prisidedančiomis prie aplinkosaugos – aplinkos tvarkymo akcijomis, mažiau taršiu transportu, dviračių žygiais”, – tvirtina pedagogė.

Drauge su mokyklomis įgyvendinama „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo ugdymo programa yra ilgalaikė. Planuojama, kad po galutinio pilotinio projekto Tauragėje įvertinimo, energetinio efektyvumo švietimo programa bus vykdoma ir kituose Lietuvos miestuose.

Taip pat siekdama šviesti visuomenę ir įtraukti vietos bendruomenes į edukacines veiklas, #EnergySmartSTART programa, bendradarbiaudama su VšĮ „Žaliasis regionas“ ir Tauragės rajono savivaldybės administracija, pristatė ir pirmąją Lietuvoje edukaciją apie vėjo energetiką – „Vėjo spalva – žalia“. Nemokamos edukacijos vyksta šalia Tauragės rajone įsikūrusio „Ignitis renewables“ valdomo vėjo elektrinių parko. Jas veda „Ignitis grupės“ įmonių darbuotojų apmokyti Tauragės rajono bendruomenių nariai. Moksleiviai aktyviai dalyvauja šiose edukacijose

Užs. Nr. 87

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą