20-metį švenčianti Muziejų naktis šiemet – iki pat vidurnakčio

Dalintis:

Šeštadienį Tarptautinę muziejų dieną minėsime tradiciniu renginiu „Muziejų naktis“. Šiemet Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ kolektyvas paskelbė – jei jau naktis, tai tikrai naktis: muziejų lankytojai galės apžiūrinėti iki pat vidurnakčio. Prie programos jungiasi dar du festivaliai.

Renginys – jau 20-tą kartą

Tarptautinė muziejų diena gegužės 18-ąją minima nuo 1978 metų. Ši atmintina diena puikiai žinoma net 150 pasaulio šalių – rengiamos atvirų durų dienos, konferencijos, žmonės skatinami lankytis muziejuose. Europoje vykstančią Muziejų naktį organizuoja Prancūzijos kultūros ministerija, kuri bendradarbiauja su regioniniais kultūros reikalų direktoratais. Šį daugelio pamėgtą renginį net globoja UNESCO, Europos taryba ir kitos institucijos.

Lietuvos muziejai prie 20-tą kartą vykstančios Europos muziejų nakties jungsis 19-tą kartą. Šiemet muziejai lankytojams duris atvers šeštadienį – tikrąją Tarptautinę muziejų dieną. Pranešama, kad renginių programa nuolat atnaujinama ir tik šią savaitę paaiškės galutiniai visų muziejų renginiai.

Laukia išskirtinai ilgas vakaras

Nors dar ne visų muziejų išsamios programos aiškios, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ savo programą jau paskelbė. Kaip sako muziejaus vadovė Eglė Červinskaitė, savaitgalį tauragiškiai ir miesto svečiai kviečiami panaktinėti.

Muziejaus direktorė Eglė Červinskaitė. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Šiemet muziejų naktis vyks ilgiau. Matome, kad poreikis yra, tai naktinėsime iki vidurnakčio. Pastebėjome, kad lankytojai nori gan ilgai naktinėti tamsoje po pilies užkaborius, tad šią galimybę ir suteiksime, – kalbėjo E.Červinskaitė.

Pasak pašnekovės, bus laikomasi šio renginio tradicijų – muziejuje esančius eksponatus ir ekspozicijas lankytojai išvys nemokamai. Taip pat galės dalyvauti išskirtinėse edukacijose – ir jos nieko nekainuos.

– Edukacinių veiklų tikrai bus, taip pat atversime fotografijos ir restauratoriaus dirbtuves, kuriose irgi vyks užsiėmimai ir kiekvienas galės išbandyti veiklas, – vardijo muziejaus direktorė, patikslindama, kad šios dirbtuvės veiks nuo 20 iki 22 val.

Be jokios abejonės, veiklos vyks ir Tauragės krašto muziejaus padaliniuose. 14 val. planuojama nemokama ekskursija po Tremties ir rezistencijos muziejų. Po jos iš anksto užsiregistravusieji galės išbandyti edukaciją „KGB tardymo ypatumai“. Registracija vyksta tel. +370 655 56 300.

Skaudvilės krašto muziejus kviečia bendruomenių ir įstaigų komandas į 16 val. A.Čepausko galerijoje vyksiantį protmūšį. O 19 val. visi laukiami muziejaus palėpėje.

– Skaudvilės muziejus turi suplanavęs veiklų. Šiemet pirmą kartą lankytojai bus priimami muziejaus palėpėje, – apie išskirtinę galimybę prasitarė E.Červinskaitė.

Prie programos jungiasi du festivaliai

Tauragės krašto muziejaus vadovė pasidžiaugė, kad šiemet Muziejų naktis laukia tikrai išskirtinė. Kadangi diena sutampa su Gatvės muzikos diena, nuspręsta, kad muzika turi skambėti ir pilies kiemelyje.

– Reaguodami į aplinką nutarėme, kad pilies kiemelyje muzikos irgi reikia. Nuo 19 valandos vyks koncertai, kurie tęsis iki 22 valandos. Suplanuoti net trys džiazo koncertai – vienas jų bus „Tauragė Jazz“ festivalio dalis. Tikimės, kad dieną muzika skambės miesto erdvėse, o paskui visų laukiame pilies kiemelyje, – kvietė muziejaus vadovė.

Taigi šeštadienį 19 val. Pilies kiemelio lankytojai, muziejaus naktinėtojai išgirs Tauragės kultūros centro džiazo orkestrą. O 20 val. ausis džiugins Agnės Sabulytės ir Povilo Jaramino koncertas „Auksinė džiazo era“. Beje, A.Sabulytę tauragiškiai jau turėjo progos išgirsti pernai vykusio performanso „Ašies kodas“ metu, tik tąkart profesionali vokalistė atliko operinius kūrinius.

Po šių pasirodymų startuos festivalis „Tauragė Jazz“, kurį atidarys koncertas „Keista bjauri žuvis“. Tai ypatingas Aistės Kalvelytės ir Juliaus Čepukėno duetas, pasirodymą pradėsiantis 21 val. Bus demonstruojama ir Tauragės fotografų klubo „Fotojūra“ nuotraukų paroda „Kultūros sostinė džiazo ritmu“, kurioje užfiksuotos 2023-ųjų festivalio metu užfiksuotos akimirkos.

Istorikas darius Kiniulis šįkart pristatys savo sukauptą įspūdingą kolekciją „90-ųjų kompiuterinės“. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ montažas

Muziejininkai kasmet suka galvas, kaip sudominti lankytojus, kad šie užsuktų, pasidomėtų vykdomomis veiklomis, apžiūrėtų ekspozicijas. Tad šiemet su Muziejų naktimi programoje susijungs ir muziejininkų sumanytas festivalis „Kvadratu“. Jo metu nuo 17 iki 18 val. bus galima išvysti ypatingą muziejininko, istoriko Dariaus Kiniulio kolekciją, pavadintą „90-ųjų kompiuterinės“. Muziejaus edukacijų centre bus galima ne tik apžiūrėti senąsias kompiuterinių žaidimų konsoles, kurias D.Kiniulis kolekcionuoja, bet ir jas išbandyti!

Nuo 18 valandos festivalį „Kvadratu“ pratęs skulptoriaus Rafal Piesliak paroda „Konversija“. Šis skulptorius kuria erdvines instaliacijas ir objektus iš įvairių šviesos šaltinių, o skirtingais kūrybos periodais analizuoja skirtingas temas.

Planavimas užtrunka

Paklausta, kiek lėšų atsiėjo Muziejų nakties organizavimas, direktorė E.Červinskaitė atvira – tikslią kainą sunku pasakyti, ypač todėl, kad prisijungia du festivaliai į programą su savo biudžetais.

– Finansuoja Tauragės rajono savivaldybė. Festivalius – Lietuvos kultūros taryba. Dar ir muziejininkai deda pastangas – šiemet bus pristatyta asmeninė Dariaus Kiniulio kompiuterinės technikos kolekcija. Anksčiau Muziejų naktis būdavo beveik vien iš muziejaus resursų. Tačiau šiemet skirsime 1000 eurų atlikėjų honorarui, – sumą įvardijo E.Červinskaitė.

Grandiozinio renginio metu dirbs patys muziejininkai. Tačiau kadangi tikimasi nemažo lankytojų srauto, kreiptasi pagalbos ir į jaunimą. Šiemet per Muziejų naktį talkins net 25 savanoriai.

– Jie padės pasiruošti renginiams, jų metu palydės lankytojus, nes esame skirtinguose pilies korpusuose. Tam reikia nemažai rankų. Veiksmas ilgas, tad ir poilsio dirbantiems reikės – dirbs pasikeisdami. Labai džiaugiamės, kad jaunimas noriai prisijungia ir padeda, nors gali būti sunku visus sukoordinuoti. Nuobodu nebus, – žada pašnekovė.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą