Kriminalinės istorijos visame pasaulyje mėgstamos. Bet paskutinis viešai apie nuodus mums pasakojęs bus ne kas kitas, o tik Erkiulis Puaro. Tiesa, dar kartais spaudon ar televizijon praslysta pasakojimai apie vieną valstybę, iki šiol šią priemonę politikoje naudojančią. Tačiau ta valstybė ginasi, įrodymų ne visuomet pakanka, todėl jei rimtoje kompanijoje imsi kalbėti, kad naujausias nuodas žmonijai yra COVID-19, tai gali pats nerimtu pasirodyti.
Ir dar viena pusiautiesos apie nuodus nuomonė. Sako, kad tie, kurie per sekundę nužudo, yra negeri: nes kaltininkas nespėja pabėgti. O geresni – kai kas taip sako – yra tie nuodai, kurie veikia itin lėtai: taip lėtai, kad net pats nuodijamasis to visiškai nepajaučia.
Kaip keista bebūtų, pastarasis teiginys tinka ir kai kurioms jūsų mėgiamoms televizijoms. Viena tų mėgiamų dažnai pasakoja labai smagias istorijas. Ir apie kadais žemę aplankiusius ateivius, ir apie kažkada siautusius marus, ir apie neįtikėtinus pasaulį gelbėjusius atradimus. Pasakoja išradingai. Įdomiai. Ir taip užtikrintai, kad žiūrovai nepajaučia jokio pavojaus. Bet tas pavojus kapsi. Žiūrinčiojo smegenys įtakai pasiduoda. Ir taip žiūrovas – iškart nieko nepajausdamas – tampa tos televizijos šalininku. Jei tiksliau, tai tos televizijos skleidžiamų minčių šalininku.
Kaip ir visos pasaulio televizijos, taip ir šioji, žinoma, negalėjo nepašnekėti apie COVID-19. Laida buvo įdomi. Ir jūs jos, žinoma, detaliai nenagrinėjote. Detaliai nagrinėti ir dabar nėra vietos. Todėl pateiksiu tik kai kuriuos teiginius.
Pandemijų istorija yra labai sena. Nuo jos kentėjo daugelis pasaulio valstybių. Bet tik viena – dėl to, kad turi sukaupusi labai daug proto ir patirčių – kentėjo mažiausiai. Žinoma, tai Rusija. Tokia buvo pirmoji mums bandoma įpiršti tos televizijos mintis.
Infekcinės ligos prasideda, kai trūksta švaros. Todėl buvo papasakota, kaip visais laikais trūko švaros Europoje: net kvepalai buvo atrasti todėl, kad reikėjo užmaskuoti smirdinčius nesipraususių europiečių kūnus. Ispanijos karalienė Izabelė pirmąsyk buvo nuprausta, kai gimė, o antrąkart – kai tuokėsi. Mada ant rankų nešioti šuniukus taip pat gimė ne Rusijoje: ten didikės buvo švarios, o štai prancūzėms tų šunelių reikėjo tam, kad nuo ponių galvų blusos ir blakės ant gyvūnų kailio peršoktų. Blogame buržuaziniame pasaulyje ir šiandien ligos plinta dėl nešvaros. Štai Los Andžele ir šiandien karaliauja ne žmonės, o blakės ir žiurkės. 550 tūkstančių Amerikos benamių šiandien miega ir valgo gatvėse ir taip link savęs pritraukia ligas platinančius gyvius (Šioje vietoje televizija įkiša ne itin su dienos tema su susijusį faktą: girdi, JAV karinis biudžetas perkopia 700 milijardų dolerių, o benamiai neturi namų). O paskui imama pasakoti apie siaubingą, daug gyvybių nusinešantį Ziko virusą: Amerikoje jau dabar juo užsikrėtę 4 milijonai žmonių. „Todėl mes, rusai, šitą pavojingą tendenciją stebime“, – sako TV laidos vedėjas. Paskaičiau apie tą virusą: enciklopedijos rašo, kad jis ne toks jau ir pavojingas, nesunkiai suvaldomas ir kontroliuojamas. Bet – anot laidos rengėjų – Amerikoje yra blogai, o Rusijoje blogai nėra.
Paskui dar daug apie buvusias maro epidemijas pasakojama. Bet subtiliai. Vienas maro protrūkių prasidėjo Rusijos teritorijoje – Kryme. Bet šaunusis karvedys Suvorovas išmokė rusų teritorijoje – Kryme (teiginys dukart pakartotas) gyvenančius praustis penkiskart per dieną. Liga buvo nugalėta. Rusai pirmieji išrado apsauginius kostiumus daktarams. Kol tų kostiumų nebuvo, rusai mokė pasaulio daktarus, kad nuo infekcijos galima apsisaugoti visą kūną storai išsitepus riebalais. Ir t.t.
Ir dar buvo pasakyta, kad beveik visas vakcinas nuo baisiųjų ligų sukūrė rusų mokslininkai (Poliomielito tyrimo laboratorija buvo tik Amerikoje, bet daug metų vakciną kurti bandžiusiems amerikiečiams nesisekė. O kai pagalbon atvyko rusų mokslininkai, pasaulis buvo išgelbėtas dar kartą). „Panašiai vyksta ir dabar, – sako tos TV laidos vedėjas, – jei Rusija nebūtų pagelbėjusi Italijai (vežėm ir vaistus, ir įrangą), tai dabar gal jau visi italai būtų išmirę nuo COVID-19“. Liko nepaaiškinta, kodėl pasaulio spauda tą humanitarinę pagalbą kritikavo. Ir kodėl italus gelbėti ėmėsi ne daktarai, o rusų kariškiai. Turbūt tai nėra svarbu.
Dar vienas iš konteksto išplėštas laidos teiginys: nuo ispaniškojo gripo 1918 metais kai kuriose valstybėse mirė 10–15 procentų ligonių. Rusijoje – tik 0,3 procento. Ir tai įvyko dėl įgimtos per kartų kartas perduotos rusiškos genetikos. Mes, rusai, stipriausi pasaulyje. Todėl (atpasakoju laidos vedėjo mintį) – nereikia baimintis ir koronos, nes galingiausia pasaulyje yra rusų virusologijos mokykla.
Kaip ir dera, įdomiausias buvo paskutinis REN TV laidos sakinys.
Pranešė, kad visai gali būti, jog šių dienų virusą iš slaptos laboratorijos kas nors paleido ne atsitiktinai. Tą baisų nuodą tikriausiai ėmė skleisti Rusijos priešai.