Aplinkkelis kai kam atneš ir nuostolių

Dalintis:

Užmojis Tauragės mieste nutiesti mažąjį aplinkkelį sukėlė daug klausimų Žalgirių mikrorajono gyventojams, kadangi kelias drieksis po jų langais. Šis sprendimas dar labiau nuliūdino žmones, kurie senuosiuose soduose, miesto pašonėje, ne vieną dešimtmetį užsiima  daržininkyste ir sodininkyste – naujoji gatvė suprojektuota per šią vietovę. Gyventojai neslepia nusivylimo ir turi vilties, kad terapijos ir pragyvenimo šaltinį kaip nors pavyks išsaugoti. Rajono vadovas neabejoja – aplinkkelis tikrai bus, o pasiūlyti alternatyvos jis negalintis.

Nepraranda vilties

Senuosiuose miesto soduose verda gyvenimas: dirbantys žmonės čia atskuba vakarais, sulaukę pensinio amžiaus ateina nuo ankstyvo ryto, mamos su mažyliais leidžia laiką. Sklypuose auginamos daržovės ir gėlės, dera vaismedžiai ir krūmai, vanduo semiamas iš šulinių, daugelis įsirengę vandens adatas ir užsitvėrę tvoras, nes šernai – dažni svečiai. Stovi šiltnamiai ir maži nameliai. Sodų pirmininkas Leonas Grubliauskas atviravo, kad nuotaikos nekokios, čia įsikūrę daugiau nei 50 žmonių. Mosteldamas ranka į pušų eilę sakė, kad jas sodino prieš 16 metų, gimus anūkėlei.

– Tai pirmieji sodai, mano mama čia turėjo keletą arų, aš pats čia sodinu apie 15 metų. Kai esi pripratęs, tai atrodo, kad kitaip negali būti. Iš daržiukų gyvename, užsiauginame ir valgome. Visi mikrorajone gyvename, didžiausias malonumas, kad netoli. Smagu, dirbame, sveikatos pasisemiame, vieni kitus pažįstame, kolektyvas – kaip šeima, vienas kitam padedame, nušienauju ar traktorių surandu, – kalbėjo pirmininkas, visą gyvenimą sunkiai dirbęs mėsos išpjaustytoju. –  Soduose kruta sulaukę devyniasdešimties ir daugiau, būdami tik butuose – jau nekrutėtų. Meras ne visagalis – kaip jam diktuos, taip jis padarys.

Moterys, dirbusios savuose sklypuose, neslėpė apmaudo. Viena buvo prikasusi krepšį bulvių, kita ravėjo lysvę, trečioji šiltnamyje skynė agurkus ir pomidorus, rodė iki šalnų derančias avietes ir gardžias slyvas nokinančius medelius, obelaites. Viena įsigijo sklypelį prieš du metus už 300 Eur, kita – prieš du mėnesius. Jos pasakojo, kad daug metų mokėjo mokesčius, jų nebemoka 5-6 metus, nes panaikino. Pasak jų, jei dalis sodų išliks, o kiti, į kuriuos nemažai investuota, bus sunaikinti, tuomet kils nesutarimai. Daugelis žmonių tikisi, kad ne visus sodus sulygins su žeme.

Renaldo Malycho nuotrauka

– Ir dabar galime mokėti mokestį, tegul tik mūsų nevaro arba tegul duoda daugiau laiko susigyventi su realybe, po truputį naikinti. Piktinamės, kad tik šiemet pasakė, labiausiai liūdina per staigi žinia. Baseino nepriduoda, sporto areną suplanavo, tai pirmiausia tuos projektus tegul įgyvendina, tada tiesia aplinkkelį. Tegul duoda 4-5 metus, tai nė vienas nelaikys pykčio savyje, mes nusikraustysime, – kalbėjo Stasė, Jadvyga, Brigita ir kitos moterys. – Turėjo anksčiau įspėti, nebūtume sodinusios nei aviečių, braškių, šilauogių. Nausėdos neleidžia per savo žemę, prie miško, tiesti kelio, tai ardo sodus. Jiems reikia atimti iš žmonių duonos kąsnį! Bedarbiai čia sodina, kiti prisiduria prie pensijos, kai kam čia visas gyvenimas ir terapija. Kiek čia rankų darbo visur įdėta! Slegia nežinomybė, ką nuspręs galutinai. Pas mus verslas klesti, milijonieriai veisiasi stipriai. Maža šalis, bet šitiek milijonierių atsirado per trumpą laiką.

Alternatyvos nebus

Meras Dovydas Kaminskas teigė, kad dar nenuspręsta, ar dalis sodų išliks. Sklypai, kurie bus aplinkkelio kelyje – tikrai neišliks, reikės vietos statybinėms medžiagoms ir technikai stovėti.

Renaldo Malycho nuotrauka

– Kalbėjau su sodininkais, parengsime techninius projektus, tiksliai bus nubrėžtos linijos, ties kuriomis nieko negalės būti. O dėl kitų sklypų teks kitokius sprendimus priiminėti, dabar tik dėl aplinkkelio sprendžiame, – kalbėjo meras. – Aš buvau nuėjęs į sodus, susitikome savivaldybėje, kontaktus turime, manau, kad dar susitiksime, tik paruošime informaciją. Kalbėjausi su dešimčia žmonių. Jiems geriau nieko daugiau nesodinti, gal kitų metų pabaigoje viskas prasidės.

Pasak Dovydo Kaminsko, geriau, kad žmonės įsigytų nuosavybę ir ramiai augintų daržoves – Joniškės ir Bernotiškės soduose yra laisvų sklypų.

– Savivaldybė negali siūlyti jokios alternatyvos ir to tikrai nesiūlys, kadangi teisės aktai neleidžia to daryti. Kaip mes galime jiems pasiūlyti kažkokią žemės dalį ir kodėl būtent jiems? Aukštos linijos laidus sukabeliuosime, patikslinsim, kai projektuotojai parengs informaciją, – teigė rajono vadovas. – Žmonės nemokėjo jokių mokesčių savivaldybei. Mes tikrai nieko nerinkome, nes ten nėra nuosavybės. Man niekas to nesakė, kai kalbėjomės. Aš išgirdau, kad kažkas pardavinėja sodus, dėl to perspėjau žmones, kad jų neapgautų, nes tai nelegalu, ten yra valstybinė nesuformuota žemė. Aplinkkeliu labai džiaugiamės, dabar puiki proga tuos darbus atlikti.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.