Ar kaimyno medžius nugenėję kaimynai teisūs?

Dalintis:

Po straipsnio apie naikinamus ąžuolus netoli Sartininkų į „Tauragės kurjerio“ redakciją kreipėsi ir Mažonų gyventojas. Vyro sodybos kieme augančių ąžuolų ir liepų šakas smarkiai apgenėjus kaimynams, kilo konfliktas, į kurį įsikišti teko ir policijos pareigūnams, ir aplinkosaugininkams.

Kaip „Tauragės kurjeriui“ pasakojo Mažonų kaimo gyventojas, senoje sodyboje daugybę metų augantys ir žaliuojantys ąžuolai su liepomis niekam niekada neužkliuvo, kol vieną dieną kaimynai į jų sklypo pusę augančias šakas ėmė ir nurėžė.

– Gegužės 13 dieną kaimynas nupjovė ąžuolo šakas, nugnaibė su miškaveže liepos šakas. Kreipėmės į policiją ir aplinkosaugą. Mums kaimynai aiškino, kad lapai krenta į jų pusę. Šakas patys kažkur išvežė, – piktinosi „Tauragės kurjerio“ skaitytojas, svarstydamas, kad jo sodyboje augantiems medžiams galėtų būti daugiau nei 80 metų.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Lina Banienė patvirtino, kad pranešimas buvo gautas, į Mažonus buvo išsiųstas policijos pareigūnų ekipažas. Pranešimo sulaukė ir aplinkosaugininkai – Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) paaiškino, kad gauti du skundai: dėl nugenėtų aštuonių ąžuolų ir trijų liepų bei užklausa, ar šie medžiai įtraukti į paveldo sąrašą. Pastaroji užklausa perduota nagrinėti Kultūros paveldo departamentui, iš kurio atsakymo mažoniškis dar nesulaukė.

„Išnagrinėjus pranešimą nustatyta, kad minėtame sklype nugenėta 13 saugotinų medžių. Tokius medžius kirsti, šalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint savivaldybės išduotą leidimą“, – rašoma AAD specialistų atsakyme, kuriame detalizuojama, kad intensyviu genėjimu laikoma, kai pašalinama daugiau nei 30 proc. lajos tūrio.

Mažonuose esančios sodybos savininkas pasipiktinęs, kad kaimynai drastiškai nugenėjo didžiulius ąžuolus. Autorės nuotrauka

„Sklype buvo vykdomas neintensyvus medžių genėjimas, <…> todėl šiems darbams atlikti leidimas nėra reikalingas. Apžiūros metu aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimų nenustatyta“, – apie atlikto patikrinimo rezultatus detalizavo AAD.

AAD specialistai taip pat savo atsakyme cituoja Civilinį kodeksą, kuriame teigiama, kad sklypo savininkas turi teisę nupjauti ir sau pasilikti kaimyniniame žemės sklype augančių medžių šaknis ir šakas, esančias jo žemės sklype, prieš tai įspėjęs kaimyninio žemės sklypo savininką ir nustatęs terminą jas pašalinti, bet per nustatytą terminą nesulaukęs jų pašalinimo. Tokia teisė nesuteikiama, jeigu kaimyniniame sklype augančių medžių šaknys ir šakos netrukdo naudotis žemės sklypu. Čia paminėtina tai, kad mažoniškio kaimynai „Tauragės kurjerio“ redakcijai tvirtino, jog šakos jiems trukdė – žemė esą deklaruojama, gaunamos išmokos, dėl kurių yra ir įpareigojimas sklypą tinkamai prižiūrėti. O per senų medžių nulinkusias šakas tai padaryti buvę labai sudėtinga.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą