Ar reikia keisti Kosmonautų ir S.Nėries gatvių pavadinimus?

Dalintis:

Tauragės rajono savivaldybės administracija siekia visiškai atsikratyti bet kokio sovietinio palikimo. Pernai nugriauti visi rajone buvę sovietinę sistemą įamžinę paminklai, o prieš savivaldos rinkimus, apsispręsta „surasti“ ir sunaikinti visus sovietinius gatvių pavadinimus Tauragės mieste ir rajono gyvenvietėse. Tokių rasta vos trys, tačiau ar jų pavadinimai bus pakeisti, palikta apsispręsti bendruomenėms. Tauragiškiai dėl Kosmonautų gatvės pavadinimo keitimo abejoja, o Skaudvilės, turinčios S.Nėries ir J.Janonio gatves, linkę savivaldybės nuomonei pritarti.

Poetus vertina nevienareikšmiškai

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Naujokienė, savivaldybės administracija nusprendė, kad abejonių šiuo metu kelia trijų gatvių pavadinimai – Tauragėje Kosmonautų gatvė, Skaudvilės mieste – tarybinių poetų S.Nėries ir J.Janonio vardais pavadintos gatvės. Tačiau vienašališką sprendimą priimti savivaldybės administracija pabijojo – nutarė atsiklausti šiose gatvėse gyvenančių žmonių ir tų gyvenamųjų rajonų bendruomenių. Mat ne vien pavadinime esmė. Pakeitus gatvės vardą, keistųsi gyventojų adresai, gyvenamųjų vietų deklaracijos.

– Dėl Kosmonautų gatvės turėjome pasitarimą. Bendruomenei perduota pasitarti su žmonėmis, ką daryti – ar jie sutiktų keisti, ar ne. Kosmonautų gatvė yra Jovarų bendruomenės žinioje. O Skaudvilėje su bendruomenės pirmininku taip pat kalbėjom ir jie, kai nutars, mums praneš. Tada ir nuspręsime, ką daryti, – sakė D.Naujokienė.

Danutė Naujokienė. Mortos Mikutytės nuotrauka

Paklausta, ką gyventojams reikštų gatvės pavadinimo keitimas, ar jie patirtų kokių išlaidų, kitokių rūpesčių, D.Naujokienė patikino, kad finansinių tikrai ne.

– Gatvės pavadinimo keitimas žmonėms nieko nekainuotų. Registrų centre būtų pakeista automatiškai. Žmonėms niekur eiti, niekur kreiptis nereikia. Tik pasikeičia adresai ir, žinoma, reiktų pakeisti namų lenteles, – informavo savivaldybės atstovė.

Ar jau aišku, į ką keisti senuosius gatvių pavadinimus? D.Naujokienė atskleidė, kad ir šis klausimas jau aptartas – specialiai sudaryta komisija tai svarsto. Šiuo metu visi trys pavadinimai jau pasiūlyti. Kokie jie, D.Naujokienė neatskleidė, informavo, kad tai galėtų būti Tauragės ir Skaudvilės kraštui nusipelniusių moterų pavardės.

– Pasiūlymų tikriausiai bus ir daugiau, kai jau visus turėsime, siūlysime bendruomenėms, kad išsirinktų, – informavo D.Naujokienė.

Viešojoje erdvėje vis nuskamba priekaištas, kad Tauragė vis dar neturi Konvencijos gatvės, šis pavadinimas įamžintų vieną svarbiausių istorinių įvykių. Konvencijos gatvė, pasak D.Naujokienės tikrai bus, jis jau numatyta – ten, kur ir stovi Konvencijos paminklas.

Salomėja Nėris ir Julius Janonis – dviprasmiškai vertinami sovietinio laikmečio poetai. Abu skaudaus likimo, savo eilėmis šlovinę tarybų valdžią. Tačiau ne visos jų eilės, ypač S.Nėries, sovietinės, poetės kūryboje yra ir į oficialius rinkinius nepatekusių, sovietų valdžios „išbrokuotų“ eilėraščių. Ar tikrai būtina keisti S.Nėries gatvės Skaudvilėje pavadinimą? Kultūros skyriaus atstovė pripažįsta, kad ne tik dėl S.Nėries, bet ir dėl J.Janonio kyla dviprasmiškų vertinimų.

– Taip, šių poetų kūryba vertinama nevienareikšmiškai. Istoriniai faktai liudija, kad jie šlovino okupacinę valdžią. Daug skaičiau tiek apie Julių Janonį, tiek apie Salomėją Nėrį. Ir jie, ir jų kūryba visaip vertinama. Todėl ir norime, kad apsispręstų bendruomenė. Prisimenate, Vilniuje buvo kilęs ažiotažas dėl S.Nėries gimnazijos vardo keitimo? Liko nepakeistas. Šiauliuose yra J.Janonio mokykla, taip pat nepakeitė, – svarstė Kultūros skyriaus specialistė.

Koks skirtumas – kosmonautų ar astronautų?

Tauragės Jovarų bendruomenė neskuba „teisti“ Kosmonautų gatvės. Bendruomenės pirmininkė Palmyra Gylienė sako jau senokai sulaukusi ir ne vieno klausimo, ką reikėtų daryti dėl šios gatvės pavadinimo, kalbėjosi su bendruomenės nariais, tačiau dar neapsisprendė. Ilgametė bendruomenės vadovė išsakė savo nuomonę – žodis „kosmosas“, jos akimis, nėra tik sovietinis, nieko blogo jame ji neįžvelgia, o keičiant gatvės pavadinimą tik kiltų bereikalingų rūpesčių. Be to, ši gatvė neilga, joje – vos apie 20 gyvenamųjų namų.

– Nelabai turėjom laiko susirinkti, vasara. Bet savo asmeninę nuomonę kai kuriems nariams aš išsakiau. Man Kosmonautų pavadinimas visai nebaisus. Ir nelaikau jo sovietiniu. O pakeitus pavadinimą žmonėms reikės tvarkyti dokumentus, galbūt keisti deklaruotos gyvenamosios vietos adresą, pirkti naujas lenteles. Jei jau būtų kokio Stalino ar Lenino, tai tikrai reikėtų keisti. Bet kas dėl Kosmonautų… – abejoja P.Gylienė.

Bendruomenės pirmininkė, Jovarų mikrorajone gyvenanti jau daugiau nei 20 metų, neprisimena, kada gatvė buvo pavadinta Kosmonautų ir ar šitas pavadinimas gali būti susijęs, pavyzdžiui, su sovietų sąjungos kosmoso užkariavimo pasiekimais.

– Jau kai aš apsigyvenau, Kosmonautų gatvė buvo. Jovarai statėsi maždaug prieš 60 metų. Kai statėsi, tuomet ir pavadino. Žmonėms tai tik sukeltų papildomo vargo. Kam jis? Koks skirtumas – ar kosmonautas, ar astronautas? Neįžvelgiu čia jokio sovietizmo. Mano asmenine nuomone, kartais nueinam į lankas. Bet mes vis tiek apsitarsim. Tik, žinoma, susirinks bendruomenės taryba, ne visi gyventojai. Visuotinio susirinkimo dėl to tikrai nešauksim. Gal pereisim per Kosmonautų gatvę, paklausim žmonių, – svarstė bendruomenės pirmininkė.

S.Nėries gatvė Skaudvilėje – bendruomenė pasisako už jos pavadinimo keitimą. Gedimino Dinapo nuotrauka

Formuojasi nuomonė – keisti

O štai Skaudvilės bendruomenė ir jos pirmininkas, savivaldybės tarybos narys Vidas Bičkus nuolankesni – sovietinius poetus reikia palikti praeičiai. Tačiau kad būtų tikslu, Skaudvilėje svarstoma surengti visų miesto gyventojų apklausą. Kada tai bus padaryta, V.Bičkus kol kas neapsisprendė, tačiau įsitikinęs, kad dėl pavadinimo nuspręsti vien bendruomenės tarybai būtų per drastiška. Bendruomenė norėtų, kad surengti apklausą pagelbėtų savivaldybės administracija.

– Ar reikia keisti gatvių pavadinimus, aptarėm bendruomenės susirinkime. Bet vien bendruomenės nuomonė neatspindi viso miesto žmonių nuomonės. Bendruomenei priklauso tik 68 gyventojai. Bet tam tikra nuomonė formuojasi. Didžioji dalis, jei būtų tokia iniciatyva, keitimui pritartų, – patikino V.Bičkus.

Julius Janonis – skaudaus likimo tarybinis poetas, ar keisti jo vardu pavadintą gatvę, turės apsispręsti gyventojai. Gedimino Dinapo nuotrauka

Skaudvilės bendruomenės pirmininkas ir pats linkęs keisti sovietinių poetų pavardėmis pavadintų gatvių pavadinimus. Juo labiau dabar, kai vyksta karas Ukrainoje.

– Tai, ką Ukrainoje išdarinėja Rusija, aišku visiems, aiškiau negali būti. Todėl turime atsikratyti šešėlio. Aš tikrai gerbiu tuos autorius, bet tikiu, kad galime rasti ir mūsų krašto asmenybių, kuriuos galėtume įprasminti, ir be jokių juodinimų sovietinius poetus palikti istorijos užmarštyje, – mano V.Bičkus.

Ir S.Nėries, ir J.Janonio gatvės Skaudvilėje neilgos. S.Nėries gatvėje gyvena šešios šeimos, J.Janonio gatvėje panašiai.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

4 komentarai

  1. Po Gagarino skrydžio, raudonieji Laisvės gatvę pervadino į Gagarino g., o šalia atsirado Kosmonautų g., kad sovietiniam kosmonautam nepritūktų šlovės. Po nepriklausomybės atgavimo, vieną pavadinimą atkūrėme. Kam toliau šlovinti sovietus?

  2. Palikit ramybej tuos gatviu pavadinimus ar turi daug pinigeliu viskam persirasyti po pavadinimo pakeitimo.Tai yra istorija kuria kazkas nori perasyti.Gal ir Sapokos istorijos knygas naikinam.

  3. Anonimas on

    Jūs patys kosmonautai, neturit ką veikt?O mūsų pepoete Salomèja Nėrį palikit ramybėj, kiek galima tyčiotis? Parazitai.

  4. Nesvarbu on

    Mane, kaip jauną žmogų, stebina, kad sovietinio palikimo skubama atsikratyti kažkokiais kosmetiniais pakoregavimais ten, kur jis niekam netrukdo. O štai tikrų problemų, sovietinio palikimo, neskubama liesti. Pavyzdžiui, prievartinio vaikų migdymo darželiuose pietų metu, kalimo atmintinai eilėraščių mokykloje, vertimo skaityti vaikus tam tikras knygas ir pan.

Palikite komentarą