fbpx

Audinių parodą įvertino ir J.Statkevičiui talkinusi audėja

Dalintis:

Sekmadienį minint Gedulo ir vilties dieną Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta audinių paroda „Babutės raštų pynė“. Surinkta per 570 lovatiesių, staltiesių, rankšluosčių. Daugumą parodai skolino ir dovanojo Norkaičių audėjos ar jų palikuonys. Dirbinių įvertinti atvyko ir žinoma audėja Zita Paulinkienė bei Žemaitijos nacionalinio parko atstovė Aldona Krupelytė.

Kaip parodos metu pasakojo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vadovė Jurgita Brazauskienė, nė pati negalvojo, kad pavyks surinkti tiek daug eksponatų. Per karantiną pradėjus darbą, vos per kelias savaites ji surinko per kelis šimtus įvairiausių audinių. O artėjant parodai beveik pavyko pasiekti 600.

– Pradėjau važinėti po Norkaičius, žmonės man daug pasakojo. Esu labai dėkinga tiems, kurie davė šitą auksą parodyti visiems, kurie pasitikėjo ir paskolino. Važiavau, klausiau, krausčiau svetimas spintas. Gavom ir dovanų kai kuriuos audeklus. Žmonės pasakojo istorijas apie audėjas, kai kurios istorijos tragiškos ir liūdnos. Jos buvo labai darbščios, ne su kaimyne kavą gėrė, o kūdikius užmigdžiusios ausdavo. Ūgtelėję vaikai padėdavo, kartais vyrai pykdavo, kad jos tiek laiko skirdavo šiam darbui, – susirinkusiems kalbėjo J.Brazauskienė, kuriai audinius rinkti padėjo ir Pagramančio regioninio parko kultūrologė Lina Misiulytė.

Paskelbta, kad daugiau nei 570 darbų surinkti iš 27 kaimų. Dvi audėjos esančios iš Dzūkijos, o trečia iš Vilkaviškio rajono – norkaitiškės, kuri atitekėjo į Tauragės rajoną. Visi kiti audiniai yra Tauragės regiono audėjų. Iš viso demonstruojami audiniai yra 47 pateikėjų, o 34 pateikėjai – norkaitiškiai.

Apžiūrint parodą buvo matyti ir ryškių, neįprastų spalvų. Vienas melsvas, kone elektrinis, atrodytų, lyg su šilku austas. Tačiau parodos lankytojams atskleista, kad tokias spalvas išgaudavo iš lininio špagato, kurį plaudavo, dažydavo ir ausdavo, mat šilko nebuvo paprasta gauti.

Įrengtame kambarėlyje pagarbiai padėtas juodas, žalia spalva ataustas divonas, vadinamas žėlaunu. Pasakota, kad juo buvo puošiamas automobilis, kuriuo vežti Norkaičių kaimo velionys į Amžinojo poilsio vietą.

Bene įstabiausias parodos eksponatas buvo tamsi staltiesė su Gedinimo stulpais. J.Brazauskienė pasakojo sužinojusi, jog ją iš tremties savo žmonai parvežė Antanas Rimkus. Vyras staltiesę pagamino iš įvairių likučių.

– Žiūrėdama į tuos divonus, matau jų istorijas. Ačiū tiems, kurie pasakojo ir net ašarą braukė, o aš išvažiavau juos susikrovusi ir apsidžiaugusi, – emocingai džiaugsmu dalijosi Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vadovė.

Parodos apžiūrėti užsuko gargždiškė audėja Zita Paulikienė, kurios audiniais savo rūbų kolekciją puošė Juozas Statkevičius. Audėja atviravo iki šiol nebandžiusi austi lovatiesės.

– Mačiau labai daug našlaičių ornamento – mes našlaitėm vadinam, kur matyti keturi lapukai. O puošti gėlėmis pledai tikriausiai austi su lenta. Čia jau darbelio nemažai ir paprastai talkindavo vaikai. Lovatiesių audimas yra gan vyriškas darbas, reikėjo jėgos nemažai, kad būtų tvirtas audeklas, – dėstė Z.Paulikienė.

Amatininkės teigimu, kuo siauresnis rankšluostis, tuo jis senesnis. Tokie šiurkštūs rankšluosčiai buvo į naudą – veidai buvo gražūs ir jokių šveitimų ar grožio salonnų nereikėję.

Žemaitijos nacionalinio parko vyriausioji specialistė Aldona Krupelytė tikino, kad raudona spalva seniai naudota audiniuose.

– Audėjos amatas labai sunkus. Gudrūs visi dabar prieiti ir pašaudyti prie staklių, bet reikia metmenis turėti, stakles paruošti. Tai ne viena audėja tą darydavo, susirinkdavo kelios padėti. Ir kraičio skrynion ne mama pakraudavo, o pati mergelė prisiausdavo. Jau kokia mandresnė ūkininkaitė samdydavo, kad jai suaustų kraičio skrynią, – sakė A.Krupelytė.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Palikite komentarą