Buvusių direktorių teisiniai ginčai su savivaldybe nesibaigia

Dalintis:

Tauragės savivaldybės sprendimas, pertvarkant rajono mokyklų tinklą, iš pareigų atleisti mažųjų mokyklų vadovus ir pačią savivaldybės administraciją, ir darbo netekusius pedagogus įklampino teismuose. Gaurės pagrindinės mokyklos direktoriaus Kęstučio Makausko atleidimo iš pareigų ginčas pasiekė Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, tačiau ir ši institucija taško dar nepadėjo. Bylos nagrinėjimas grįžta į Klaipėdos apygardos teismą.

Gaurės pagrindinės mokyklos direktorius Kęstutis Makauskas šias pareigas ėjo 32-ejus metus. Darbo neteko 2020 metų rugpjūtį, savivaldybei nusprendus šią mokyklą paversti Jovarų pagrindinės mokyklos skyriumi. K.Makauskas teismo prašo pripažinti jo atleidimą iš darbo neteisėtu ir panaikinti 2020 m. rugpjūčio 25 d. Tauragės rajono savivaldybės mero potvarkį dėl atleidimo iš Gaurės pagrindinės mokyklos direktoriaus pareigų. Grąžinti jį į buvusias pareigas K.Makauskas neprašo, tačiau siekia prisiteisti vidutinį darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos laiką. Be to, K.Makauskas reikalauja išmokėti jam 6 mėnesių vidutinio jo darbo užmokesčio kompensaciją – kiek daugiau nei 6500 Eur, atlyginti patirtą neturtinę žalą – 5000 Eur bei bylinėjimosi išlaidas. Jei savivaldybė bylą pralaimėtų, iš mokesčių mokėtojų lėšų pedagogui tektų sumokėti solidžią sumą.

Kęstutis Makauskas teismui nurodo, kad atleidžiant iš pareigų įspėjime buvo nurodyta tuo metu buvusi laisva darbo vieta, į kurią jis galįs pretenduoti konkurso būdu, – Tauragės sporto centro vadovo pareigos. Tačiau K.Makauskas teigia negalėjęs pretenduoti į šias pareigas, nes jo įgyta kvalifikacija jų neatitiko. Kitos pareigos, K.Makausko teigimu, jam nebuvo pasiūlytos.  K.Makausko pedagoginio darbo stažas – 38 metai, jis ne kartą buvo skatintas, jo veikla vertinta teigiamai, tačiau jo kandidatūra užimti direktoriaus pavaduotojo ugdymui postą net nebuvo svarstoma. Jis teigia taip pat nebuvęs informuotas, kad tuo metu Jovarų pagrindinėje mokykloje buvo laisva matematikos mokytojo pareigybė. Pedagogas esą būtų sutikęs dirbti matematikos mokytoju, kadangi jo specialybė – matematika ir fizika. Be to, kaip teismui nurodo K.Makauskas, iš darbo jis buvo atleistas nedarbingumo metu, taip pažeidžiant Darbo kodekso nuostatas.

Kęstučio Makausko ieškinį nagrinėjęs Tauragės apylinkės teismas 2021 m. sausio 26 d. jį atmetė, konstatuodamas, kad ieškovo pozicija byloje yra nenuosekli, kadangi ieškiniu ieškovas ginčija savo atleidimą iš darbo teigdamas, jog iš darbo buvo atleistas neteisėtai, tačiau neprašo jo grąžinti į darbą, o prašo priteisti Darbo kodekso nustatytas išmokas. Kaip dar vieną argumentą teismas nurodė tai, kad K.Makauskas pasinaudojo valstybės teikiama garantija – ilgalaikio darbo išmoka, kuri mokama darbuotojams, atleistiems iš darbo teisėtai, ir kuri, pripažinus ieškovo atleidimą iš darbo neteisėtu, jam nepriklausytų. Teismas tokį ieškovo elgesį vertino kaip jo atleidimo iš darbo teisėtumo pripažinimą. Tauragės apylinkės teismo sprendimą K.Makauskas apskundė Klaipėdos apygardos teismui.

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs bylą pagal ieškovo apeliacinį skundą, 2021 m. gegužės 6 d. nutartimi panaikino Tauragės apylinkės teismo sprendimą ir perdavė bylą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Aukštesnės instancijos teismas atsižvelgė į tai, kad K.Makauskas buvo atleistas nedarbingumo metu ir konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė Darbo kodekso nuostatas dėl darbuotojo atleidimo laikinojo nedarbingumo metu ir padarė nepagrįstą išvadą, jog darbo sutartis nutraukta pagrįstai.

Tačiau byla į Tauragės apylinkės teismą taip ir negrįžo. Šįkart teismo nutartį apskundė atsakovai – Tauragės savivaldybė, savivaldybės taryba ir meras. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jie prašė panaikinti Klaipėdos apygardos teismo sprendimą ir palikti galioti Tauragės apylinkės teismo sprendimą.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, nagrinėdamas bylą, iškėlė dar vieną klausimą – kilus ginčui, neaišku, kas vis dėlto atleidimo metu buvo K.Makausko darbdavys – savivaldybės taryba ar mokykla, kuriai jis vadovavo. Teismo teigimu, apeliacinės instancijos teismui netinkamai nustačius K.Makausko darbdavį, Klaipėdos apygardos teismo nutartis turi būti naikintina visa apimtimi, o bylą šis teismas privalo nagrinėti iš naujo.

Praėjusią savaitę Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nagrinėjo ir analogišką su buvusio Batakių pagrindinės mokyklos direktoriaus Rimvydo Varanavičiaus atleidimu susijusį ginčą. Nutartis bus skelbiama artimiausiu metu.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Komentarų: 1

Palikite komentarą