„Čekiukų“ skandalo herojai į rajono biudžetą grąžino 30 tūkstančių eurų

Dalintis:

Žurnalisto Andriaus Tapino inicijuotas projektas „Skaidrinam“ skina pirmuosius vaisius ir Tauragėje – į rajono biudžetą praėjusios kadencijos Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai grąžino beveik 30 tūkstančių eurų. Ir tai dar tik pradžia – šaltiniai „Tauragės kurjeriui“ pranešė, kad prokuratūros atliekamo viešojo intereso gynimo tyrimo rezultatų nusigandę politikai savivaldybei neteisėtai pasisavintas lėšas grąžina dalimis. O štai pati savivaldybė, tiksliau, jos vadovai, tyli it vandens į burnas prisisėmę – kas ir kiek į biudžetą grąžino pasisavintų išmokų, neatskleidžia. Esą to daryti neleidžia prokuratūra.

Informacijos nepateikė

Šaltinis iš savivaldybės „Tauragės kurjeriui“ pranešė apie pirmuosius realius projekto „Skaidrinam“ rezultatus Tauragėje. Praėjusios kadencijos tarybos nariai pradėjo grąžinti į savivaldybės biudžetą vadinamąsias kanceliarines išmokas, už kurias jie daugiausiai pirko kurą, nuomojo automobilius ir atseit tūkstančius kilometrų nuvažiuodavo pas rinkėjus net per koronaviruso pandemiją, kai susitikimai, renginiai ir net tarybos posėdžiai gyvai nevykdavo. Neatmetama, kad savivaldybės buhalterijai politikai pateikdavo net ne savo mokėjimo kvitus.

Šių metų gegužę Klaipėdos apygardos prokuratūra dėl galimai neteisėtai pasisavintų rajono biudžeto lėšų ir pažeisto visuomeninio intereso pradėjo viešojo gynimo tyrimą. Jis dar nebaigtas.

„Tauragės kurjeris“ Tauragės rajono savivaldybės administracijai išsiuntė oficialią užklausą, kiek praėjusios kadencijos Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai, įskaitant merą, į rajono biudžetą grąžino jiems išmokėtų lėšų ir kas konkrečiai šias lėšas grąžino.

Iš savivaldybės atstovo spaudai Kasparo Bertašiaus atskriejo toks atsakymas: „Nepaisant gautos pirminės audito išvados, Klaipėdos apygardos prokuratūroje ir toliau yra atliekamas su jūsų prašomais pateikti dokumentais susijęs tyrimas. Atsižvelgiant į tai, negalime jums pateikti prašomų dokumentų, kadangi su jais dirba atsakingos institucijos, kurios dar nėra pateikusios galutinės išvados“.

Audito neviešina

Auditą už visus ketverius praėjusios kadencijos metus, kaip per tą laikotarpį savivaldybės tarybos nariai naudojo jiems skirtas išmokas ir ar pateikė teisingus mokėjimo kvitus, Klaipėdos apygardos prokuratūros nurodymu atliko Tauragės savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba. Šios tarnybos vadovė Kostė Čiapienė „Tauragės kurjerį“ informavo, kad jo procedūros jau baigtos, o audito rezultatai ir išvados pateiktos viešojo gynimo tyrimą atliekančiai Klaipėdos apygardos prokuratūrai. Visi šios tarnybos atliekamų auditų rezultatai paprastai yra viešinami, paviešintas turi būti ir šis. Tačiau iš atostogų grįžusi K.Čiapienė pranešė, jog kol kas audito išvados visuomenei nebus pasiekiamos.

„Prokuratūra raštu mus informavo, kad tyrimas dėl viešo intereso pažeidimo nėra baigtas, o mūsų atlikto audito ataskaita yra viešojo intereso tyrimo medžiagos dalis ir prašė atlikto audito rezultatų neviešinti, kol tyrimas nėra baigtas“, – „Tauragės kurjeriui“ elektroniniame laiške rašo tarnybos vadovė K.Čiapienė.

Tyli ir meras

Kadangi nieko detaliau sužinoti nepavyko nei iš savivaldybės atstovo spaudai, nei iš Kontrolės ir audito tarnybos vadovės, raštu kreipėmės į Tauragės rajono savivaldybės merą Dovydą Kaminską, kuris praėjusią kadenciją visas „kanceliarines“ išmokas taip pat išnaudojo beveik iki cento. Tačiau viešumą ir skaidrumą deklaruojantis rajono vadovas taip pat atsitvėręs tylos siena.

Paklaustas, ar jis grąžino į biudžetą nors kiek jam praėjusią kadenciją išmokėtų „kanceliarinių“ išmokų ir jei taip, kiek ir kodėl grąžino, D.Kaminskas atsakė vienu sakiniu: „Atsakingos institucijos dar nėra pateikusios galutinės išvados apie šią situaciją, todėl plačiau pakomentuoti situacijos negaliu“.

Į apklausas kvies jau netrukus

Nieko nuostabaus. Negali, tai negali. Kaip žinia, plačiau politikai komentuoja tik jiems politiškai naudingas naujienas. Plačiau pakomentavo prokuratūra.

„Tauragės kurjeris“ susisiekė su viešojo gynimo tyrimui dėl išmokų Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariams teisėtumo vadovaujančio Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiąja prokurore Kornelija Rušinaite. Apie jokius draudimus Tauragės savivaldybei skelbti žiniasklaidai su tarybos narių išmokomis susijusią informaciją prokurorė neužsiminė. Vyriausioji prokurorė informavo, kad savivaldybė prokuratūrai pateikė dar ne visus prašomus dokumentus. Šiuo metu K.Rušinaitė atostogauja, todėl išsamesnių detalių apie tyrimą patarė teirautis tyrimą atliekančios prokurorės Ginos Skersinskytės.

Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė G.Skersinskytė „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad praėjusios kadencijos Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai į rajono biudžetą jau grąžino 29 738 eurus. Iš viso per kadenciją tarybos nariams jų veiklai vykdyti buvo išmokėta 469 tūkstančiai eurų.

– Taip, yra tarybos narių, kurie grąžina tas lėšas. Tik šiuo metu mes tikrinam visus mums pateiktus dokumentus. O jų labai daug, todėl kažko labai detalizuoti negaliu. Yra tokių, kurie patys įsivertino ir grąžino. Pagal audito ataskaitą matome, kad tarybos nariai ne viską grąžina. Šiuo metu mes tą informaciją tikrinam ir vertinsim, žiūrėsim, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo prokurorė G.Skersinskytė.

Kaip atskleidė prokurorė, lėšas į rajono biudžetą dalimis grąžina beveik visi tarybos nariai, kurie jomis naudojosi, tačiau pavardžių neatskleidė. Keletas tarybos narių „kanceliarinių“ išmokų buvo atsisakę.

– Visi po kažkiek grąžina, kas didesnę, kas mažesnę sumą. Kol kas nenorime atskleisti pavardžių, nes tyrimas dar vyksta ir su tarybos nariais dar bendrausime, – sakė prokurorė.

Prokurorė G.Skersinskytė informavo, kad kol kas dar neapklaustas nė vienas Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys. Tą padaryti planuojama artimiausiu metu. Pasak prokurorės, tyrimo apimtis didelė, mokėjimo kvitų labai daug.

– Bendrausime su tais politikais, dėl kurių veiksmų mums kils klausimų, – sakė prokurorė.

Kiek dar tyrimas truks, G.Skersinskytė nedetalizavo – jis gali užtrukti ir keletą mėnesių, ir iki metų pabaigos.

Paukščiai į pietus, politikai į apklausas

O Andrius Tapinas praneša ir kitas projekto „Skaidrinam“ naujienas: „Paukščiai ruošiasi į pietus, o tarybų nariai į apklausas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo žurnalistas. Šiuo metu 11 tyrimų dėl tarybų narių išmokų galimo neteisėto panaudojimo yra pradėjusi Specialiųjų tyrimų tarnyba, keletą tyrimų atlieka prokuratūros.

„Kaip pareiškėją prokuratūros atstovai mane informuoja, jog dėl duomenų gausos ir kitų priežasčių tyrimų terminai pratęsiami, bet dar nė vienas nėra nutrauktas. Prieš kelias savaites STT naujajam vadovui Linui Pernavui pristačiau ir tolimesnius „Skaidrinam“ planus, kadangi jau pradėjom parengiamuosius darbus rudeniui: rugsėjį–spalį planuojame pateikti 7 rajonų tarybų narių išlaidų analizę, gauti dokumentus iš 9 naujų rajonų savivaldybių, radus įstatymų pažeidimų požymių kreiptis į teisėsaugos institucijas, nuolat priminti ir reikalauti partijų reakcijos ir atsakomybės už jau paviešintus ir viešinamus faktus, pradėti „Skaidrinam“ darbą nauja kryptimi, kur, atrodo, su viešaisiais pinigais irgi galėjo būti elgiamasi kaip su savais“, – praneša A.Tapinas.

***

Žurnalisto komentaras. 30 tūkstančių eurų, grąžintų į rajono biudžetą, – sąlyginai nedidelė suma. Tačiau kaip pasakytų A.Tapinas, šie pinigai gali virsti suoliukais viešosiose miesto erdvėse, knygomis bibliotekai ir kitais maloniais dalykais rajono gyventojams. Neatmetama, kad panaudotų pinigų politikai grąžins ir daugiau. Tačiau juokingiausia, kad visi jie labai bijo viešumo – prieš rinkimus prisistatę mums kaip skaidrūs ir sąžiningi dabar kažkodėl baiminasi pasisakyti, kad ne visada elgėsi sąžiningai.

Ne praėjusią, bet dar ankstesnę kadenciją vadinamųjų kanceliarinių išmokų buvo atsisakę kiek daugiau tarybos narių – vienu metu penki. Girdamiesi tokiu sprendimu politikai net buvo surengę viešąją pasigyrimo akciją – už esą jų biudžetui sutaupytus pinigus buvo nupirkta lovelių vienam vaikų darželiui. Feisbuke geradariai prikrovė nuotraukų, kaip vaikučiai ir auklėtojos jiems už tai dėkoja. Buvo gražu iki graudulio (žinoma, ironizuoju). Tačiau tokia akcija buvo vienintelė. Vėliau ir tarybos narys, kuris šių lėšų neėmė, teliko vienintelis. Tiesa, dar vienas susirgo ir jomis nebesinaudojo. Matyt, politinė reklama per darželį dividendų daug neatnešė.

Ką atskleidžia į biudžetą grįžusios lėšos – kad jos buvo pasisavintos (kažkodėl nedrįstu rašyti „pavogtos“). Politikai tai suprato, žinojo ir imdami šiuos pinigus. Neprireikė nė prokurorų pagrūmojimo, kad šie pinigai grįžtų į savivaldybę. Todėl svarbiausias čia turbūt vienintelis klausimas – ar tais, kurie ėmė, vėliau išsigando būti nubausti ir grąžino, mes galime toliau pasitikėti, juk jie priima svarbiausius rajono gyventojams sprendimus – uždaro mokyklas, stato arenas, asfaltuoja gatves, skirsto visiems šiems projektams pinigus.

Yra toks geras posakis – pasitikėk, bet tikrink. Todėl skaidrinsim toliau.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

3 komentarai

  1. Na, jei meras ir kt. naudoję tarybos nario veiklai skirtas lėšas, kas yra legalu ir vieša, negali teikti informacijos apie tai ar grąžino panaudotas lėšas, reiškia jam pateikti įtarimai, o įtariamasis turi teisę neteikti informacijos apie savo paties padarytą nusikalstamą veiką. Na, bet čia manau yra bendras jų visų sutarimas, tiesiog prisidengiant tyrimu, jokios info neteikti, tame sk. ir tos, kuri yra vieša ir prokuratūra jos neriboja 😉

  2. Juozas Astrauskas on

    Juozas Astrauskas .Turiu visiškai nieko negalinčią , neveiksnią žmoną Virginiją Astrauskienę , kurią būtina nors kartą per savaitę išvežti į gamtą pakvėpuoti grynu oru , bet tai mums padaryti labai sunku , beveik neįmanoma nors gyvename pirmame aukšte , bet norint patekti į lauką būtina įveikti laiptinėje 7 laiptelius ir dar tris iki šaligatvio ,- viso 10 laiptelių .2022 metų liepos 07 dieną Tauragės savivaldybei parašėme prašymą Nr.13 x -10 DĖL BŪSTO PRITAIKYMO .Praėjo daugiau kaip metai .Buvo net kelios komisijos , kurios vis žadėjo mūsų prašymą tenkinti , deja tai tik pažadai ,- nes patenkinti PRAŠYMĄ visiškai savo kūno nevaldančiai Virginijai Tauragės savivaldybė daugiau kaip per metus laiko nesukrapštė keletos šimtukų eurų , kai tie patys klerkai per tuos metus be gėdos jausmo apvaginėjo visus tauragiškius …Paskutinės komisijos metu man žodžiu buvo nurodyta , kad
    mirus žmonai man apie tai pranešti Tauragės savivaldybės socialiniam skyriui .

Palikite komentarą