Per pusantro mėnesio nuo karo Ukrainoje pradžios Tauragės užimtumo tarnyba įdarbino 26 ukrainiečius. Įmonės, įdarbinančios nuo karo bėgančius žmones, sulaukia valstybės paramos, bet darbo jėga iš Ukrainos mažai domisi. Verslas ukrainiečiams siūlo dirbti pagal individualios veiklos sutartis, kurios pabėgėliams visiškai nesuprantamos.
Nori užsidirbti, bet klientų trūksta
Nuo karo Ukrainoje pradžios Tauragės rajone apsigyveno 431 pabėgėlis iš Ukrainos. Net trečdalis jų – nepilnamečiai, kurių dalis jau lanko rajono mokyklas. Į Tauragę atvyko daugiau moterys ir pensinio amžiaus vyrai. Vienos su vaikais likusios moterys darbo ieško per socialinius tinklus, siūlo grožio paslaugas, gamina maistą į namus. Pasak manikiūrą privačiuose namuose atliekančios pabėgėlės iš Ukrainos, atsistoti ant kojų nelengva – iš karo zonos ji išvyko tik su pasu ir grynaisiais, kuriuos turėjo namuose, net nepasiėmusi būtiniausių daiktų.
– Gyvenome Krivoj Roge, 10 metų dirbau grožio salone, dariau manikiūrus ir pedikiūrus. Neturėjau nuosavo salono, bet turėjau nuolatines klientes. Iš pradžių su 12 metų dukra atvykome į Lenkiją, iš ten į Alytų, o iš Alytaus atvažiavome į Tauragę, bet jau radau kur gyventi Klaipėdoje. Kraustysimės ten. Miestas didesnis, galimybių daugiau. Neturiu čia pažįstamų ir draugų, turiu kažkaip atsistoti ant kojų. Suprantu, kad neuždirbsiu tiek, kiek Ukrainoje, bet bent jau būtiniausioms išlaidoms būtų gerai turėti, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo Anita.
Moteris internetu susipirko naudotus būtiniausius įrankius manikiūrui atlikti, užsisakė nagų lako ir jau priima pirmąsias klientes.
– Ukrainiečių pabėgėlių grupėje socialiniame tinkle pasiskelbiau, kad galiu daryti manikiūrus. Moterys iš Ukrainos padėjo rasti įvairius internetinius turgelius ir į mano skelbimą daugiausia atsiliepė moterys iš Klaipėdos. Tauragėje taip pat skelbiausi, bet atsiliepė tik trys, – pasakojo meistrė, už paslaugą prašanti 10 eurų.
Anita svajoja, kad per dieną galėtų priimti 8 klientes. Kol kas jokio verslo pažymėjimo ji neturi.
– Esu užsirašiusi konsultacijai į valdišką įstaigą, tikiuosi, kad paaiškės, kaip galiu savo veiklą čia įteisinti, – viliasi Anita.
Pasiryžusi dirbti bet ką
Kovo 24-ąją į Tauragę su 12 metų dukra ir dviem draugėmis atvyko ir ukrainietė Tatjana Moroz. Moteris su šeima gyveno šalia Kyjivo ir pirmąjį karo rytą bandė pasitraukti į saugesnę vietą.
– 5 valandą ryto prasidėjus sprogimams, pasiėmėme pasus, vaistinėlę ir išvažiavome į sodybą už 120 kilometrų. Mums atrodė, kad ten bus saugiau, ten kaimas netoli Baltarusijos sienos, nesitikėjome, kad puolimas prasidės būtent čia. Po kelių dienų patekome į okupaciją. Kaime šeimininkavo rusai. Jie susistatė kiemuose tankus taip, kaip mes grįžę pastatome mašinas. Kol tankai buvo prie gyvenamųjų namų, Ukrainos kariai negalėjo į juos šaudyti, – prisimena Tatjana.
Moteris okupuotame kaime su šeima gyveno dvi savaites.
– Rusai braudavosi į namus, kurie jiems patikdavo. Gyventojams liepdavo išeiti, pasakydavo, kad čia gyvens kareiviai. Vogė iš žmonių maistą, daiktus. Mums pavyko pabėgti, kai Raudonasis Kryžius atidarė humanitarinį koridorių. Turėjome pereiti tris rusų blokpostus. Atėmė iš mūsų telefonus. Pinigų ir kitų daiktų atiduoti neliepė. Vaiko telefoną paslėpėme ir jį pavyko prasinešti. Į Tauragę atvažiavau, nes čia gyvena mano anytos pusseserė. Ji mus su dukra priėmė, – pasakojo darbo Tauragėje ieškanti moteris.
Kartu su ja į Lietuvą atvykusios dvi draugės kartu su vaikais apsigyveno Tauragės parapijos namuose. Vaikai nelanko Tauragės mokyklų. Jų ugdymas vyksta internetu.
– Užsiregistravau Tauragės užimtumo tarnyboje, bet dar negavau jokio darbo pasiūlymo. Esu pasiruošusi dirbti bet ką. Ukrainoje dirbau prekyboje, buvau ir pardavėja, ir parduotuvės vadybininkė. Kalbu tik ukrainietiškai ir rusiškai, kitų kalbų nemoku. Esu baigusi manikiūro ir pedikiūro kursus, darydavau privačiai grožio procedūras, todėl tikiuosi, kad ir Tauragėje sulauksiu klienčių, – viliasi Tatjana.
32-ejų metų moteris pasiryžusi tvarkyti tauragiškių namus, dirbti kitus namų ruošos darbus ir taip užsidirbti pragyvenimui. Karo pabėgėlė tikisi Tauragėje ilgai neužsibūti, bet gyventi tik iš gerų žmonių aukų nenori.
– Vyrui pavyko sudėti mano darbo priemones į siuntinį ir jį išsiųsti. Dar negavau, bet tikiuosi, kad greitai gausiu ir galėsiu tvarkyti tauragiškėms nagus. Iš pradžių kainos bus mažesnės nei kitur. Manikiūrą žadu daryti už 10 eurų, pedikiūras kainuos nuo 15 iki 20 eurų. Tauragėje gyvena labai malonūs žmonės. Jie mūsų neatstumia, padeda, pataria. Labai esu dėkinga jiems už tai, – sako pašnekovė ir tikina, kad užsidirbti nori jau vien todėl, kad kainos Lietuvos parduotuvėse didesnės nei gimtinėje.
Pasak Tatjanos, pas mus ypač brangios higienos prekės.
Nori įdarbinti – nežino kaip
Grožio salono „Grožio terapijos centras“ atstovė Loreta Trakšelienė pasiryžusi įdarbinti bent dvi grožio specialistes iš Ukrainos, bet susiduria su biurokratiniais sunkumais.
– Mes dirbame pagal verslo liudijimą ir paprašėme rajono vadovų išaiškinti, kaip įdarbinti ukrainietes. Galėtume priimti manikiūrininkę, kirpėją. Dabar lauksime keletą savaičių, kol bus sureguliuota teisinė sistema. Geriau žmonės dirbtų ir užsidirbtų, mažiau jų išlaikymas valstybei kainuotų. Aš sakau paprastai – net ant smailiausios viršūnės yra vietos. Tilpsime visi, – įsitikinusi L.Trakšelienė.
Dar dvi ukrainietės – mama ir dukra dirba viename grožio salone Veterinarijos gatvėje. Mama Natalija atlieka manikiūrą ir kaip tik šiuo metu socialiniuose tinkluose rašo, kad norėtų nusipirkti nebrangų dulkių rinktuvą. Natalija 15 metų vadovavo privačiam grožio salonui Ukrainoje. Šiandien moteriai klienčių netrūksta, bet labiausiai ji norėtų kuo greičiau grįžti namo.
Tauragėje apsistojusius ukrainiečius vienijančioje socialinio tinklo grupėje feisbuke „Tauragės saulėgrąža“ moterys siūlo įsigyti namuose gaminamo maisto: ukrainietiškų virtinukų, blynelių, pyragų ir tortų, už užmokestį moterys pasiruošusios tvarkyti biurų patalpas ar nuosavus namus.
Dar vieno grožio salono Tauragės priemiestyje vadovė sako taip pat svarsčiusi galimybę salone įdarbinti karo pabėgėles, bet minties atsisakė pasitarusi su artimaisiais.
– Jei suteikčiau darbo vietą, moterims vis tiek būtų sunku rasti klienčių. Jei paprašyčiau kitų specialisčių pasidalinti kontaktais, atimčiau darbą iš jų. O kur dar mokesčiai. Kai paskaičiuoji, norint įsitvirtinti, susipirkti priemones ir dirbti, Lietuvoje turi praeiti bent metai. Apie jokį pelną iki tol kalbos net nėra. Viskas atiduodama mokesčiams ir priemonėms, – sakė grožio salono savininkė.
Pasak jos, jei norisi padėti karo pabėgėliams, būtų gerai juos įdarbinti bent už minimumą.
– Pas mano brolį kaip tik apsigyveno pabėgėlių šeima. Mes radome moteriai darbą virtuvėje. Ji gauna oficialų atlygį ir tai yra parama, – sakė verslininkė.
Gerai apmokamo darbo mažai
Balandžio 1 d. duomenimis, Užimtumo tarnyboje registruoti 62 karo pabėgėliai iš Ukrainos, apsistoję Tauragės rajono savivaldybėje. Pasak Užimtumo tarnybos specialistų, rajone yra 20 darbdavių, kurie į 43 laisvas darbo vietas įdarbintų ne tik Tauragės rajono gyventojus, bet ir ukrainiečius. Siūlomos plastikinių gaminių surinkėjo, suvirintojo, valytojo, šaltkalvio, transporto priemonių dažytojo, virėjo, siuvėjo, vairuotojo, mokytojo, darbų vadovo, fasuotojo, gydytojo, informacinių technologijų sistemų administratoriaus, kepėjo, kineziterapeuto, kosmetologo, pardavimo atstovo, pastolininko, statybininko, stogdengio, įrenginio operatoriaus darbo pozicijos. Vidutinis siūlomų pozicijų atlyginimas – apie 1400 eurų neatskaičius mokesčių.
14 darbą Tauragėje radusių ukrainiečių įdarbinti siuvėjais, mokytojais ar mokytojų padėjėjais, kepėju, konditeriu, virėju, gelbėtoju, plastikinių gaminių surinkėju, tinklų gamintojais.
Iš viso Užimtumo tarnyboje registruoti 2108 darbo neturintys Tauragės rajono gyventojai, o laisvų darbo vietų – 137. Iš viso Lietuvoje šiuo metu yra per 6 tūkstančius darbo ieškančių ukrainiečių. Darbdaviai siūlo 4500 darbo vietų, bet įdarbinimo specialistai pabrėžia, kad aukštos kvalifikacijos darbo daugumai rasti bus nelengva. Užimtumo tarnybos duomenimis, maždaug 40 procentų užsiregistravusių ukrainiečių turi aukštąjį arba kitokį kvalifikuotam darbui tinkantį išsilavinimą.
Komentarų: 1
Velniop juos visus iš čia! Susigrąžinkime pirmiausiai savo emigrantus!