Tauragiškė Edita Gaižauskienė, dirbanti Lauksargių globos namuose, nebijo gyvenimo iššūkių, net pati jų ieško. Žiemos maudynės tvenkinyje, sportas, užsiėmimai su senjorais… Galiausiai gyvenimo vingiai atvedė ir į ekspediciją – pėsčiomis aplink Baltijos jūrą tauragiškė iškeliauja šiandien.
Ekspedicija liko be komandos
Praėjusių metų lapkritį Tauragėje lankėsi tuomet dar tik būsimos „Išsaugokime Baltiją“ ekspedicijos iniciatorius, VšĮ „Už švarią Lietuvą“ įkūrėjas Giedrius Bučas. Jis pristatė ekspedicijos tikslus, kalbėjo apie planuojamą maršrutą, o prie ekspedicijos prisijungti siekusi tauragiškė Edita Gaižauskienė ragino aukoti ekspedicijai geriant kavą ir valgomų puodelių.
„Kol kas vyksta ekspedicijos komandos atranka, kviečiame žmones dalyvauti. Tai nebus tik pasivaikščiojimas – iškeliausime kovo 11-ąją ir planuojame per 250 dienų apeiti visą Baltiją, bendrauti su vietos bendruomenėmis. Siekiame šviesti visuomenę“, – tuomet apie būsimą Baltijos švarinimo ekspediciją „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo G.Bučas.
Tąkart į žygeivių komandos sudėtį E.Gaižauskienė nepateko, tačiau įsibėgėjusi vasara ir nužygiuoti kilometrai daug ką ekspedicijoje pakeitė. Jos iniciatorius G.Bučas liepos pirmosiomis dienomis liko vienas ir ėmė rinkti komandą iš naujo. Likimas pasisuko taip, kad E.Gaižauskienė sulaukė kvietimo. „Tauragės kurjeriui“ pašnekovė sakė, kad sulaukusi kvietimo pajuto vidinę ramybę, lyg būtų pagaliau užbaigtas didelis darbas.
– Liepos 25 dieną išskrendu, 26 dieną vienaip ar kitaip susitiksime su Giedriumi. Skrendu ne viena, o su didžiule palaikymo komanda. Kai Giedrius paskelbė, kad lieka vienas, prisidėti prie ekspedicijos apsisprendė „Vyrų kalvės akademijos“ jaunuoliai, – sakė E.Gaižauskienė. – Aš žinau, kur einu, ir einu visiškai savanoriškais pagrindais. Taip, įvertinau viską, nes turiu savus įsipareigojimus. Išeinu neapmokamų atostogų keturiems mėnesiams. Man ši misija svarbi.
Prieš akis – tūkstančiai kilometrų
Nuo pradžių ekspediciją stebėjusi E.Gaižauskienė pasakojo, kad kovo 11-ąją iš Smiltynės išėjusi komanda nuveikė nemažai darbų – atliko paplūdimių tyrinėjimus, susitiko su ne viena bendruomene, kurios kaskart šiltai priimdavo žygeivius. Tačiau atviravo mananti, kad toks iššūkis – sudėtingas tiek fiziškai, tiek emociškai.
– Juk susitinka visai skirtingi žmonės, kurie turi dieną-naktį būti kartu. Jie praėjo Lenkiją, Daniją, Vokietiją, atkeliavo į Švediją. Kasdien turėjo migruoti pagal turimą maršrutą ir buvo momentų, kai vietoje 30 suplanuotų kilometrų teko eiti visus 50, nes papuolė kokia nors draudžiama teritorija ir teko eiti aplinkiniais keliais, – kalbėjo pašnekovė.
Edita neslepia puikiai suprantanti, kad teks atsisakyti kasdienių įpročių, mat ne visada bus patogi vonia ar plaukų džiovintuvas, ne visada lepins oro sąlygos, tačiau tikina, kad misija jai svarbi.
– Švedijoje būsime iki rugpjūčio 15 dienos, migruosime viršun, galiausiai pasieksime Suomiją. Rugsėjo 8 dieną suplanuotas didžiulis renginys, tada keliausime link Estijos, Latvijos ir planuojama lapkričio 30 dieną pasiekti Klaipėdą, – pasakojo Edita, užsimindama, kad jai su kitais ekspedicijos dalyviais teks nueiti apie 3 tūkst. kilometrų.
– Mūsų dabar bus labai mažai, bus sunkiau pasiekti masę žmonių. Tačiau ir toliau planuojam atlikti tyrinėjimus. Giedriui vienam buvo labai sunku, bet jis tęsė žygį ir vienas, bendravo su žmonėmis, kilometrai jam dubliavosi. Turėjo būti ypatingai sunku, bet jei tiki, tada eini iki galo. Man sakė, kad čia mano gyvenimo kelionė, bet iš tiesų – tai ne apie mane, o apie mus visus, apie Baltiją, prie kurios mes gyvename, – mintis bėrė E.Gaižauskienė.
Siūlo edukuoti be radikalių reikalavimų
Edita sutinka su ekspedicijos iniciatoriaus Giedriaus mintimis, kad žmones tvariam gyvenimui ir mažesniam vartojimui skatinti reikia juos edukuojant. Nėra būtinybės švaistytis radikaliais reikalavimais. Nerealistiška manyti, kad žmonės ims ir atsisakys automobilio visai. Tačiau tausoti automobilio padangas galima tiesiog reguliariai pasitikrinant jų slėgį – jei jis vienodas ir pakankamas, tai padangos tarnaus ilgiau. Siekdama tvarumo Edita išbandė ir ypatingą energijos užtaisą – vietoje kavos renkasi puodelį mačios, Japonijoje auginamą žaliąją arbatą.
– Kažko ypatingai kelionei nesiruošiu, sportuoju kaip visada. Tik truputį mitybą keičiu – nesu visai mėsėdė, tačiau suprantu, kad ekspedicijoje daugiau vegetariškas maistas bus. Priimu tai, kaip naują patirtį. Geriant mačią energijos užtenka visai dienai, tikrai daug ilgiau, nei po puodelio kavos. Dar svarbu apranga – ją parūpino visos ekspedicijos rėmėjas „Hiatus“, – vardijo E.Gaižauskienė, netrukus keliausianti į numatytą žygio vietos tašką.
Į Tauragę pašnekovė grįžti planuoja po kiek daugiau nei 4 mėnesių. Juokaudama sako, kad teks apsieiti be įprasto manikiūro ir plaukų džiovintuvo, šmaikštavo, kad gal bent Estijoje pavyks patekti į kirpyklą, o jei ne – ekspedicijos vadovas užtikrino turintis plaukų kirpimo mašinėlę.
– Turėsim visi nusiimti visas kaukes, karūnėles, išdidumus ir palikti namuose. Čia ne apie individualybę, tai yra apie mus, gyvenančius prie Baltijos. Per pavyzdžius, asmenines patirtis reikia skleisti žinią, – pokalbio pabaigoje sakė Edita, paragindama bent retkarčiais atsisakyti kavos puodelio kavinėje ir paaukoti ekspedicijai „Išsaugok Baltiją“.
Žygeivių nuotykius galite sekti puslapyje www.savebaltic.eu, taip pat „Facebook“ puslapyje „Save the Baltic Sea“. Naujienomis aktyviai dalintis pažadėjo ir Edita Gaižauskienė savo asmeniniame „Facebook“ profilyje.
Komentarų: 1
zmones neturi uzsiemimo tai sugalvoja nesamoniu, cirkas be pinigu,