Eidami pasivaikščioti pasiimkite šiukšlių maišą

Dalintis:

Masinė švarinimo akcija „Darom“ dėl karantino šiemet vyks rudenį. Pavasarinę talką „Iš gamtos – po šiukšlę“ organizuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba. Ji ragina miškų, laukų ir slėnių lankytojus išnešti rastas pavienes šiukšles, o įdomiausios nuotrauką atsiųsti konkursui „Įspūdingiausia šiukšlė“. Pagramančio regioninis parkas pritaria akcijai ir žmones, kuriems rūpi Žemės ateitis, kviečia rinkti šiukšles.

Europos saugomose teritorijose laikomasi principo: ką atsinešei į gamtą, tą reikia išsinešti. Siekiama, kad tokio įpročio laikytųsi ir lietuviai, todėl pažintiniuose takuose ir prie gamtos paveldo objektų šiukšliadėžės specialiai nestatomos. Gamtininkai neturi galimybių iš miško tankmės ar pelkių išvežti sukrautų atliekų, žvėrys jas ištąso. Kiekvienas po iškylavimo gamtoje privalo susirinkti ir išsinešti nereikalingą tarą ir plastiką.

Tauragės krašte netrūksta šiukšlintojų – miškininkams ir seniūnijoms nuolat tenka iš pamiškių, pakelių ir poilsiaviečių rinkti padangas, buitinės technikos, išardytų automobilių bevertes atliekas. Pavasarį sudilusių padangų prirenkamos pilnos priekabos. Gamtininkai teigia, kad padaugėjo atvejų, kai namus remontuojantys žmonės statybines atliekas verčia ant miško kelių, net suartų laukų. Teršėjai neaplenkia ir Pagramančio regioninio parko.

– Kai nebuvo privalomo šiukšlių mokesčio, tai šiukšlintojų buvo labai daug. Įvedus mokestį, šiukšlių pamiškėse sumažėjo. Pastaraisiais metais stebime, kad atliekų vėl daugėja. O kodėl taip yra – neįsivaizduojame. Mes patys, darbuotojai, važiuojame ir renkame, – kalbėjo regioninio parko direkcijos vadovas Sigitas Mėlinavičius. – Aš pats vakar per porą valandų, važiuodamas palei Norkaičius, pakrante, grįždamas palei Rekstukų mišką, pririnkau pilną džipo priekabą šiukšlių. Seniai tiek mačiau atliekų. Prie Jūros žvejai ir poilsiautojai išmeta depozitinę tarą, palieka maišelių, miške pilna padangų, kavos puodelių, greitojo maisto indelių.

Nors karantino laikotarpis, gamtininkai ragina jungtis prie iniciatyvos ir kaskart, einant pailsėti ir pasigrožėti gamta, pririnkti nors vieną nedidelį maišelį atliekų. Juk dažnai akiratin papuola daug pavienių šiukšlių žydinčiose pievose, bundančiose pelkėse ar žalioje miško paklotėje, prie vandens telkinių. Miškininkai primena, kad šia akcija labiausiai padėsime gyvajai gamtai: vabaliukams, smulkiems graužikams, paukščiams, kurie labiausiai nukenčia nuo plastiko. O juk plastikas suyra per kelis šimtus metų.

Nacionalinis saugomų teritorijų lankytojų centras prašo atsiųsti (lankytojucentras@vstt.lt) rastos keistos šiukšlės nuotrauką – visos nuotraukos bus paskelbtos feisbuko paskyroje, o nugalėtojui įteikta knyga gamtosaugos tema.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą