Grūdininkai nusivylę – pajamos nepadengė išlaidų

Dalintis:

Ruduo įpusėjo, tačiau dar ne visi grūdai nukulti. Javapjūtę ūkininkai sėkmingai įveikė, tačiau grikiai dar bręsta laukuose. Kaip visada jie bus tinkami kulti tik po pirmųjų šalnų. Grūdininkus šių metų derlius nelabai džiugina – vėl visas gautas pajamas teks investuoti.

Supirkimo kainos mažesnės

Sartininkuose grūdų ūkį įkūręs Vitalijus Vorobjovas kasmet sėja pagrindines kultūras: rapsus, vasarinius ir žieminius kviečius, vasarinius miežius, avižas, žirnius. Kasmet vykdo sėjomainą. Javapjūtę jaunas vyras senokai užbaigė, todėl spėjo įvertinti derlių ir pajamas.

– Šiemet buvome užsėję apie 120 ha plotą rapsais, kviečiais, miežiais. Daugiausia sėjom žieminių kviečių. Kuliant buvo trikdžių, bet baigėme sėkmingai. Lyginant su pernai, šiemet apie 20 procentų mažiau prikūlėme. Kokybė grūdų panaši, tokia, kaip ir pernai. Kokybė nustatyta antros klasės. Rapsų sėklų aliejingumas neblogas. Palyginus šių metų supirkimo kainos gerokai mažesnės, nei buvo pernai. Šiemet ir derliaus mažiau, ir supirkimo kainos mažesnės. Jos mažesnės tikriausiai dėl Ukrainos. Jau pernai trąšų kainos buvo stipriai išaugusios, – grūdų derlių vertino V.Vorobjovas.

Vitalijui Vorobjovui patinka ūkininkauti – jis pats sėja, prižiūri ir kulia grūdus

Ūkininkas patikino, kad didžiąją dalį grūdų jau pardavė. Nors šiemet planuoto derliaus Vitalijus nesulaukė, vilties kitąmet sulaukti gausesnio derėjimo nepraranda, todėl sėjos plotų nemažins.

Viską, ką uždirbo, investuos

Pagramančio krašte jaunasis ūkininkas Nojus Mockus jau šešerius metus grūdus sėja 120 ha. Visą nukultą derlių jis jau spėjo parduoti, laukuose belikę grikiai, kadangi jie kuliami po šalnų. Nojus pasakojo, kad pabandė kulti vieną grikių laukelį, bet įsitikino, jog dar per anksti.

– Laukiam šalnų, tada nukulsim grikius. Šiemet auginom žieminius kviečius, pupas, grikius ir vasarinius rapsus. Žieminių pasėlių derlius truputį viršijo vidurkį, o vasariniai pasėliai tai labai prastai užderėjo. Daug įtakos padarė pavasario sausra. Šiemet prikūliau 30 proc. mažiau nei įprastai. Turėjau šiek tiek išankstinių sutarčių, tai buvo dar patenkinamai, bet kai su laiku viskas krenta, tai sunkokai. Trąšos buvo pirktos brangiai, tai ekonominiai galai nebesueina. Grūdų kokybė kaip ir pernai: aukščiau viduriuko, bet ne pati geriausia, kviečių buvo antra klasė, – situaciją atskleidė N.Mockus, patikinęs, kad ką uždirbo viską teks investuoti.

Nojus Mockus prie savo grūdų sandėlio

Nerijus Mockus planuoja kitąmet grūdų sėti tiek pat, sako neturįs kito pasirinkimo. Ūkininko teigimu, supirkimo kainos nėra labai mažos, bet kadangi labai brangiai mokėjo už trąšas, jos nepadengia išlaidų. Užpernai grūdų supirkimo kainos buvo dar mažesnės, bet ir trąšos pigesnės. Pastaruoju metu situacija rinkoje gerokai pasikeitusi. Nojus tvirtino, kad konkurencija grūdų rinkoje nemaža ir jis puikiai tai jaučia.

Įtakos turi ir karas Ukrainoje

Tauragės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Petras Kulikauskas sako, kad ūkininkai Tauragės krašte prikūlė įvairiai. Sąjungos vadovas domisi, kaip šiemet jiems sekėsi.

– Mes – ne išskirtiniai, situacija ta pati, kaip visoje Lietuvoje. Kokybė visų prastesnė, eina į žemesnę klasę ir derlius šiek tiek mažesnis po sausrų. Pagal dirvožemį sausra vienus daugiau paveikė, kitus – mažiau, todėl galutiniai skaičiai labai skirtingi. Supirkimo kainos taip pat netenkina ūkininkų lūkesčių, jie labai nusivylę ir nerimauja, kaip pavyks finansinius srautus susidėlioti, – grūdininkų problemas atskleidė Ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Pasak P.Kulikausko, ne vietinė konkurencija koreguoja grūdų supirkimo kainas. Jas lemia konkurencija Europoje, Ukrainos grūdų importo kelias rinkai taip pat įtaką daro.

– Mes nedalyvaujame nacionalinėje – Lietuvos rinkoje, mes dalyvaujame Europos, viso pasaulio rinkoje. Tai didžiosios rinkos diktuoja supirkimo kainas, vietinė konkurencija jokios įtakos nedaro. Tauragės rajone grūdų ūkių daugėja labai neženkliai, tie patys ūkininkai žemes atnaujina, pievas aria ir didesnius plotus įsisavina. Vienas kitas ūkininkas padidina plotus augalininkystės kryptimi, o ne gyvulininkystės. Pas mus daugiausia mišrūs ūkiai, – pastebėjo P.Kulikauskas.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

7 komentarai

  1. Nu jau nusipirkit pasata o ne ford ranger. Su zmonemis nesiskaito buozes.

Palikite komentarą