Įprastas gyvenimas pamažu grįžta ir į maldos namus. Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus ir Tauragės evangelikų-liuteronų bažnyčios kunigas Mindaugas Dikšaitis garantuoja – apeigos bažnyčiose organizuojamos laikantis visų Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų, o tikinčiųjų bendruomenės laikosi vadovybių priimtos laikinos tvarkos.
Valo po kiekvienų mišių
Karantino laikotarpiu, pasak klebono Mariaus Venskaus, sunkiausia buvo matyti išsigandusius ir nusiminusius žmones: verslininkus, besijaudinančius dėl verslo, darbuotojus, susirūpinusius, kaip reikės išlaikyti šeimas, senjorus, nuliūdusius dėl to, kad negali ateiti į bažnyčią pasimelsti.
Nuo gegužės 10-osios tikintieji pakviesti sugrįžti į maldos namus – nuotoliniu būdu mišios nebetransliuojamos. Švč. Trejybės bažnyčia asmeninei maldai atvira visą dieną. Viduje laikomasi saugaus atstumo, parūpinta dezinfekcinio skysčio, švęsto vandens specialiuose induose nėra, Komunija priimama į rankas. Atėjusieji su pirštinėmis vis tiek privalo jas dezinfekuoti. Prieš Komuniją rankos dar kartą purškiamos dezinfekciniu skysčiu.
Prie įėjimo bažnyčioje stovintis patarnautojas įeinantiesiems primena pasinaudoti dezinfekciniu skysčiu. Po kiekvienų mišių, ne tik ryte ir vakare, valomi suolai ir kiti paviršiai, prie kurių galėjo prisiliesti žmonės.
– Patarnautojai, zakristijonas po mišių dezinfekciniame skystyje sudrėkintais didžiuliais rankšluosčiais valo viską, net suolai lieka šlapi. Aš bijau, kad pasibaigus karantinui suolai nebūtų lyg specialiai paruošti dažymui, gali nebelikti dažų sluoksnio, – kalbėjo klebonas M.Venskus. – Labai patys saugomės ir kitus saugome. Tokio gausaus būriavimosi bažnyčioje, koks buvo iki pandemijos, dar nėra. Džiugu matyti, kad žmonės elgiasi atsakingai, laikosi atstumo, neignoruoja kaukių.
Pasitaiko, kad tikintieji Komunijos paplotėlį paima ne į delnus, kaip reikalauja nauja tvarka, o pirštais. Klebonas M.Venskus to nelaiko nepagarba, sako, kad tikintieji taip elgiasi jaudindamiesi ir stengdamiesi, jog paplotėlis neiškristų iš delno.
Švč. Trejybės bažnyčioje šiuo metu jau vykdomos visos apeigos. Liepos mėnesiui numatyta nemažai santuokų ir krikšto švenčių. Laidotuvių, metinių, mišių už gyvuosius ir mirusiuosius, krikšto tvarka nepakitusi. Vyksta ir katechezės mokymai. Per savaitę planuojama nuotoliniu būdu ar lauke susitikti ir pabendrauti su vaikais, jie atliks išpažintį.
– Dėl Pirmosios Komunijos informacija bus pateikta per tikybos pamokas ir parapijos paskyrą feisbuke. Ji vyks mažomis grupelėmis (10–15 vaikų) šeštadienį ir sekmadienį, kad šeimos galėtų šventiškai pavakarieniauti, kad nereikėtų paskubomis po darbo, – kalbėjo klebonas. – Birželio mėnesį per dvi savaites Pirmosios Komunijos pakviesim apie 120 vaikų.
Laisvas kas antras suolas
Ir Tauragės Martyno Mažvydo evangelikų-liuteronų bažnyčioje pamaldos vyksta nuo gegužės 10-osios. Tikinčiųjų bendruomenė gausiai į bažnyčią dar nesirenka, o ir kunigas Mindaugas Dikšaitis ragina dar neskubėti į maldos namus.
– Esame ir vietų bažnyčioje sumažinę, tik kas antras suolas laisvas. Atėjusi šeima gali sėdėti kartu, svarbiausia, kad svetimi žmonės nebūtų arti vieni kitų. Nesinorėtų, kad bažnyčia taptų užkrato epicentru, todėl laikomės Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtų rekomendacijų, naudojame saugumo priemones, – kalbėjo kunigas. – Yra padėta dezinfekantų, žmonės dėvi kaukes, po pamaldų dezinfekuojame suolus ir kitus paviršius.
Pasak M.Dikšaičio, dabar bažnyčioje ir netilptų visa gausi Tauragės evangelikų-liuteronų bendruomenė. Netrukus prasidės kapinių šventės, kunigas primena tiems, kam reikalinga malda, ateiti į kapines – juk pamaldų klausytis lauke saugiau. Evangelikai-liuteronai laikosi tradicijos, pagal kurią mišios organizuojamos kapinėse. Bažnyčios vadovybė leido sakramentą duoti tikintiesiems į rankas.
– Šventosios vakarienės sakramentą daliname neįprastai, nors toks būdas Vakaruose praktikuojamas. Dabar įmerkiame Kristaus kūną (duoną) į taurę ir paduodame žmogui į ranką, – kalbėjo kunigas. – Prieš tai prašome žmonių einant prie altoriaus dezinfekuoti rankas padėta specialia priemone. Prie altoriaus prieina po vieną arba vienos šeimos nariai. Tikimės, kad greitai galėsime grįžti prie įprastos tvarkos.
Visi bažnyčios renginiai iki birželio 1 d. atšaukti, prireikus šis laikotarpis bus pratęstas. Šiuo metu vyksta tik pamaldos. Kas gegužę buvo užsirašę krikštui, santuokai, šventę atidėjo iki rudens. Po karantino sušvelninimo pirmoji krikšto ceremonija numatyta birželio viduryje. Konfirmacijai vaikai ruošėsi nuotoliniu būdu.
– Sekmadienį buvome susitikę su tėvais, kalbėjome, kad laikantis saugaus atstumo, paruošę daugiau vietos, pastatę daugiau suolų, ją galime organizuoti, – sakė M.Dikšaitis. – Šį sekmadienį vaikai jau rinkosi bažnyčioje, po pamaldų jiems pamokėles pravedėme lauke. Konfirmacija vyks birželio pabaigoje, tikimės, kad iki tol didžioji grėsmė jau bus praėjusi.