Jau registruojami erkių sukeliami susirgimai

Dalintis:

Gamtininkai tikina, kad po šiltos žiemos erkių aktyvusis laikotarpis prasidėjo labai anksti. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento specialistai atskleidė, kad per šiuos metus Tauragės rajone jau užfiksuoti šeši susirgimai erkių sukeliama Laimo liga. Tačiau pavojaus varpais skambinti dar anksti, mat pernai tuo pačiu laikotarpiu buvo užfiksuota daugiau susirgimų.

Atrodo, koronavirusas pasiglemžė visą dėmesį, nuošalin nustumdamas daugeliui gerai žinomas ir pavojingas kitas ligas, kaip antai erkinį encefalitą ar Laimo ligą. Šių ligų sukėlėjos erkės paplitusios visoje Lietuvoje, o kai kurie gamtininkai drąsiai tvirtina, jog šiemet jų gerokai padaugėjo. Tam galimai įtakos turėjo buvusi šilta žiema, kuomet oro temperatūra vargiai krito žemiau nulio.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės padalinio (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Jolanta Norbutienė teigė, kad šiemet iki gegužės mėnesio pradžios Tauragės rajone jau užregistruoti 6 susirgimai Laimo liga. Laimei, erkinio encefalito atvejų kol kas nepasitaikė. Pernai per tą patį laikotarpį gauta informacija apie 8 susirgimus Laimo liga.

„Iš viso Tauragės rajone 2019 metais užregistruoti 83 Laimo ligos atvejai (18,3 atv./10 tūkst. gyv.), 35 atvejais daugiau nei 2018 metais. 2018 metais registruoti 48 Laimo ligos atvejai. Lyginant 2018-2019 metų sergamumą erkiniu encefalitu, praėjusiais metais buvo registruota 15 atvejų, o 2018 metais buvo registruoti 5 atvejai“, – atskleidė J.Norbutienė.

Paprastai NVSC specialistai vykdo erkių stebėseną, kuomet jos renkamos pasirinktoje vietoje ir yra skaičiuojamos. Tačiau šiemet visą specialistų darbo laiką ir dėmesį pasiglemžė koronaviruso pandemija. Praėjusiais metais erkės Tauragės rajone buvo renkamos Oko miške, kur vietovė mažai paveikta žmogaus veiklos, tačiau netrūksta užsukančių pasivaikščioti. Vieno kilometro miško atkarpoje tąkart per 18 kartų buvo surinkta 41 erkė. Tačiau jos nebuvo tiriamos dėl Laimo ligos ar erkinio encefalito užkrato.

NVSC viešinamame žemėlapyje pažymėtos vietovės, kuriose žmonės užsikrėtė erkių platinamomis ligomis. Jame matyti, kad erkiniu encefalitu buvo užsikrėsta Tauragėje, Dacijonuose, Sakalinėje, Zaltriškiuose, Kuisiuose, Griežpelkiuose, Žukuose, Žygaičiuose, Skaudvilėje. O štai Laimo ligos užsikrėtimo atvejų gausu įvairiuose Tauragės rajono kampeliuose.

J.Norbutienė primena, kad nuo erkinio encefalito efektyviai apsaugo skiepai, tačiau nuo Laimo ligos skiepų nėra ir vienintelis būdas šios ligos išvengti – vengti susidūrimo su erkėmis. Prieš einant į gamtą svarbu tinkamai apsirengti – vilkėti šviesius rūbus, ilgomis rankovėmis, kurios priglunda prie riešo, prie kojų apačios prigludusias kelnes. Galvą denkite prigludusia kepure ar skarele. Visada pravers ir specialus repelentas, kuriuo purškiamos atviros kūno vietos bei rūbai. Beje, erkinio encefalito plitimo laikotarpiu rekomenduojama vartoti tik pasterizuotą ar virintą karvių, ožkų pieną.

Ką daryti, jei vis dėlto erkė įsisiurbė? Ją ištraukti reikia nesukiojant, staigiu judesiu su paprasčiausiu pincetu, nenaudojant riebalų ar kitų pašalinių dirgiklių – jie tik suaktyvina erkės mitybą. Apie mėnesį laiko būtina stebėti įkandimo vietą.

Pastebėtina, kad susirgus erkiniu encefalitu gali atsirasti staigus karščiavimas ar kiti į gripą panašūs simptomai. Tad kreipiantis į šeimos gydytoją būtina paminėti ir apie erkės įkandimą.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą