Kai kurių kandidatų biografijos verčia iš koto: vogė, mušė ir vairavo girti

Dalintis:

Kovo 5-ąją Tauragės rajono savivaldybės tarybos mandatų sieks ir 13 už baudžiamuosius nusikaltimus teistų kandidatų. Kai kurių teistumai išnykę, kai kurių vis dar tebegaliojantys. Gausiausia nusikaltimus įvykdžiusių kandidatų – Darbo partijos sąraše. Nuteisti kandidatai praeityje mušė žmones, vogė, vairavo neblaivūs, neteisėtai disponavo akcizais apmokestinamomis prekėmis. Kodėl partijos rizikuoja įrašyti į sąrašus abejotinos reputacijos kandidatus? Partijų pirmininkai į šį klausimą atremia – arba nežinojo, kad partiečiai yra teisti, arba laikosi pozicijos – suklysti gali kiekvienas.

Nusikaltimų – visa puokštė

Pagal įsiteisėjusių teistumų kiekį tikra „lyderė“ Tauragėje – Darbo partija. Šios partijos rinkimams teikiamame 13 kandidatų sąraše – beveik pusė, net penki, baudžiamuosius nusikaltimus įvykdę asmenys.

Vienas gausiausių teistumų „derlius“ – šios partijos Tauragės skyriaus pirmininko, 2-uoju numeriu kandidatų sąraše įrašyto Dariaus Šilimaičio krepšyje. Net šeši. Teikdamas kandidato anketą Vyriausiajai rinkimų komisijai, D.Šilimaitis nurodė, kad 1997 m. Tauragės apylinkės teisme buvo nuteistas pagal Baudžiamojo kodekso  271 str. 2 d. (teistumas išnykęs), vos po metų – 1998 m. taip pat Tauragės apylinkės teisme vėl buvo nuteistas pagal tą patį Baudžiamojo kodekso straipsnį (teistumas išnykęs). 2004 m. D.Šilimaitį nuteisė Šilalės apylinkės teismas už tyčinį nesunkų sveikatos sutrikdymą (teistumas išnykęs). Tais pačiais metais politikas teistas Vokietijos teismo (nenurodė, už ką), o 2008 m. Klaipėdos apylinkės teisme jis nuteistas dėl tyčinio viešosios tvarkos pažeidimo. 2010 m. D.Šilimaitis tame pat teisme „užsidirbo“ dar vieną teistumą – už tyčinius melagingus parodymus. 2012 m. jis teistas Švedijoje. Ne prie visų teistumų politikas nurodė, kuo yra nusikaltęs.

Šeštuoju numeriu Darbo partijos sąraše įrašytas Darius Urbutis, nurodęs, kad šiuo metu dirba šaltkalviu, yra teistas du kartus – 2000 metais Raseinių apylinkės teismas jį nuteisė pagal Baudžiamojo kodekso 271 str. 1 d. (teistumas išnykęs), o visai neseniai – 2020 metais Tauragės apylinkės teismas – už tai, kad neblaivus vairavo automobilį, kai girtumas viršijo 1,5 promilės.

Dešimtoji sąraše – niekur šiuo metu nedirbanti Ona Jankauskaitė teista net septynis kartus. Visus kartus Prancūzijoje ir visus kartus už vagystes. Visos vagystės šioje užsienio šalyje įvykdytos 2012–2013 metais.

Dvyliktuoju numeriu sąraše įrašyta virtuvės padėjėja Viktorija Butkienė teista šešis kartus. Keturis kartus – už vagystes Prancūzijoje 2004 metais, 2008 metais už netikrų mokėjimo instrumentų, skirtų atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, gamybą ar neteisėtą disponavimą – Tauragės apylinkės teisme (teistumas išnykęs) ir 2010 metais teista Vokietijoje, tačiau nenurodyta, už kokį nusikaltimą.

Paskutinis sąrašo numeris – 13-as – niekur nedirbantis Dainius Jankauskas teistas tris kartus. 2017 m. Tauragės apylinkės teisme vyras nuteistas už žmogaus sumušimą (teistumas išnykęs), 2018 m. tame pat teisme už tokį patį nusikaltimą (teistumas išnykęs) ir vos po mėnesio – vėl už žmogaus sumušimą (teistumas išnykęs).

Darbo partijos Tauragės skyriaus pirmininkas D.Šilimaitis sako, kad visas savo klaidas pripažįsta ir nuo rinkėjų nieko neslepia.

– Ne taip, kaip kitų partijų kad yra buvę – išrenka, o tik po pusės metų pradeda lįsti galai. Jaunas, kvailas buvau. Visi mano padaryti nusikaltimai nesunkūs, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo D.Šilimaitis.

Paklaustas, kokius nusikaltimus įvykdė Vokietijoje ir Švedijoje, D.Šilimaitis patikino, kad tai buvo jam skirtos baudos už transporto gabenimo ir kelių eismo taisyklių pažeidimus. Tačiau ar tai tikrai baudžiamieji nusikaltimai? D.Šilimaitis tvirtina, kad ne, tik Lietuva juos traktuojanti kaip baudžiamuosius teistumus.

Paklaustas, ar žino apie kitus teistus savo partijos kolegas, D.Šilimaitis patvirtino, kad ne. Esą dabar informaciją patikrins.

Teisti keturi

Socialdemokratų partijos sąraše – keturi teisti kandidatai. Visi – po vieną kartą.

Aukščiausiai sąraše – 8-uoju numeriu įrašytas tauragiškiams puikiai pažįstamas gyvūnų globėjas Sigitas Klymantas. Vyriausiajai rinkimų komisijai jis nurodė, kad 1998 m. Tauragės apylinkės teisme yra teistas pagal Baudžiamojo kodekso 236 str. 2 d. Teistumas išnykęs.

Dešimtuoju numeriu socialdemokratų sąraše įrašyta atvejo vadybininke dirbanti Meritana Jokšaitė 1997 m. Tauragės apylinkės teisme nuteista pagal Baudžiamojo kodekso 246 str. 3 d. Teistumas išnykęs.

29-asis numeris partijos sąraše – 1993 m. Radviliškio apylinkės teisme pagal Baudžiamojo kodekso 90 str. 3 d. nuteistas verslininkas Stasys Vaigauskas. Teistumas išnykęs.

43-iasis socialdemokratų sąraše – 2006 m. Klaipėdos apygardos teisme už neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis nuteistas Albinas Stasiulis. Šis nusikaltimas laikomas sunkiu. Teistumas išnykęs.

Socialdemokratų partijos Tauragės skyriaus pirmininkė, kandidatė į merus Rita Grigalienė klausimų paprašė raštu, pasiteisinusi, kad kalbėti su žurnaliste negali, nes yra labai užimta. Paklausta, ar žinojo apie keturių partiečių teistumus ir kodėl juos įtraukė į sąrašą, atsiuntė atsakymą:

„Taip žinojau. Jūsų minimų asmenų teistumai yra labai seniai pasibaigę. Žmonės kartais suklysta, o tai buvo prieš dešimtmečius, bet tai nereiškia, kad visuomenė nuo jų turi atsiriboti. Visi jie puikūs žmonės, šalies patriotai, kompetentingi savo srities profesionalai. Nei man, nei partijos bičiuliams nekilo jokių abejonių, kad jie negalėtų dalyvauti rinkimuose. Esame partija, kuri eina su šūkiu „arčiau žmogaus“ ir būtų keista, jei už kažkada jaunystėje padarytas klaidas šiandieną būtume priešiškai nusiteikę šių asmenų atžvilgiu“.

„Man sakė, kad buvo pagavęs vagį“

Regionų partijos rinkiminiame sąraše – du teisti kandidatai.

24-uoju numeriu įrašytas verslininkas Sigitas Bruklis 2018 m. Tauragės apylinkės teisme yra nuteistas už žmogaus sumušimą (teistumas dar neišnykęs, galioja iki 2024 m.). 2020 m. S.Bruklis vėl sumušė žmogų. Už tai taip pat nuteistas Tauragės apylinkės teisme (teistumas galioja iki 2024 m.).

46-asis numeris Regionų partijos kandidatų sąraše – vairuotoju dirbantis Vitalijus Gotautas. 2000 m. Šiaulių apylinkės teismas jį nuteisė pagal Baudžiamojo kodekso 271 str. 2 d. (teistumas išnykęs), tais pačiais metais už tokį patį nusikaltimą vyras teistas Tauragės apylinkės teisme (teistumas išnykęs). 2002 m. Tauragės apylinkės teisme V.Gotautas teistas pagal Baudžiamojo kodekso 246-1 str. 1 d. (teistumas išnykęs).

Regionų partijos Tauragės skyriaus pirmininkas, kandidatas į merus Sigitas Kancevyčius, paklaustas, ar žino, kad jo partijos sąraše yra du teisti kandidatai, patikino žinąs tik apie vieno asmens – S.Bruklio teistumą. Tačiau tik apie vieną šio politiko įvykdytą nusikaltimą.

– Man sakė, kad jis buvo pagavęs vagį ir įkrėtė jam. Dėl kito kandidato nieko nežinojau, – sakė S.Kancevyčius.

Kodėl į kandidatų sąrašą apskritai apsispręsta įtraukti teistus žmones? S.Kancevyčius sakė, jog kai sutarė su šiais asmenimis, kad jie sutinka su Regionų partijos sąrašu kandidatuoti į savivaldybės tarybą, jis nieko nežinojo apie jų teistumus, o kai jau jie pateikė savo duomenis Vyriausiajai rinkimų komisijai, juolab dabar, per vėlu būtų su jais atsisveikinti.

– Ką padarysi, ne vienas mes gyvenime pridarome klaidų. Visko pasitaiko. Noriu pabrėžti rinkėjams, kad yra toks puikus būdas rinkimų metu, kaip reitingavimas. Mūsų sąrašas labai ilgas – balsuodami galite pasirinkti penkis jums labiausiai patinkančius kandidatus, – rinkėjams patarė S.Kancevyčius.

Partijos kandidatė į merus: „Negalima smerkti visą gyvenimą“

Du teisti asmenys įrašyti į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos kandidatų sąrašą. 19-uoju numeriu įrašytas mokytojas Mindaugas Macijauskas 2012 m. Šilalės apylinkės teisme buvo nuteistas už žmogaus sumušimą ir įžeidimą. Teistumas išnykęs.

32-asis šios partijos sąraše – ūkininkas Linas Jonča 1998 m. Šalčininkų apylinkės teisme teistas pagal Baudžiamojo kodekso 82 str. 1 d. (teistumas išnykęs).

Šios partijos kandidatė į Tauragės merus Virginija Eičienė kiek nustebo sužinojusi, kad jos į rinkimus vedamame sąraše yra du teisti asmenys.

– Apie Mindaugą Macijauską žinojau, nes jis ketino kandidatuoti į tarybą ir per ankstesnius rinkimus, bet tuomet teistumo buvo nenurodęs, todėl dalyvauti rinkimuose jam buvo uždrausta. O dabar jau nurodė. Apie Liną Jončą nežinojau, tiesiog nesuseku visų anketų, – sakė kandidatė į merus.

Vis dėlto V.Eičienė įsitikinusi, kad negalima žmonių smerkti visą gyvenimą už seniai įvykdytus nesunkius nusikaltimus.

– Jei žmogus padarė klaidą, negalima iš jo atimti teisės dalyvauti rinkimuose, ypač kai teistumai pasibaigę, – sakė V.Eičienė.

***

Kaip naujienų agentūrai BNS pranešė Vyriausioji rinkimų komisija, savivaldybių tarybų mandatų iš viso siekia 513 teistų asmenų: 433 vyrai ir 80 moterų. Daugiausia teistų asmenų – 80 rinkimuose dalyvauja su Darbo partija. O pagal savivaldybes daugiausia teistų kandidatų yra Šilalės rinkimų apygardoje – 23.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

7 komentarai

 1. Rinkėjas on

  Kokios partijos,tokie ir kandidatai🙈. Mano įsitikinimu griežtai turėtų būti draudžiama kandidatuoti teistiems asmenims!!! Kandidatas turi būti švarus kaip krikštolas,jis turi būti pavyzdys visuomenei,o ne gudriai išmokęs apeiti įstatymus.

 2. Nežinomas on

  Ne visus latrus išvardijo!Kur Stoškuvienė(2 kartus pragėrusi teises) Kur Varanavičius?

 3. Išsigandęs on

  Vargas mums, jei pradės vadovauti teisti. Gyvensime, kaip Pravieniškėse valdant vierchams…

 4. Anonimas on

  ELE……SAVAM KIEME NESUSITVARKO , TIPO VERSLAUJA IR TUO PAČIU Į VALDŽIĄ BRAUNASI…..

 5. SAVAM KIEME NESUSITVARKO….KUR BEDIRBO -PAŠALINTAS UŽ VAGILIAVIMĄ . TIPO VERSLAUJA ?? O DABAR Į VALDŽIĄ BRAUNASI… TAIP IR BĖGA , KUR DIDESNIS IR ILGESNIS EURAS….

 6. Tauragiškė on

  baisiau jau negali buti… valdzios nebera renka kas ka nori

 7. Liberalų partija liko nepaliesta. Gali būt čia nusikaltimų nebuvo.?

Palikite komentarą