Kaip atsirado pirmieji Tauragės miesto heraldikos ženklai

Dalintis:

Spaudoje jau ne kartą rašyta apie Tauragės miesto savivaldos heraldikos ženklus: herbą, vėliavą ir kitus. Tačiau kaip šie heraldikos ženklai buvo kuriami – kokios jų atsiradimo istorijos, kas kūrė šių ženklų projektus, vargu, ar kada skelbta. O istorija labai įdomi.

Buvo 4 variantai

Šių metų kovo 3-iąją sukaks 26-eri metai, kai patvirtintas aukščiausiasis Tauragės miesto reprezentacinis ir garbės ženklas – herbas. Tauragės herbas buvo sukurtas vadovaujantis griežtomis heraldikos taisyklėmis.

Kuriant Tauragės miesto vėliavą, buvo galima rinktis net iš keturių dailininko Juozo Galkaus pateiktų projektų, eksponuoti trys eskizai. Nuotraukose galima pastebėti, kad skiriasi ne tik vėliavų spalvų išdėstymas, bet ir Heraldikos komisijos aprobuoto Tauragės herbo (tauro rago) formos. Bet po ilgų tuometinės Tauragės rajono herbo ir vėliavos parinkimo tarnautojų sueigos, svarsčiusios šį klausimą, apsistota ties dabartinės Tauragės miesto vėliavos projektu.

Ženklelis sukurtas 1995 m.

Dar vienas unikalių tuometinės Tauragės rajono savivaldybės heraldikos ženklų – tai pirmasis Tauragės rajono tarybos nario ženklas. 1995 m. rinkimus į Tauragės rajono tarybą laimėjo Tėvynės  sąjungos (konservatorių partijos) Tauragės skyriaus narių dauguma. Meru buvo išrinktas Klemensas Paulius, mero pavaduotoju – Darius Bredelis, savivaldybės administracijos direktoriumi – Antanas Paliutis. Visą rajono kultūrą tuomet kuravo mero pavaduotojas D.Bredelis, jis tuo metu ėjo konservatorių Tauragės skyriaus pirmininko pareigas.

Tauragės rajono tarybos nariams, žinoma, reikėjo skiriamojo ženklo, tad tuometinis mero pavaduotojas šį reikalą pavedė man, šių eilučių autoriui. Pamenu, kaip mero pavaduotojui tuomet sakiau, kad užtruks laiko, kol surasime ir susitarsime su kuriuo nors vietos dailininku ir sukursime ženklo projektą. Bet  kaip visada valdžia viską nori padaryti greitai, pigiai ir gražiai, tad man buvo duotas nurodymas sukurti ženklą pačiam.

Tarybos nario ženklą tuomet piešiau pačiu paprasčiausiu būdu – spalvotais pieštukais, jokių kompiuterinių technologijų dar nebuvo. Buvau sukūręs keletą projektų, vieną jų, labiausiai patikusį, ir išsirinko ženklo gamintojas. Žinoma, ir ženklelių gamybos technologijų tokių, kokios yra dabar, dar nebuvo, Todėl išsirinktas tas, kokį pagaminti buvo nesudėtinga. Tarybos nario ženklui sukurti buvo panaudotas pirmasis Tauragės miesto herbas.

Dabartiniai Tauragės rajono savivaldybės tarybos narių ženkleliai. TK nuotrauka

Pirmieji antspaudai

Tauragės miesto savivaldos antspaudai buvo kuriami dar seniau – pirmasis maždaug prieš 30 metų. Unikalūs jie buvo tuo, kad buvo pirmieji herbiniai Tauragės antspaudai ir gaminami juvelyrų įrankiais rankiniu būdu.

Aukščiau pavaizduotas  pirmasis herbinis Tauragės antspaudas su senuoju Tauragės miesto herbu. Nors jis ir buvo laikomas savivaldos herbiniu antspaudu, bet tuometinis meras ar kitas asmuo negalėjo jo naudoti, nes nebuvo aprobuotas Heraldikos komisijos. Jį savivaldybė naudojo tik vietiniams jokios juridinės reikšmės neturintiems raštams antspauduoti. Galima sakyti, tai buvo to meto prestižo reikalas, bet kartu ir istorinis įvykis.

Pavaizduotas herbinis antspaudas jau su naujuoju Tauragės miesto herbu, jau legalus ir buvo  skirtas tuometinio mero rengiamiems raštams antspauduoti. Pasikeitus institucijos pavadinimui šis antspaudas buvo sunaikintas pagal visas tuomet galiojusias taisykles. Liko tik projektas.

Šios Tauragės mero regalijos pagamintos maždaug prieš 20 metų. TK nuotrauka

Parengė Kęstutis Norbutas

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą