Kaip elgtis bankrutavus renovacijos rangovui – tik gairės

Dalintis:

Užsitęsusi Dariaus ir Girėno g. 32 namo renovacija paskatino gyventojų nepasitikėjimą už daugiabučių atnaujinimą Tauragės mieste atsakinga savivaldybės kontroliuojama įmone – Tauragės šilumos tinklais. Žurnalistę į susirinkimą su šios įmonės atstovu pasikvietę gyventojai pasidžiaugė – po pastarojo susitikimo pagaliau visose namo laiptinėse iškabinti protokolai. Vis dėlto informacijos apie renovacijos tęstinumą gyventojams trūksta, o šilumos tinklų vadovas Audrius Arcišauskas, gyventojų teigimu, atsakė ne į visus klausimus.

Sprendžia niekuo nerizikuojantys

Name su kiauromis sienomis, skylėtais pamatais, kur aplink – amžina statybų aikštelė, gyvenantys žmonės neatsistebi. Oras puikus, nors imk ir pats užkask žiojinčias duobes, tačiau negalima – privalu viską palikti taip, kaip paliko bankrutavęs rangovas.

– Problema, kad 90 procentų namo gyventojų yra nedideles pajamas gaunantys pensininkai. Ar renovacijos užbaigimo kaina bus didesnė, ar mažesnė, jiems nesvarbu, nes nemokės už tai – jiems bus skiriamos kompensacijos. O štai likę 10 procentų gyventojų turėsime mokėti, todėl mums rūpi, už kokią kainą darbai bus užbaigti. Bet balsų dauguma nusprendžia būtent tie 90 procentų, kuriems balsavimo biuleteniuose net grasinama – jei nesutiks, sumažins kompensacijas, – ne pirmą kartą „Tauragės kurjerio“ žurnalistę pasikvietę į savo namą kalbėjo daugiabučio gyventojai.

Žmonės vis kartojo, kad nebepasitiki savo namo renovacijos administratoriumi – Tauragės šilumos tinklais. Iki šiol gyventojams neatsakyta, kiek daugiabučio namo langų pakeitė pernai bankrutavęs rangovas – klausimas finansiškai gal ir ne toks reikšmingas, tačiau žmonės dvejoja, ar į bendrą renovacijos sąskaitą nebuvo įrašyta ir realiai nepakeistų langų. Gyventojai piktinosi jų renovacijos darbus prižiūrėjusiu šilumos tinklų darbuotoju, kuris esą ir nemandagiai bendravo, ir neatliko savo pareigų – ar jis sulauks kokios nors atsakomybės?

Dariaus ir Girėno g. 32 name nebaigta renovacija. Mortos Mikutytės nuotrauka

Kaip elgtis – praktikos nėra

Tauragės šilumos tinklų vadovas Audrius Arcišauskas patikslino, kad praėjusių metų kovo 31-ąją buvo atlikta 87,19 proc. namo renovacijos darbų.

Tauragės šilumos tinklų vadovas Audrius Arcišauskas. Asmeninio albumo nuotrauka

– Nuo tada daugiau darbų nebuvo aktuota, kadangi buvo šalinami defektai, vykdomi pavieniai darbai, kuriuos reikėjo pabaigti. Iki rugsėjo atvykdavo buvęs rangovas ir atsiskaitinėdavo, pateikdavo informaciją, kada, kas ir kaip bus baigta, – tvirtino A.Arcišauskas.

Paklaustas apie nekompetencija ir nemandagiu elgesiu su gyventojais kaltinamą darbuotoją, A.Arcišauskas patikino negalintis šios informacijos komentuoti – to esą neleidžia asmens duomenų apsaugos įstatymai. Tačiau gyventojų pageidavimu jų namo renovacijos reikalai perleisti kitam darbuotojui.

– Buvo atliekamas vidinis tyrimas. Taip pat primenu, kad gauta žodžiu informacija apsilankymo metu nepasitvirtino. Buvo aktuojami atlikti darbai, už juos toliau atsakomybę neša rangovas. <…> Jis buvo ne kartą žodžiu ir raštu informuotas dėl vilkinamų darbų, jam buvo skaičiuojami delspinigiai. Nuomonę, pageidavimus, norus, prašymus, nuoskaudas ir visa kita turime atskirti ir imtis veiksmų, kad darbai būtų pabaigti, – įsitikinęs A.Arcišauskas.

Į 13 proc. neatliktų namo renovacijos darbų, Tauragės šilumos tinklų vadovo teigimu, įeina statybos organizavimas, rangos darbų vykdymas, priežiūra, defektų šalinimas, garantiniai įsipareigojimai, namo perdavimo eksploatuoti procedūra.

– Tauragėje tai pirmas atvejis daugiabučių namų renovacijoje. Nėra praktikos, tik daliniai aprašai, eiga, – neslėpė pašnekovas, paklaustas, ar yra praktika, kaip elgtis bankrutavus rangovui.

Audrius Arcišauskas patikino, kad kone pusę milijono eurų siekiantis pasiūlymas užbaigti renovacijos darbus šiame daugiabutyje gyventojų reikalavimu atmestas. Rangos darbų pirkimo procedūra nutraukta. Bus skelbiamas naujas darbų pirkimas. Jei pavyktų sklandžiai rasti rangovą, tikėtina, kad darbus jis baigtų per tris mėnesius.

– Po rangos darbų atlikimo turi būti gautas statybos užbaigimo aktas, pateiktas viso projekto garantinis įsipareigojimas, kuris rangovo nemokumo ar bankroto atveju turi užtikrinti dėl rangovo kaltės atsiradusių defektų, nustatytų per pirmuosius tris statinio garantinio termino metus, šalinimo išlaidų apmokėjimą. Kadangi perkame neįprastu būdu, o būsime kaip generalinis rangovas, tai buvo informuoti ir daugiabučio namo bendrasavininkiai, tad po darbų užbaigimo bendrasavininkiai turės nusipirkti ekspertizę ir draudimą, – įvardijo Tauragės šilumos tinklų vadovas.

Tik gyventojų sprendimas

Dariaus ir Girėno g. 32 namo gyventojai, nebežinodami, kieno dar pagalbos prašyti, stebėjosi, kodėl gyventojų susirinkimuose su Tauragės šilumos tinklais nedalyvauja jų namo administratorius – Tauragės butų ūkis. Į daugiabučio gyventojų pasipiktinimą įmonės vadovas Egidijus Vaitiekus atsakė lakoniškai:

– Minėto namo susirinkimas buvo šaukiamas dėl investicinio plano didinimo nebaigtiems darbams atlikti – tai tik gyventojų sprendimas. Klausimus, kuriuos galime išspręsti ir kurie yra mūsų bendrovės kompetencijos ribose – sprendžiame.

Dariaus ir Girėno g. 32 name nebaigta renovacija. Mortos Mikutytės nuotrauka

Mano, kad brangs

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA), teikiančios paramą renovuojamų daugiabučių bendrasavininkiams, Komunikacijos skyriaus vedėja Eglė Pliuskuvienė konstatuoja – bankrutavus rangovui neverta tikėtis mažesnių darbų užbaigimo kainų.

– Pagal statybos rangos darbų sutartį rangovas privalo užsakovui pateikti sutarties įvykdymo užtikrinimą – banko garantiją arba draudimo bendrovės laidavimą. Rangovo bankroto atveju šio užtikrinimo dėka renovuojamo namo gyventojai neturėtų finansiškai nukentėti. Be to, sutartyje reikėtų aprašyti, kaip bus aktuojami (priimami) atlikti statybos darbai. Turėtų būti aktuojami tik pilnai išbaigtų konstruktyvų kokybiškai atlikti darbai. Pavyzdžiui, tai būtų pilnai apšiltinta su pilna apdaila viena fasado siena, pilnai užbaigtas apšiltinti stogas, pilnai įstiklinti balkonai. Rangovo bankroto atveju nepilnai išbaigtų konstruktyvų atliktus darbus būtina kuo skubiau tinkamai užkonservuoti, kad jie nesuirtų ir nereikėtų jų perdaryti, – kalbėjo E.Pliuskuvienė.

Beje, iki šiol Dariaus ir Girėno g. 32 name atlikti darbai, pasak gyventojų, neužkonservuoti. Kas paneigs, kad dėl to neteks kai kurių darbų atlikti iš naujo?

Kaip sako APVA atstovė E.Pliuskuvienė, nuo rangovų bankroto niekas neapsaugotas, o šiuo metu svarbiausia – tinkamai užsifiksuoti neatliktus darbus ir organizuoti naują pirkimą likusiems darbams.

– Situacija sudėtinga, nupirkti dabar sunkiau ir likusių darbų kaina įprastai būna didesnė, nes naujas rangovas prisiima ir atsakomybę dėl namo renovacijos kokybės, – patikino APVA Komunikacijos skyriaus vedėja.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.