fbpx

Kaukių prievolė mokyklose: daug kur tik dėl vaizdo

Dalintis:

Nuo gruodžio 1-osios Vyriausybei įvedus privalomą kaukių dėvėjimą ir pradinukams, Tauragės mokyklose šio nutarimo mažai paisoma. Moksleivių tėvai piktinasi – kaukės vaikams tapo deficitu, o valdžios žadėtas pasirūpinimas apsaugos priemonėmis kol kas tik pažadai.

Tik dėl vaizdo

Pirmadienio rytą prie Tauragės progimnazijų vaikus į mokyklas atvežę tėvai prie pat durų jiems uždėdavo apsaugines veido kaukes. Didžioji dalis vaikų į mokyklą atėjo su suaugusiesiems skirtomis, jiems per didelėmis medicininėmis kaukėmis. Pasak prie Tarailių progimnazijos sutiktos tauragiškės Karinos, tokie valdžios ribojimai jai kelia ir pyktį, ir juoką.

– Mano pirmokui šiandien pirmoji pamoka kūno kultūros. Dabar vaikas į mokyklą užeis su kauke, o tada iškart ją nusiims, nes reiks sportuoti. Kokia čia apsauga su tom kaukėm, jei per pamokas žaidžia tuo pačiu kamuoliu, bėgioja, naudojasi tais pačiais daiktais? Galų gale valgyti pietų visi vaikai eina taip pat be kaukių. Tikrai nesuprantu, kaip kaukės vaikams suvaldys pandemiją, – stebėjosi mama.

Kariną piktina ir netesėti valdžios pažadai. Prieš patvirtinant reikalavimą, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė žadėjo, kad kaukėmis pasirūpins mokyklos, bendradarbiaudamos su savivaldybėmis.

– Dabar vaikiškos kaukės tapo deficitu. Mes iš anksto jų buvome užsisakę ir nusipirkę iš „AliExpress“. Kiek žinau, dabar jų Lietuvoje reikia gerai paieškoti, o ir radus kainos neadekvačios, – sakė pradinuko mama.

Paklausta, ar šeima jau pasiskiepijusi, Karina atviravo, kad nuo COVID-19 pasiskiepijo tik vyras, nes to reikalaujama jo darbe. Karina ir vaikai neskiepyti.

– Dariausi antikūnų testą, turiu labai nedaug jų, nes nesirgus esu. Vaikų skiepyti neleisiu, – sakė mama.

Pradinuką į mokyklą atlydėjusi Karina vaikiškomis kaukėmis pasirūpino iš anksto. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Vyresni atsakingesni

Kitos prie mokyklos kalbintos mamos pasakojo, kad išleisdamos vaikus kas rytą jiems į kišenes įdeda 1–3 medicinines kaukes.

– Būna, kad ir pamirštu, bet niekas nieko nesako. Juk vaikai su kauke būna tik įeidami į mokyklą. Klasėje jie kaukes nusiima. Užsideda vėl, kai eina žaisti į koridorių. Bet ir tai: kas pasmakrėje, kas ant rankos tą kaukę turi. Mes juk suprantam, kad toks reikalavimas perteklinis. Mažų dydžių kaukių net neieškojau. Išmokiau vaiką du kartus aplink ausį apsukti gumytę ir nešioti didelę kaukę. Prabanga vaikiškas pirkti, – „Tauragės kurjeriui“ sakė pradinuko ir dešimtokės mama.

Moteris tikino, kad kaukes daug atsakingiau dėvi vyresniųjų klasių moksleiviai. Jiems nereikia net priminti, kad būtina kaukes keisti ir taisyklingai nešioti būtina.

– Dukra dešimtokė, beveik suaugusi. Ji pati iš arbatpinigių nusiperka kaukių. Dabar pačios populiariausios juodos. Bet tikrai nekeičia jų kas dvi valandas. Jei tądien kaukę nusiima, deda ją į kurpinę ir naudoja kitą dieną. Pamokose, pasakojo, taip pat būna su kaukėm, – sakė mama.

Leidžia mokytojai

Kalbinti vaikai atviravo, kad kaukes užsideda tik įeidami į mokyklą. Pamokų metu kaukių nedėvi.

– Labai nepatogu. Klasiokai negirdi, jei ką sakau, tai mes nusiimame kaukes atėję į klasę, – pasakojo trečiokas.

Kartu į mokyklą autobusu atvažiavęs jo draugas sakė, kad svarbiausia kaukes turėti bent kišenėje.

– Aš visada užsidedu kaukę autobuse ir įeidamas į mokyklą. Dabar, kai šalta, kaukė būna šlapia. Mokytojai leidžia būti be kaukių, – atskleidė vaikas.

Martyno Mažvydo progimnazijos moksleiviai pasakojo tą patį – kaukės būtinos tik įeinant į progimnaziją ir vaikštant koridoriais.

– Mums klasės auklėtoja pasakė, kad jei pamiršime kaukes namie, galima ateiti ir pasiimti ją iš budinčios. Ne kartą taip dariau. Jei pramiegu ir bėgu į autobusą, kaukes pamirštu. Bet man jų labiau reikia, kai po pamokų einam su klasiokais į parduotuves ar gerti burbulinės arbatos. Per pamokas kaukę nusismaukiame po barzda. Beveik visos mokytojos daro taip pat. Kai kurios net į pamoką ateina be kaukės, – sakė moksleivė.

Savivaldybė perka kaukes

Tauragės mero patarėjas ryšiams su visuomene Kasparas Bertašius informavo, kad savivaldybė vykdo viešąjį pirkimą ir planuoja įsigyti 250 000 vienkartinių vaikams skirtų veido kaukių. Pasak savivaldos atstovo, iš rajono biudžeto lėšų apsaugos priemonėms neskirta tik spalį.

– Lapkričio 3 dieną buvo įsigyta 90 000 apsauginių kaukių už 2374 Eur ir 560 litrų dezinfekcinio skysčio už 726 Eur. Iš viso išleista apsaugos priemonėms per lapkričio mėnesį 3100 Eur, – informavo K.Bertašius.

Direktorius apie nusižengimus negirdėjo

Martyno Mažvydo progimnazijos direktorius Remigijus Masteika patvirtino, kad medicininėmis kaukėmis ir dezinfekciniu skysčiu progimnaziją aprūpino savivaldybė.

– Daug kaukių nesunaudojame. Kol kas turime ir pametusiems ar namuose kaukes pamiršusiems vaikams išduodame medicinines kaukes, skirtas suaugusiems. Tikimės, kad artimiausiu metu turėsime ir vaikiškų medicininių kaukių. Džiaugiuosi, kad atsakingi tėvai vaikams į mokyklą įdeda daugiau kaukių. Kai jas pasikeičia, išmeta į šiukšlių dėžę. Šiukšlių kiekis mokykloje nuo išmetamų kaukių tikrai nepadidėjo, – sakė progimnazijos vadovas ir pabrėžė, kad tiek mokiniams, tiek pedagogams nuolat primena apie prievolę kaukes dėvėti.

Apie tai, kad kaip pasakoja vaikai per pamokas jie ir mokytojai kaukių nedėvi, direktorius sako negirdėjęs. Paskelbus nutarimą apie privalomą kaukių dėvėjimą visų pamokų metu, mokykla sulaukė keleto pasipiktinusių tėvų, su kuriais, pasak R.Masteikos, pavyko susitarti paaiškinus, kad tai ne mokyklos, o valstybės reikalavimas.

– Aš pats visada būnu su kauke. Nemačiau, kad į pamokas mokytojai eitų be jų. Jei pamatyčiau, tikrai pasakyčiau, kad kaukę dėvėti privaloma. Spręsti, ar padeda valdyti pandemiją nuolatinis kaukių dėvėjimas ar ne – negaliu. Nesu nei virusologas, nei epidemiologas. Tiesiog turime laikytis nutarimų, – sakė direktorius.

Paklaustas apie COVID-19 sergamumą progimnazijoje, R.Masteika pasidžiaugė, kad praėjusią savaitę sirgo tik du moksleiviai ir vienas darbuotojas. Pasak direktoriaus, mokytojai jau vakcinuojasi sustiprinančiąja doze. Trečiuoju skiepu pasiskiepijo ir R.Masteika.

Perspės pedagogus

Tarailių progimnazijos direktorė Elmyra Jurkšaitienė sužinojusi, ką apie kaukių dėvėjimą kalba moksleiviai ir koks vaizdas pamokų metu atsiveria pro mokyklos langus, kai akivaizdu, kad klasėse ir vaikai, ir kai kurios pedagogės būna be kaukių, pažadėjo nedelsdama nueiti į kiekvieną kabinetą ir dar kartą perspėti – kaukes uždarose patalpose dėvėti privalu nuolat.

– Kiek kalbame, kiek aiškiname, vis tiek tas pats. Dar pirmosiomis dienomis galvojau, kad reikia laiko priprasti, eidavau per pertraukas į klases, žiūrėdavau, ar dėvimos kaukės, vaikus mokau, kad kaukę reikia užsidėti, kad ir nosytė būtų paslėpta po ja. Skaudu girdėti, kad tokie prašymai išeina pro ausis. Dar blogiau, kad kaukių nedėvi pedagogai. Mes privalome rodyti pavyzdį, – sakė direktorė.

Elmyra Jurkšaitienė pabrėžė, kad kol kas mokykloje COVID-19 sergančių vaikų nėra. Progimnazijoje serga tik du darbuotojai.

– Mes turime kaukių atsargų. Vaikai, kurie ateina be kaukės, gali pasiimti mokykloje. Kasdien ir pedagogai, dirbantys visą dieną, pasiima po dvi kaukes. Sąnaudos apsaugos priemonių tikrai didelės. Gerai, kad mokykla maža, vaikai nešiukšlina, panaudotas kaukes išmeta į šiukšliadėžes, koridoriuose jos nesimėto, – patikino direktorė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą