Jokia paslaptis, kad kapinės yra valstybinė žemė, ir leidimus laidoti artimuosius jose išduoda seniūnijos. Tačiau redakcija gavo informacijos, kad Joniškės kapinėse atsirado skelbimas apie parduodamą kapavietę. Gaurės seniūnijos seniūnas nustebęs, mat iki šiol to nėra buvę. Kam reiktų pirkti kapavietę kapinėse, kuriose ir taip yra laisvų vietų?
Parduoda kapavietę
„Tauragės kurjerio“ redakcijai vienas mūsų skaitytojų pranešė Joniškės kapinių skelbimų lentoje pastebėjęs keistą informaciją – skelbiama, kad šiose kapinėse parduodama kapavietė, nurodytas telefono numeris.
– Ar taip daryti išvis galima? Kiek čia legalu? Pirmą kartą matau tokį dalyką, – stebėjosi tauragiškis Petras, skelbimą pamatęs dar gegužės mėnesį.
Kaip matote nuotraukoje, skelbimas iš tiesų kabo – matyt, pirkėjas vis dar neatsirado. Nurodytu numeriu paskambino žurnalistė. Iš balso buvo galima numanyti, kad atsiliepė garbaus amžiaus žmogus. Pašnekovas neslėpė, kad kapavietėje anksčiau buvo laidota, tačiau palaikai perkelti į kitą vietą. Šiuo metu senjoras siekia parduoti už sutartinę kainą tvarkingą, įrengtą kapavietę. Paklaustas, kaip turėtų sandoris įvykti, ar jam reikalingas notaras, senjoras pasvarstė, kad užtektų nuvykti į Gaurės seniūniją ir kapavietę perrašyti.
Senjoro pasiteiravus, už kiek jis parduoda kapavietę, vyras iš pradžių suabejojo, ar įvardyti kainą, esą reikėtų tartis, bet netrukus pasakė – už 500 eurų.

Prie Joniškės kapinių įrengtoje skelbimų lentoje kabantis skelbimas nustebino lankytojus. Skaitytojo nuotrauka
Seniūnas nustebęs – vietų netrūksta
Gaurės seniūnijos seniūnas Vidmantas Skirius, išgirdęs žurnalistės klausimus, tik pasvarstė numanantis, kieno kapavietę siekiama parduoti. Tačiau tam nėra būtinybės, nes kapaviečių šiuo metu netrūksta.
– Gaurės seniūnijoje turime trejas veikiančias kapines. Kol kas dėl vietų trūkumo tikrai nesiskundžiame. Manau, ir kol aš gyvas būsiu, čia tos vietos nepritrūks, – įsitikinęs seniūnas. – Jei žmonės rašytų, kad parduoda kapo tvarkymo elementus, tai būtų kitaip. Bet kapavietės parduoti tai tikrai negalima.
Apie kapines pakalbintas V.Skirius priminė, kad į tą pačią vietą laidoti antrų palaikų negalima 20 metų. Pastaruoju metu daugelis artimųjų palaikus parsiveža laidoti urnose, todėl ir kapaviečių trūkumo problema menksta.
– Iš tikrųjų niekas nenori imtis netvarkytų kapaviečių nusavinimo. O jei kapavietė netvarkoma visus metus ir per Vėlines atvyksta kas nors ir uždega žvakelę? Jau tampa tvarkoma? Kol vietų kapinėse netrūksta, tol valdininkai neturėtų nusavinti kapų. Yra sargai, kurie apšienauja aplink, – nuomonę išsakė V.Skirius.
Nepaisant tvarkymo darbų kapinėse, atsiranda ir besiskundžiančių – būna, kad skambina pikti artimieji, jei pjaunama žolė krenta ant kapo. Tačiau čia seniūnas turi tik vieną patarimą – nusipjauti žolę aplink kapą patiems, nes kitos išeities tiesiog nėra. Esama ir kitokių problemų.
– Turime Gaurės kapinėse vietą, kur žmogus dar būdamas gyvas pasistatė sau paminklą. Tačiau kai jis mirė, jį palaidojo Jurbarko rajone. Kapavietė su paminklu liko. Ką seniūnijai su tuo daryti? – retoriškai klausė pašnekovas.

Joniškės kapinės. Skaitytojo nuotrauka
Apie pardavimus girdėjo ne visi
Tauragiškiai jau pastebėjo kapinėse prie netvarkomų kapaviečių tvirtinamus informacinius ženklus. Šiuos ženklus Tauragės miesto seniūnas Žilvinas Majus naudoja, kad informuotų artimuosius, jei tokių yra, kad kapavietė gali būti paskelbta neprižiūrima. Jei laikantis įstatymų numatytų terminų artimieji neatsilieps, neprižiūrima kapavietė gali būti perleista naudoti kitoms šeimoms.
– Senosiose kapinėse prismaigstyta lentelių prie apleistų kapų. Manau, kad taip ir turi būti, jei nėra kam perleisti iš šeimos, giminėms, tada jas kažkokia tvarka perleidžia. Bet kad pardavinėtų kapavietes, man dar neteko girdėti, – senosiose miesto kapinėse sutikta kalbėjo tauragiškė Ingrida.
Kapavietė – nemokama
Tačiau vardo atskleisti nenorėjęs vyras užsiminė girdėjęs, kad įmanoma įsigyti kapavietę, ją nusiperkant senosiose kapinėse. Esą tai vieša paslaptis. Vis dėlto miesto seniūnas Ž.Majus įsitikinęs, kad taip negali būti.
– Žemė kapinėse yra valstybinė, laidojant ji suteikiama nemokamai. Tiesa, mieste būna, kad išsiveža perlaidoti palaikus ir kapą perleidžia kitiems ar palieka laisvą. Senosios kapinės jau uždaros. Ten laidoti galima tik jau esančiose senosiose kapavietėse, – apie seniūnijos priežiūrai priklausančią kapinių dalį kalbėjo seniūnas.
Kita senųjų miesto kapinių dalis priklauso evangelikams liuteronams. Kunigas Mindaugas Dikšaitis neslėpė, kad norint laidoti artimąjį senosiose kapinėse prašo aukos.
– Mes kapines patys šienaujame, patys tvarkome. Duodame kapavietę už auką, kad pasilaidoti galėtų, o mes už tuos pinigus kelias kapavietes galime sutvarkyti. Bandymų pirkti kapavietes atsiranda, bet tai neįmanoma, nes seniūnija turi duoti leidimą kapavietei. Tas, kas sumokės pinigus, nebūtinai galės būtent ten ir laidoti artimąjį, – kalbėjo M.Dikšaitis.
Dėl skelbimo Joniškės kaime kunigas nusistebėjo ir paantrino Gaurės seniūnijos seniūnui – kapinėse vietos dar pakanka, todėl, M.Dikšaičio svarstymu, kapavietę pirkti tiesiog beprasmiška.