Įprastai Kūčių vakarienę ir visų 12 patiekalų gaminimą planuojame iš anksto, net sudarome pirkinių sąrašą. Verta atsižvelgti į valgytojus – kiek jų sės prie bendro stalo, kad patiekalų nebūtų per daug ar atvirkščiai – nepritrūktų maisto. Visuomenės sveikatos specialistė Ieva Drochnerytė ragina ne kimšti, o ragauti patiekalus.
Daugeliui Kūčios pirmiausia asocijuojasi su tradiciniu šeimos susibūrimu prie 12 patiekalų nukrauto stalo, pokalbiais prie pilnų lėkščių, mamų ir močiučių raginimais viską suvalgyti. Turbūt ne vienam teko girdėti šeimininkes sakant, kad kitąmet tiek negaminsianti, tačiau apsisukus metų ratui ir vėl kartojasi tas pats.
Mitybos specialistai kasmet artėjant didžiosioms šventėms ragina nepersivalgyti, atidžiau derinti maisto produktus. Tauragės rajono visuomenės sveikatos biuro dietistė Ieva Drochnerytė rėžia – daugelis prie šventinio stalo ne valgo, o kemša.
– Dažnai per šventes nebejaučiamas sotumo jausmas ir tiesiog dedama į save viskas, kas tik pasitaiko po ranka. O visa tai lemia prastą savijautą, mieguistumą, padidėjusį rūgštingumą, skrandžio sunkumą. Visų pirmą siūlau savęs paklausti, ar šventės yra tik valgymas ir pasikartojantys persivalgymai, ar pabuvimas su artimais žmonėmis. Švenčių metu su artimaisiais galima žaisti įvairius stalo žaidimus, žiūrėti filmus, pasakoti istorijas, o ne tik sėdėti prie vaišėmis nukrauto stalo. Taip pat svarbu suprasti, kad neprivalau visko paragauti. Jei nenoriu tam tikro maisto, tiesiog jo ir nevalgau. Tai pagarba savo kūnui, o maistą ruošusiam šeimos nariui nereikėtų dėl to įsižeisti ir priimti asmeniškai, – pataria „Tauragės kurjerio“ pašnekovė.
Visuomenės sveikatos specialistė teigia, kad net ir sveikiausių patiekalų persivalgę jausimės negerai. Todėl saiko jausmas išlieka svarbiausiu geros savijautos garantu.
– Esmė yra valgyti saikingai, gerai sukramtyti maistą ir prisiminti, kad sotumas atkeliauja maždaug po 20 minučių. Tikrai nereikia keisti tradicinių patiekalų, kuriuos gaminate galbūt tik kartą ar du per metus. Tačiau galime padaryti keletą mažų, bet svarbių pakeitimų. Pavyzdžiui, pasirinkti pilno grūdo duoną vietoje baltos duonos. Galime pakeisti gaminimo būdus, pavyzdžiui, kepti žuvį orkaitėje, o ne keptuvėje. Verčiau kepti kūčiukus namuose drauge su šeima nei pirkti parduotuvėje. Taip pat geriau pasirinkti kokybiškus produktus, o ne didesnį kiekį ir nekokybiško maisto, – patarimų sveikesniam Kūčių stalui negailėjo specialistė.
Paklausta apie maisto produktų derinimą, Ieva patikino, kad svarbiausia – pažinti savo organizmą. Būtent savijauta pavalgius tam tikro maisto diktuoja, kas tinka, o kas nelabai.
– Pavyzdžiui, kai kurie negali valgyti žuvies ar mėsos kartu su ryžiais, nes apsunkina virškinimą, ir verčiau renkasi valgyti su bulvėmis. Kiti žuvį ar mėsą valgo tik su daržovėmis. Maisto derinimas yra individualus reikalas, todėl nepasiduokite populistiniams patarimams ar dietoms, – kalbėjo I.Drochnerytė. – Prieš Kūčių vakarienę taip pat svarbu nebadauti visą dieną, laikytis įprasto maitinimosi režimo. Tai padės išvengti persivalgymo vakare.
Jei vis dėlto norisi paragauti visko, kas yra ant stalo, į lėkštę geriausia dėtis patiekalų tik po šaukštą. I.Drochnerytė taip pat pataria, kad galima skaičiuoti ir gramais – vienam suaugusiam žmogui reikia ne daugiau kaip 1 kg maisto. Svarbu atsiminti, kad į šį kiekį reikia įskaičiuoti užkandžius, salotas, garnyrą, žuvį ar mėsą, desertus.
Ką daryti, jei vis dėlto pasijutote persivalgę? Sveikatos specialistė pataria pajudėti – išeiti pasivaikščioti, išgerti vandens ar nesaldintos mėtų arbatos. Jei šios natūralios priemonės nepadėtų, galima išgerti virškinimo fermentų.