Kur dėti vaikus su minuso ženklu?

Dalintis:

Savivaldybės planas reorganizuoti dvi švietimo įstaigas, „Ąžuoliuko“ lopšelį-darželį prijungiant prie vaikų reabilitacijos centro mokyklos „Pušelė“, iš pastarosios iškraustant neįgalius vaikus, sukėlė jau seniai regėtą skandalą. Tauragės savivaldybės administracijos direktorės paviešintas tokio sprendimo motyvas sunkiai suvokiamas – viešai įvardyta, kad neįgalūs vaikai savivaldybei neša 100 tūkstančių eurų „minusą“, o „atlaisvinti vietas“ reikia kitiems, reikėtų suprasti, sveikiems vaikams. Jei politikus įtikins tokie motyvai, rinkėjai riebų minusą gali uždėti jiems patiems.

Išsiprašė tėvai

Į kovo 7-ąją mažojoje Tauragės savivaldybės administracijos posėdžių salėje surengtą „Pušelėje“ ugdomų neįgalių vaikų tėvelių, mokytojų ir savivaldybės specialistų susitikimą šių eilučių autorę pakvietė tėvai. Jokioje oficialioje savivaldybės vadovų darbotvarkėje apie susitikimą nebuvo skelbta. Jo, kaip „Tauragės kurjeriui“ pasakojo keleto neįgalių vaikučių mamos, išsiprašė būtent tėveliai. Mat jau keletą mėnesių tėvai teigia gyvenantys nežinioje – jie įtikinėjami, kad jų vaikams numatytos patalpos buvusiuose Tauragės vaikų globos namuose (dabar Šeimos gerovės centras). Tačiau, kad planuojama stipresnė reorganizacija – „Ąžuoliuką“ prijungti prie „Pušelės“ ir kad jų vaikai, perkelti į naujas patalpas, taps Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centro auklėtiniais, jie nežinojo.

Beveik sausakimšoje savivaldybės posėdžių salėje buvo karšta – emocijos liejosi per kraštus, į susitikimą atvykusios savivaldybės administracijos specialistės taip ir nesugebėjo nei tėvų, nei mokytojų įtikinti, kad šios reorganizacijos būtinai reikia. Skaudžiausiai ir tėvai, ir mokytojai sureagavo į savivaldybės administracijos direktorės Gintarės Rakauskienės žodžius, kad neįgalių vaikų grupės „Pušelėje“ savivaldybei nuostolingos.

Susitikimas savivaldybėje. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

„Buvo suvaidintas spektaklis“

Pirmoji į auditoriją kreipėsi Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūratė Veisienė. Ji patikino, kad savivaldybė nori „labai aiškiai išsakyti svarbiausius argumentus, kas čia vyksta“. Kaip informavo J.Veisienė, šiuo metu „Pušelėje“ ugdomas 21 vaikas su negalia.

Tauragės švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūratė Veisienė. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Tai pirmiausia norime visus iš karto nuraminti, kad „Pušelė“, kaip įstaiga, išliks. Bus rengiamas tarybos sprendimas, taryba turi teisę pritarti arba nepritarti, bet bus siūloma, kad būtent mokyklos grupės, jos yra keturios, būtų prijungiamos prie Skaudvilės specialiosios mokyklos (Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras, – red.). Šitos grupės įsikurs D.Poškos gatvėje, patalpose, kur šiuo metu yra vaikučių grupė, kuri išsikels į Veterinarijos gatvėje statomus namus. Šitas patalpas mes esame apžiūrėję su mamytėm, galbūt ten reikia šiokių tokių pakeitimų, panduso įrengimo, ten dar patobulinsim, ką turim, tai tikslas yra toks, kad darželyje esančios šitos grupės, mes labai tikimės, kad perėjus į Skaudvilės centrą šiek tiek finansiškai, galbūt net ne šiek tiek, o gerokai finansiškai atsiras didesnės galimybės, manome, kad bus ir geresnės patalpos. Manome, kad tai racionalesnis sprendimas. Dabar, kas liečia darbuotojus, tai pagal įstatymą šitiems darbuotojams nenutrūksta darbo stažas, jie tiesiog pereina dirbti į Skaudvilės centrą. Ir jeigu jūs sutinkate, jūs ir toliau tęsiate šitą darbą su tais pačiais vaikučiais, tiktai bus apibrėžta kita lokacija, – kalbėjo J.Veisienė.

Po šių Švietimo skyriaus vedėjos žodžių kalbėti stojo neįgalaus vaiko mama Vaida Abromavičienė. Moteris patikino kalbanti visų „Pušelės“ neįgalių vaikučių tėvelių vardu.

– Šiandien man labai sunku kalbėti. Negalim ramiai sėdėti ir tylėti, kai ši reorganizacija, pasislėpusi po gražiais žodžiais – įtraukusis ugdymas, naikina tiek metų kurtą sistemą ir griauna antruosius neįgalių vaikų namus. Griovimas prasidėjo vos tik buvusi direktorė Elena Kedavičienė išėjo į pensiją. Į vadovo vietą atėjo šiek tiek kitokia vadovė, gal patogesnė, gal paklusnesnė. Vaikų mamos pateikė prašymą komplektuoti socialinių įgūdžių klasę vaikams iki 21-erių metų. Tačiau net baisiausiam sapne nesapnavom apie tokią situaciją. Ilgai nežinojom, ar bus skirta 40 tūkstančių eurų tai klasei komplektuoti, ar nebus. Anot vienos švietimo sistemos darbuotojos, visuomenė pasipiktins tais skirtais pinigais, nors visuomenės kažkodėl nepiktina tūkstančiai, skiriami naujametinėms pramogoms, koncertams, arenai. Mes ne prieš pramogas ir ne prieš miesto gražinimą, bet sumos, skirtos pop žvaigždučių pasirodymams ir Dakaro lenktynėms, neįgaliųjų vaikų ugdymui užtektų keliems metams. Laimei, buvo laikotarpis prieš rinkimus ir mero Dovydo Kaminsko komandai labai reikėjo balsų. Todėl buvo suvaidintas spektaklis: susitikimas mero kabinete, po to „Pušelėje“. Mes sutikome persikelti į „Šaltinėlį“ (buvusius vaikų globos namus, – red). Tačiau rinkimų karštinė baigėsi ir užsimota dar stipriau. Reorganizuoti „Pušelę“ į paprastą ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Susirūpinom, kur dėsis mūsų vaikai. Klausėm direktorės, sakė – aš nieko nežinau. Atėjom pas Švietimo skyriaus vedėją, buvome patikinti, kad niekas mūsų neiškels. Praėjus mėnesiui, paaiškėjo, kad „Pušelė“ jungiama su Ąžuoliuku, o mes keliami į Skaudvilę. Mes nepeikiam Skaudvilės, gyvuokit šimtą metų ir lenkiam žemai galvas prieš jūsų mokytojus. Tačiau mes norim, kad mūsų vaikai mokytųsi šalia namų, kad jiems nereikėtų kiekvieną dieną važiuoti į Skaudvilę. Šiandien mes norim paklausti jūsų – kodėl buvo nutarta reorganizuoti būtent „Pušelę“, kieno tai buvo idėja, kas pasiūlė, kas pritarė, kas ir kodėl nusitaikė į pačią pažeidžiamiausią grupę, kodėl nebuvo tartasi su bendruomene? – šūsnį klausimų savivaldybės specialistėms pateikė neįgalaus vaiko mama.

Pasiūlė 100 tūkstančių eurų surinkti

Ir štai čia atsiskleidė tikroji problema – tėvai lyg ir neprieštarauja, kad jų vaikai būtų perkelti į kitas patalpas, tačiau jų vaikų mokytojai nenori pereiti dirbti į kitą įstaigą. Neatsiradus specialistų, neįgalūs vaikai neturėtų galimybės likti ugdomi Tauragėje. Savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė bandė teisintis esą savivaldybė nieko neslepia, tačiau patikino, kad neįgalių vaikų grupes išlaikyti nuostolinga.

Tauragės rajono savivaldybės Administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Jūs supraskite, kad jūs būdami prie darželio gaunate įprastą finansavimą. Kai pasikeis statusas ir jūs tapsite Skaudvilės padalinys, tas finansavimas atitinkamai ir ateis. Skaudu buvo žiūrėti, kai mes turėjome 100 tūkstančių minusą būtent šitam darželyje. Ir tuos pinigėlius žinot, iš kur turėjom padengti? Iš kitų mokyklų. Kitos mokyklos turėjo pritarti, kad tuos pinigus mes padengtume, kur jie galėjo toliau plėtoti sensorinius kambarius, kitus dalykus ir panašiai. Tai yra tiesiog racionalu, – tėvus bandė įtikinti G.Rakauskienė.

Viena susitikime dalyvavusi mokytoja išsakė pedagogų poziciją – mokytojai nori, kad jiems niekur nereikėtų kraustytis, keisti darbo vietos ir kad neįgalių vaikučių padalinys liktų „Pušelėje“. Tačiau G.Rakauskienė į tai atsakė, kad Tauragės darželiuose trūksta vietų kitiems vaikams:

– Nes motinystės atostogos šiuo metu yra 18 mėnesių. Mes taip pat apie tuos vaikus galvojame. Mamos turi išeiti į darbą ir neturi kur vaiko palikti, todėl mes norim atlaisvinti šitas vietas.

Šių žodžių įžeisti tėvai pasisiūlė per verslininkus ir kitus geros valios žmones surinkti tuos trūkstamus 100 tūkstančių eurų, jei savivaldybė nepajėgia jų surasti, o 40 metų „Pušelėje“ neįgalius vaikučius ugdanti mokytoja savo žodžiais sukėlė tikrą ovacijų audrą. Ji kreipėsi į savivaldybės atstoves:

– Aš dirbu „Pušelėje“ 40 metų. Su šitais vaikais. Ir šiandien verkiau. Tiek visko kūrėm su buvusia direktore Elena Kedavičiene, atėjo nauja vadovė. Ji nėra bloga, bet mūsų direktorė atėjo į peklą, ji pakišta po plintusu, nes ji negavo jokios informacijos iš jūsų, nei kas bus, nei kaip bus. Ką ji turi tėvams pasakyti? Ir šiandien jūs iš mūsų atimat tiek metų puoselėtą kūdikį. Jūs net neįsivaizduojat, kokius kryžiaus kelius praėjo mūsų žmonės, kol susirinko tuos vaikus. Tėvai buvo nepratę, kad jų neįgalūs vaikai išeitų į svetimą vietą. Mes ėjom per namus, ieškojom su negalia vaikų. Tėvai didžiavosi mumis, kad mes jų vaikus mylim. Tai dėl tų 100 tūkstančių eurų savivaldybei prireikė sužlugdyti pušelę? Man rankos dreba klausantis jūsų.

Neįgalūs vaikai „Pušelėje“ ugdomi nuo 1992 metų.

Surinko protesto parašus

Viešojoje erdvėje pasklidus žiniai apie savivaldybės planus reorganizuoti šias ugdymo įstaigas, daugybė žmonių jais pasipiktino ir teigė nesuprantantys, kodėl prireikė „Ąžuoliuką“ prijungti prie „Pušelės“. Kai kas net svarstė, kad tokiu būdu siekiama atlaisvinti „Ąžuoliuko“ patalpas, o vėliau gal net jas privatizuoti. „Ąžuoliuko“ direktorė Viktorija Paulauskienė, kalbinama „Tauragės kurjerio“, patikino, kad apie reorganizaciją kolektyvui pranešta kovo 6 dieną.

– Kovo 6 dieną, 17.30 val., įvyko darželio bendruomenės susirinkimas. Daugiausia dalyvavo darbuotojų, buvo ir tėvelių, darželio tarybos nariai. Iš savivaldybės atvyko tarybos narė Rima Bandzinaitė-Latožienė ir Švietimo skyriaus specialistė Gintarė Stulgienė. Jos pristatė tą visą klausimą: pasakė, kad mažėja vaikų, kad aparatas valdymo taupomas, kad „Ąžuoliukas“ bus prijungiamas prie „Pušelės“ ir mes tapsime šio darželio skyriumi. Aišku, labai įdomu, kodėl prijungiamas, nes vaikų mes turime užtektinai. Suprastume, jeigu nebūtų vaikų, jeigu mažėtų grupės. Paprastai darželiai prie kitų įstaigų jungiami, kai vaikų lieka mažai, – paprašyta atskleisti, apie ką kalbėta susitikime su savivaldybės atstovėmis, sakė V.Paulauskienė.

Paklausta, ar darželio bendruomenė klausė reorganizacijos pristatyti atvykusių specialisčių, kokiu tikslu tai daroma, V.Paulauskienė patikino, kad tikrai taip, tačiau įtikinančių atsakymų taip ir neišgirdo.

– Vienas iš variantų atseit, kad „Pušelė“ savo vaikučius maitina ekologišku maistu ir mes supratom, kad „Pušelėj“ maistą gamins ir atveš į „Ąžuoliuką“. O daugiau nesupratom kodėl. Bendruomenė labai sunerimusi. Tas neatsakytas klausimas – kodėl – išlieka. Kadangi meras praėjusią savaitę atostogavo, bendruomenė paprašė atstovių jam perduoti, kad kai grįš, ateitų į „Ąžuoliuką“ ir paaiškintų, kodėl mūsų darželį reikia prijungti prie kito darželio, – sakė direktorė.

Pirmadienį „Ąžuoliuko“ tarybos, darbo ir tėvų komiteto atstovai Tauragės savivaldybės administracijoje užregistravo oficialų raštą, skirtą merui Dovydui Kaminskui ir savivaldybės tarybos narams, kad nepritaria ugdymo įstaigų reorganizacijai ir prašo įsiklausyti į bendruomenės pareikštą valią bei nepriimti skubotų sprendimų. Raštą pasirašė 354 asmenys: visi 64 „Ąžuoliuko“ pedagogai ir 290 tėvų.

***

Savivaldybės taryba darželių reorganizacijos klausimo svarstyti sės jau šią savaitę. Už jį bus balsuojama kovo 27 dieną. Visuomenė pageidauja žinoti, kurie politikai balsuos už šį sprendimą. „Tauragės kurjeris“ balsavimo rezultatus paviešins.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą