Dalis tautodailininko Antano Bagdono meno dirbinių yra privačiuose namuose – „Tauragės kurjeriui“ pranešė neviešinti jo pavardės prašęs tauragiškis. Perskaitęs naujieną apie tai, kad Tauragės „Santakos“ muziejus laimėjo teisminį ginčą prieš Griežpelkių kaimo turizmo sodybos šeimininką Petrą Dedūrą, vyras patikino P.Dedūros namuose matęs ne vieną vertingą eksponatą, tačiau kaip jie ten pateko, teigė nežinantis. Muziejaus atstovams žinoma, kad A.Bagdono meno dirbinių tikrai yra daugiau nei jų šiuo metu saugoma Griežpelkiuose, tačiau muziejui jie nepriklauso.
Eksponatų yra daugiau
Balandžio pabaigoje Klaipėdos apygardos teismas Griežpelkių kaimo turizmo sodybai, kurioje šiuo metu saugomi 380 tautodailininko Antano Bagdono meno dirbinių, nurodė visus eksponatus grąžinti Tauragės „Santakos“ muziejui. Teismo nutartis įsiteisėjo jos priėmimo dieną, tačiau kasacine tvarka dar gali būti skundžiama Aukščiausiajam Teismui. Muziejus dirbinius galėtų atsiimti, tačiau išliekant teorinei galimybei, kad Aukščiausiasis Teismas gali priimti šiai kultūros įstaigai nepalankų sprendimą, lauks, kol baigsis apskundimo terminas, tai yra 3 mėnesius.
Pasak su „Tauragės kurjeriu“ susisiekusio tauragiškio, dalis eksponatų kažkokiu būdu yra patekę į privačius namus. Ir tai esančios ne šiaip smulkmenos, o vertingi daiktai – laikrodžiai, paveikslai, tautodailininko nukaldinti ginklai. Vyras tikino kai kuriuos šiuos daiktus matęs Griežpelkių kaimo turizmo sodybos šeimininko Petro Dedūros namuose.
– Tai, kas eksponuojama Griežpelkių kaimo turizmo sodyboje, yra palyginti smulkmenos, namuose yra daug vertingesnių eksponatų, – patikino tauragiškis.
Vyras mano, kad ir šie A.Bagdono dirbiniai turėtų priklausyti ne privačiam asmeniui, bet visuomenei.
Baldus reikia restauruoti
Griežpelkių kaimo turizmo sodybos šeimininkas P.Dedūra šįkart su „Tauragės kurjeriu“ kalbėjo, nors nebuvo labai atviras. Jis patvirtino, kad jo namuose yra A.Bagdono meno dirbinių, tačiau pastarieji tikrai ne iš muziejui dovanotos kolekcijos. Esą gal kada nors žurnalistams juos ir parodys, tačiau tikrai ne dabar. P.Dedūra sako, kad įvairiausius savo daiktus, jau gyvendamas globos namuose, A.Bagdonas daug kam išdovanojo. Tai buvę ne tik jo meno dirbiniai, bet ir įvairūs auksiniai papuošalai. Tokia buvusi tautodailininko valia.
– Jokio antikvariato Antano Bagdono kolekcijoje nėra. Tik viskas, ką jis pats savo rankomis padarė. Kai jis pardavė savo namą, daug ką išdalino. Ir stalai buvo iš ragų. Kas yra pas mane, tas yra pas mane. Bet tai nėra kažkas vertingo. Ar paveikslai su gintariukais yra vertingi? – kalbėjo P.Dedūra.
P.Dedūra mano, kad jei muziejus atsiims iš jo sodybos A.Bagdono eksponatus, visų jų visuomenei neeksponuos, nes tiesiog neturės tiek vietos nuolatinei ekspozicijai. Esą gintaro dirbinius gal ir parodys žmonėms, gal garsųjį ąžuolinį stalą menėse pastatys, o visa kita greičiausiai keliaus į sandėlį. Be to, pasak P.Dedūros, ąžuolinį stalą ir kėdes reikia restauruoti. Šiam eksponatui – jau apie 50 metų.
Muziejus žino
Tauragės „Santakos“ muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus žino, kad Griežpelkiuose eksponuojami tikrai ne visi A.Bagdono per gyvenimą sukurti dirbiniai. Tačiau tie, kurie pasklido po privačius namus, muziejui nepriklauso.
– Daug daiktų asmeniškai tautodailininkas išdovanojo. Muziejaus sąrašuose yra 380 eksponatų. Kai jau turėsim teisę juos atsiimti, tiksliai sužiūrėsim, – sakė R.Vaitkus.
2013 metais A.Bagdonas muziejui dovanojimo aktu padovanojo būtent tuos 380 dirbinių, kurie šiuo metu ir saugomi Griežpelkiuose. Eksponatai tuomet buvo pervežti į Griežpelkių kaimo turizmo sodybą, nes muziejus neturėjo galimybės jų saugoti, jie buvo tiksliai suskaičiuoti, surašyti, muziejaus darbuotojai tuomet Griežpelkiuose, pasak R.Vaitkaus, dirbo apie dvi savaites.
– Dabar mes jau galėtume eksponatus atsiimti, aš skambinau Petrui Dedūrai, tačiau jis patikino, kad teismo nutartį skųs. Todėl kol lieka nors teorinė tikimybė, kad Klaipėdos apygardos teismo nutartis gali būti panaikinta, lauksime, – informavo muziejaus vadovas.