Stebuklas neįvyko – Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdyje 14 liberalų nulėmė Tauragės reabilitacijos centro-mokyklos „Pušelė“ likimą ir 30 metų šioje įstaigoje ugdytus neįgalius vaikus iš čia iškraustys, perduodami jų mokymą Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centrui. Valdančioji Tauragės partija neatsižvelgė nei į „Pušelės“ tarybos prašymą nevykdyti įstaigos reorganizacijos, nei į Nacionalinės švietimo agentūros siūlymą palikti neįgalius vaikus „Pušelės“ sudėtyje. Turbūt pirmą kartą liberalams nesilankstė ir jų politiniai partneriai – ir konservatoriai, ir „valstiečiai“ šį sprendimą prilygina „ėjimui buldozeriu“.
„Buldozeriu stumiam bendruomenę į šalį“
Kovo 25-ąją, pirmadienį, visiems tarybos nariams dar tik svarstant beveik 50 metų Tauragėje veikiančios „Pušelės“ likimą, ir pasisakymų, ir kandžių replikų buvo gerokai daugiau nei jau balsuojant dėl šio sprendimo projekto trečiadienio posėdyje. Regionų partijos narys Sigitas Kancevyčius Švietimo skyriaus vedėjos Jūratės Veisienės tądien teiravosi, kodėl nereaguojama į „Pušelės“ bendruomenės nuomonę, socialdemokratė Rita Grigalienė klausė, kodėl bendruomenė nesutinka su planuojama įstaigos pertvarka, ar kitose patalpose, į kurias bus perkelti neįgalūs vaikai, bus mokomi tik jie, ar čia bus ugdomi ir sveiki vaikai. Politikus J.Veisienė bandė įtikinti, kad į bendruomenės nuomonę savivaldybė reaguoja, esą su neįgalių vaikų tėvais ir mokytojais buvo surengta net keletas susitikimų, atsakyta į visus jų klausimus, o „Pušelės“ direktorė Jovita Kiržgalvienė atsakė į klausimą, kodėl bendruomenė nesutinka su reorganizacija:
– Bendruomenė nesutinka todėl, kad šitos grupės įstaigoje veikia jau 30 metų. Tai yra „Pušelės“ kultūros dalis. Iš tiesų šitos klasės niekada niekam netrukdė, vaikai puikiai integruojami ir socializuojami.
Paaiškėjo, kad kitose patalpose, į kurias bus perkelti neįgalieji, tai yra buvusiuose vaikų globos namuose, šiuo metu veikia ir veiks ateityje dvi darželio „Kodėlčiaus“ grupės. Kiek anksčiau Švietimo skyriaus vedėja J.Veisienė buvo suabejojusi, kad neįgalius paauglius tinka ugdyti šalia sveikų darželinukų, esą dar ir todėl jie perkeliami kitur. Tačiau ir naujose patalpose jie bus ugdomi šalia sveikų vaikų.
Konservatoriui Raimondui Matemaičiui buvo svarbu sužinoti, kiek darbuotojų iš „Pušelės“, įvykdžius reorganizaciją, bus siūloma pereiti į Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centrą. Suskaičiuota, kad 11 – keturioms specialiųjų poreikių mokytojoms, tiek pat jų padėjėjų ir trims užimtumo auklėtojoms.
– Šitoj vietoj man yra trys aspektai. Vienas finansinis, kitas bendruomenės nepasitenkinimas, tai labai socialiai jautri grupė. Socialinė apsauga niekada neapsimoka. Ji visada yra su minuso ženklu. Frakcijos vardu mes šitam sprendimui nepritariam iki kol jis nebus išdiskutuotas, kai nebebus ėjimo buldozeriu, – į kolegas kreipėsi tarybos konservatorių frakcijos pirmininkas Andrius Burmistrovas.
Panašų motyvą, kodėl nepalaikys šio sprendimo, įvardijo ir Kęstutis Balašaitis, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys:
– Pinigai – svarbus klausimas, jie visiems reikalingi, bet, gerbiamieji, užduokim sau klausimą: ar mes neturim tokių vietų, kur tuos pinigėlius galbūt per neatsakingus sprendimus turim leisti? „Bastiliją“ finansuojam, baseiną finansuojam, statom areną, milžiniški pinigai, ar jos nereikės taip pat kofinansuoti? Valstiečių frakcija šito klausimo nepalaikys. Taip išeitų, mes buldozeriu stumiam bendruomenę į šalį, – konstatavo tarybos narys.
Balsavo „už daugiau pinigų švietime“
Trečiadienį stebėti tarybos posėdžio didžiojoje savivaldybės administracijos salėje atėjo kelios neįgalius vaikus auginančios mamos. Moterys patikino, kad jų būtų buvę ir daugiau, tačiau kitos mamos su vaikais išvykusios į sanatorijas, yra darbe arba turi kitų neatidėliotinų darbų. Posėdis buvo tiesiogiai transliuotas internetu. Įprastai tarybos posėdžių transliacijas stebi vos keliolika žiūrovų, šįkart stebėtojų buvo apie 60, sprendimą dėl „Pušelės“ patvirtinus, posėdžio „populiarumas“ sumažėjo.
Aišku, kad tądien svarbiausiu klausimu ir tapo balsavimas dėl Tauragės reabilitacijos centro-mokyklos „Pušelė“ reorganizavimo.
Retai būna, kad į tarybos posėdį susirenka visi 25 tarybos nariai. Šįkart stebėtinai dalyvavo visi išrinktieji. Opozicija, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei konservatoriai pasiūlė šį klausimą atidėti, tačiau liberalai tam nepritarė.
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja J.Veisienė, pristatydama klausimą, pranešė, kad „Pušelės“ tarybos – tai yra įstaigos bendruomenės – savivaldybės administracijai įteiktas raštas, kuriuo ji nesutinka su neįgalių vaikų ugdymo funkcijų perdavimu Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centrui, buvo perduotas Nacionalinei švietimo agentūrai. Pasak J.Veisienės, Nacionalinė švietimo agentūra pasiūlė atsižvelgti į bendruomenės nuomonę ir pateikė tokias alternatyvas – specialiąsias „Pušelės“ klases prijungti prie kurios nors bendrojo ugdymo mokyklos arba palikti viską taip, kaip yra – tai yra „Pušelėje“.
Po J.Veisienės pristatymo su iš anksto parengta kalba prieš tarybą išstojo meras Dovydas Kaminskas. Jo teigimu, kaip jis jau ir socialiniuose tinkluose yra rašęs, savivaldybės filosofija esanti užtikrinti geras sąlygas neįgalių vaikų ugdymui.
– Dabar valstybė eina tuo keliu, kad visus vaikus integruoti į bendrojo ugdymo mokyklas, kiek esu kalbėjęs su bendruomene, su mamomis, kurios augina tokius vaikus, neabejoju, kad jos geriausiai žino, kas yra gerai jų vaikui, nebūtinai gerai integracija į mokyklas, – sakė meras, pabrėždamas, kad Tauragės rajono savivaldybės taryba neatliko ir neatliks veiksmų, kurie prieštarautų šiai savivaldybės filosofijai.
Meras vardijo privalumus, kurie po reorganizacijos, jo nuomone, pagerins neįgalių vaikų ugdymą Tauragėje: kitose patalpose bus atliktas remontas, pritaikytos sąlygos vaikams leisti laiką lauke, o mokytojai, kurie nesutiks pereiti dirbti į kitą įstaigą, esą elgiasi nekorektiškai. D.Kaminsko įsitikinimu, būtent tie tarybos nariai, kurie balsuos už šį sprendimą, kaip tik rūpinasi vaikų gerove, esą jie balsuoja „už daugiau pinigų švietime“. Mat perdavus neįgalius vaikus Skaudvilės ugdymo įstaigai, savivaldybei nebereikės kasmet prisidėti po 100 tūkstančių eurų jų mokymui finansuoti.
Opozicija valdančiuosius apipylė klausimais. Švietimo skyriaus vedėja ir vėl tikino, kad viskas tik vaikų labui, keletas liberalų – Darius Stankus ir Vidas Bičkus pasidžiaugė, kad nuo šiol „Pušelėje“ atsilaisvins vietų sveikiems vaikams, jų tėveliai galės grįžti į darbą, kad meras viską labai puikiai išdėstė ir juos įtikino balsuoti už, o visos diskusijos viešojoje erdvėje dėl šio klausimo tesančios manipuliacijos. V.Bičkui buvo keista, kad kiti tarybos nariai „priešinasi pokyčiams į gerąją pusę“. Visi kiti Liberalų sąjūdžio nariai nepratarė nė žodžio. Kaip, beje, ir būna dažniausiai.
***
Už šį sprendimo projektą balsavo visi 14 liberalų: Laineda Ašmontienė, Rima Bandzinaitė-Latožienė, Vidas Bičkus, Linas Janušonis, Goda Košinskytė, Vilija Krūgelienė, Mantas Lukošaitis, Sigitas Mičiulis, Modestas Petraitis, Rasa Šerpytienė, Darius Stankus, Jovita Verpečinskienė, Justina Visockienė ir Arūnas Vladička.
Prieš: Rita Grigalienė, Sigitas Kancevyčius, Rita Kurlinkienė, Pranas Petrosius, Matas Petraitis.
Nebalsavo Kęstutis Balašaitis, Mindaugas Bakša, Andrius Burmistrvas, Virginija Eičienė, Raimondas Matemaitis, Darius Petrošius.
„Pušelės“ reorganizacija bus įvykdyta iki šių metų rugpjūčio 31-osios.